návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Cluttercore je osobitý styl bydlení, který uctívá nepořádek

matoušhartman , Vydáno: 28.04.2021
Ideálem je čistá a hezky uspořádaná domácnost. Nebo není? Pandemie nám přinesla trend, který bychom nečekali. V módě je nepořádek. Ne ale ledajaký. Musí mít styl a dávat smysl. Takový je cluttercore. Zkuste si ho pustit domů…

reklama

Cluttercore v sobě spojuje maximalismus a zdánlivě kýčovité vybavení. Základ mu položili uživatelé TikToku, kteří během karantény začali natáčet své domovy. Na světě byl najednou styl, který v ničem nepřipomíná populární minimalismus a skandinávský styl.

Co je cluttercore?

To nejzábavnější na cluttercore je fakt, že nepořádek musí být vlastně uspořádaný. Nejde o to vyházet věci ze skříní a přestat vytírat podlahu. Typickou ukázkou cluttercore jsou stěny poseté rámečky, mezi kterými nejsou stejné rozestupy. V cluttercore bytech taky najdete krabice vyskládané na skříních, komínky knih místo stolků, kola na stěnách namísto dekorací atd.

Typické jsou pro cluttercore obrázkové stěny
Autor: Unsplash Typické jsou pro cluttercore obrázkové stěny

Proč lidé cluttercore chtějí?

Teď se dostáváme k velice zásadní otázce… Proč bychom měli chtít mít doma nepořádek? Protože nám poskytuje svobodu. Nemusíme přemýšlet, jestli jsme utřeli prach z poliček, vždyť jsou stejně přeplněné věcmi a knihami!

Cluttercore je vhodný zejména pro lidi, kteří jsou emočně založení, potřebují se obklopovat vzpomínkami a nemají rádi chlad moderních interiérů. Je to svým způsobem nostalgický návrat ke starým časům. V cluttercore bytech najdete jen málo minimalistického nábytku, spíše se tu objevují bazarové kousky.

Věci, které spolu zdánlivě nesouvisí, vytváří styl!
Autor: Unsplash Věci, které spolu zdánlivě nesouvisí, vytváří styl!

Jaká je výhoda cluttercore?

Kromě toho, že nebudete muset tak často uklízet, cluttercore umožňuje vyjádřit osobnost. Zatímco skandinávský styl chce všechno zjednodušovat a unifikovat, cluttercore dává prostor, aby si člověk zařídil byt, čímkoli bude chtít. Další výhodou je, že se tu nehledí na to, zda k sobě věci ladí. V nepořádku, kde je každá židle jiná, se totiž paradoxně objeví harmonie…

Pár cluttercore tipů

  • Vytvořte si stěnu z obrázků. Namíchejte různé rámečky a dejte do nich fotky, kresby, plakáty, grafiky, pohlednice, zkrátka cokoli, co máte rádi.
  • Dejte si na poličky dekorace, které seženete na bleších trzích nebo v bazarech
  • Použijte zrekonstruované staré židle. Opravit židli totiž není nic náročného.
  • Vyzdobte si byt sušenými květinami.

Další styly bydlení:

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Jak zařídit domov v nostalgickém stylu?

Místo retro stylu zkuste nostalgii. Náladu starých dobrých časů zařídí pár speciálních kousků

reklama

Článek je zařazen v: maximalismus , cluttercore

reklama

Přečtěte si také