Bydlení

3. září 2020 08:00

Matouš Hartman

Noretnic kombinuje pohodlí skandinávského stylu s exotikou deštných pralesů

Severský styl bydlení je pohodlný, ale brzy se okouká. Když začneme přemýšlet, co do bytu koupit, aby byl zajímavější, často uděláme přešlap. Pořídíme něco ve zbytečně výrazných barvách nebo nějaký kus nábytku s barokními nožkami. Přitom se dá skandinávský styl oživit jednoduše… trochou africké, asijské nebo americké exotiky.

Právě z kombinace skandinávského základu s exotickými doplňky vznikl styl noretnic. Není to žádná velká divočina, spíš ozvláštnění severské pohody. Podívejte se, jak noretnic dostat do bytu:

Proměna skandinávského základu

Noretnic pracuje s byty, které jsou vybavené ve skandinávském stylu, ale potřebují oživit. A co jiného ohřeje sever než inspirace jihem? Noretnic nemění základní prvky severského stylu. Pohovka zůstane šedá, stěny bílé, stůl z masivu. Noretnic přidává ty nejzajímavější detaily, které upoutají pozornost a místnost opticky prohřejí.

Barvy

K šedým, modrým a krémovým odstínům severu přidejte přírodní barvy, jako je hnědá, béžová nebo různé odstíny zelené. Vycházejte z barevné palety, kterou používají přírodní národy. Tam magentová a námořnicky modrá většinou nepatří.

Materiály

Držte se přírodních materiálů, vhodné jsou proutí, masiv, nelakované dřevo nebo třeba len na závěsy a polštáře. Sklo by se mělo v noretnic interiéru vyskytovat jen minimálně. Kov můžete použít třeba v černé barvě, rozhodně ho nenechávejte stříbrný.

Rostliny

Důležitou dekorací pro noretnic byty jsou rostliny. Pokojovky jsou čím dál tím oblíbenější a lidé si je mezi sebou vyměňují, aby měli co největší sbírky. Výhodou pokojových rostlin je, že ve své většině pocházejí z pralesů Ameriky nebo Afriky. Krásnou dekorací bude hezky vzrostlá maranta, jejíž domovinou je Brazílie, nebo třeba tchynin jazyk původem ze středozápadní Afriky. Službu ale udělá i netradiční řasokoule zelená. Ta není z tropů, původně žila v jezerech severní Evropy a Japonska.

Dekorace

Dekorace by měly upomínat na originalitu neevropských kultur. Vhodné tak jsou polštáře s indiánskými vzory nebo třeba výrazné, barevné nebo kontrastníkoberce. Krásné jsou také dekorace makramé, které si můžete vyrobit sami. Vytvoříte závěsy na květináče nebo dekorace k pověšení na zeď.

Další originální styly bydlení:


Přečtěte si také