Trendy

16. listopadu 2020 08:00

Markéta Kašková

21 vzpomínek na socialistické koupelny. Které věci nikdy nezapomeneme?

V dnešních retro vzpomínkách zabrousíme do nenápadné umakartové místnosti panelákového bytu, kam jsme se chodívali mýt a plnit každodenní hygienu. Koupelny bychom nejčastěji našly za kuchyní nebo rovnou v předsíni. Nešlo se v nich skoro hnout, ale i přesto jsme je milovali. Pojďme se podívat zpátky do minulosti na místo očisty našeho dětství.

Život na sídlišti byl standardem českých rodin již od 50. let. Po revoluci začal počet obyvatel vpanelákových džunglích klesat, ale i přesto vnich stále napočítáme kole 3 milionů nájemníků. Ve světovém měřítku se nejedná o nijak zvlášť ohromné číslo, ale vnaší malé zemičce se tady psala historie nemalého procenta všech dětí a mladých rodin. Dnes si proklepneme retro koupelny. Co na nich bylo nejlepší?

Umyvadlo na dosah

Umyvadlo často bývalo umístěné nad vanou tak, aby se vmístnosti dalo procházet dál na záchod nebo zkrátka tak, aby se tam dalo vůbec hýbat. Výhodu to mělo takovou, že jsme si mohli čistit zuby klidně ve vaně, na záchodě nebo vkuchyni. Nikdy jsme to kumyvadlu neměli daleko.

Věděli jsme, co se děje vkuchyni

Díky skvělým umakartovým stěnám (trochu lepší papír smíchaný splastem) nám při hygieně nikdy nic neuniklo. Slyšeli jsme vše, co se děje vkuchyni, popřípadě na chodbě, mamky telefonáty stetou nebo příchod každé návštěvy. Stěny byly totiž tenké tak, že bylo lepší se o ně skoro ani neopírat. Zase výhodou bylo, že nezabraly skoro žádné místo.

Dlaždičky sfantazií

Dlaždičky byly bílé, zelené, béžové nebo hnědé. Byly zdobeny bublinkami nebo různým stínováním, které dnes vmoderních koupelnách nikdo samozřejměnechce. Mnohdy byly navíc polepené různými samolepkami kačera Donalda. Zíráním na ornamenty jsme se však dokázali kolikrát i zabavit.

Pozn. redakce: Kdo si nevybavujedlaždičky, měl pravděpodobně umakart napříč celou koupelnou.

U kamarádů jako doma

Když jsme přišli na návštěvu ke kamarádům, dokázali jsme zapomenout, že se nenacházíme ve vlastním bytě. Na záchodě to bylo skoro jako na vlastním, akorát toaleťák ležel jinde, než jsme byli zvyklí. Ručníky visely nad vanou taky jako u nás doma a linotaké nebylo žádným překvapením.

Mýdlo vsíťce

Tuhé mýdlo viselo mnohdy vsíťce za baterií. Dnes bychom tento „výmysl“ považovali za eko-friendly. Hygiena se zkrátka dodržovala a navíc se nespotřebovávalo mytím rukou tolik plastu. Je však jasné, že mýdlo vsíťce by vdnešních moderních koupelnách nebylo zrovna designovým hitem.

Podívejte se do galerie na retro koupelny a jejich vybavení:

Jak si poradit s malou koupelnou?

Přinášíme vám rady, tipy a triky, jak vyzrát nad malou panelákovou koupelnou.

Autor: Markéta Princová

Další retro články:


Přečtěte si také