Cluttercore je osobitý styl bydlení, který uctívá nepořádek

Ideálem je čistá a hezky uspořádaná domácnost. Nebo není? Pandemie nám přinesla trend, který bychom nečekali. V módě je nepořádek. Ne ale ledajaký. Musí mít styl a dávat smysl. Takový je cluttercore. Zkuste si ho pustit domů…

Cluttercore v sobě spojuje maximalismus a zdánlivě kýčovité vybavení. Základ mu položili uživatelé TikToku, kteří během karantény začali natáčet své domovy. Na světě byl najednou styl, který v ničem nepřipomíná populární minimalismus a skandinávský styl.

Co je cluttercore?

To nejzábavnější na cluttercore je fakt, že nepořádek musí být vlastně uspořádaný. Nejde o to vyházet věci ze skříní a přestat vytírat podlahu. Typickou ukázkou cluttercore jsou stěny poseté rámečky, mezi kterými nejsou stejné rozestupy. V cluttercore bytech taky najdete krabice vyskládané na skříních, komínky knih místo stolků, kola na stěnách namísto dekorací atd.

Proč lidé cluttercore chtějí?

Teď se dostáváme k velice zásadní otázce… Proč bychom měli chtít mít doma nepořádek? Protože nám poskytuje svobodu. Nemusíme přemýšlet, jestli jsme utřeli prach z poliček, vždyť jsou stejně přeplněné věcmi a knihami!

Cluttercore je vhodný zejména pro lidi, kteří jsou emočně založení, potřebují se obklopovat vzpomínkami a nemají rádi chlad moderních interiérů. Je to svým způsobem nostalgický návrat ke starým časům. V cluttercore bytech najdete jen málo minimalistického nábytku, spíše se tu objevují bazarové kousky.

Jaká je výhoda cluttercore?

Kromě toho, že nebudete muset tak často uklízet, cluttercore umožňuje vyjádřit osobnost. Zatímco skandinávský styl chce všechno zjednodušovat a unifikovat, cluttercore dává prostor, aby si člověk zařídil byt,čímkoli bude chtít. Další výhodou je, že se tu nehledí na to, zda k sobě věci ladí. V nepořádku, kde je každá židle jiná, se totiž paradoxně objeví harmonie…

Pár cluttercore tipů

  • Vytvořte si stěnu z obrázků. Namíchejte různé rámečky a dejte do nich fotky, kresby, plakáty, grafiky, pohlednice, zkrátka cokoli, co máte rádi.
  • Dejte si na poličky dekorace, které seženete na bleších trzích nebo v bazarech
  • Použijte zrekonstruované staré židle. Opravit židli totiž není nic náročného.
  • Vyzdobte si byt sušenými květinami.

Další styly bydlení:

Sdílejte článek

Přečtěte si také