Cluttercore je osobitý styl bydlení, který uctívá organizovaný nepořádek

Ideálem je čistá a hezky uspořádaná domácnost. Nebo není? V poslední době je populární trend, který bychom nečekali. V módě je nepořádek, ovšem ne ledajaký. Musí mít styl a dávat smysl. Takový je styl cluttercore. Zkuste si ho pustit domů…

Co je styl cluttercore

Cluttercore v sobě spojuje maximalismus a zdánlivě kýčovité vybavení. Základ mu položili uživatelé sociálních sítí, kteří během covidové karantény natáčeli své domovy. Na světě byl najednou styl, který v ničem nepřipomíná dosud populární minimalismus a skandinávský styl.

Uspořádaný nepořádek

To nejzábavnější na cluttercore je fakt, že nepořádek musí být vlastně uspořádaný. Nejde o to vyházet věci ze skříní, přestat luxovat a utírat prach. Ve stylu cluttercore jde o naplnění prostoru věcmi, které máte rádi, i když to znamená, že váš byt vypadá trochu chaoticky. Cluttercore je v podstatě způsob, jak ukázat předměty, ke kterým máte osobní vztah, taková organizovaná změť sentimentálních věcí.

Typickou ukázkou cluttercore jsou stěny poseté různorodými rámečky, mezi kterými nejsou stejné rozestupy. V cluttercore bytech taky najdete krabice vyskládané na skříních, komínky knih místo stolků, kola na stěnách namísto dekorací atd.

Návrat k nostalgii

Cluttercore je vhodný zejména pro lidi, kteří jsou emočně založení, potřebují se obklopovat vzpomínkami a nemají rádi chlad moderních interiérů. Je to svým způsobem nostalgický návrat ke starým časům. V cluttercore bytech najdete jen málo minimalistického nábytku, spíše se tu objevují bazarové kousky. Pokud vás přitahuje estetika nepořádku, nikdy není pozdě ji začlenit do svého prostoru.

Jak dosáhnout estetiky cluttercore

Cluttercore především umožňuje vyjádřit svou osobnost. Zatímco skandinávský styl chce všechno zjednodušovat a unifikovat, cluttercore dává prostor, aby si člověk zařídil byt, čímkoli bude chtít. Další výhodou je, že se tu nehledí na to, zda k sobě věci dokonale ladí. V nepořádku, kde je každá židle jiná, se totiž paradoxně objeví harmonie…

  • Dosažení cluttercore estetiky může být náročné časově i finančně, pokud začínáte od nuly, i když nakupujete z druhé ruky. Nebojte se začít v malém s předměty, co máte doma nebo nadejte na půdě u prarodičů, než se vrhnete po hlavě do přetváření celého bytu v duchu cluttercore.
  • Nejdříve to vyzkoušejte a uvidíte, zda se vám to líbí nebo ne. Vytvořte si například stěnu v obýváků z obrázků. Namíchejte různé rámečky a dejte do nich fotky, kresby, plakáty, grafiky, pohlednice, zkrátka cokoli, co máte rádi. Dejte si na poličky dekorace, které seženete na bleších trzích nebo v bazarech

Zdroje: autorský text Matouš Hartman,bety.czthespruce.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také