návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Plzák španělský: Proč se tomuhle slimákovi u nás tak líbí?

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 29.05.2021
Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří
Autor: istock.com Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří
Se slimáky, obzvláště s plzáky španělskými je těžká domluva, smlsnou si rádi na mladé zelenině a ani květiny nenechají bez povšimnutí. Stačí jim jedna jediná noc a na záhonech nezbude vůbec nic. Vypadají bezbranně, neškodně a neohrabaně, a přece patří mezi nejobávanější a nejproblematičtější škůdce vůbec. Plzák španělský, vetřelec, který se k nám dostal teprve nedávno, svou žravostí, slizkostí a rychlosti množení rychle překonal naše domácí slimáky a na zahradách je už převálcoval. Víte třeba, proč se mu u nás tak dobře daří? A zbavit se plzáků není jednoduché, což každý, kdo s nimi někdy bojoval, potvrdí.

reklama

Druhů slimáků a plzáků je opravdu mnoho. Nejčastějšími domorodými druhy, které s námi po staletí žijí na zahradách, jsou plzák hnědý (Arion fuscus), plzák zahradní (Arion hortensis),  plzák žíhaný (Arion circumscriptus) nebo plzák lesní (Arion rufus). Na zahradu může zavítat slimáček polní (Deroceras agreste), slimáček síťkovaný (Deroceras reticulatum) či slimáček hladký (Deroceras leave), kteří ale spíše škodí na polích. Našincem je i slimák největší (Limax maximus).

To jsou všechno původní druhy, které naši předkové respektovali, protože plži jsou veskrze užiteční, živí se převážně hnijícím odpadem nebo neduživou vegetací. Slimáci, kteří se u nás vyskytují přirozeně, se nepřemnožují a žádné velké nebezpečí pro úrodu nepředstavují.

Ovšem v posledních letech vzaly zahrady a zahrádky útokem nepůvodní druhy, zejména nejagresivnější z nich plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris), až 13 cm dlouhý zrzavý slimák, který na zahrádce všechno sežere do posledního lístečku.

V  posledních letech vzaly zahrady a zahrádky útokem nepůvodní druhy, zejména nejagresivnější z nich plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris)
Autor: istock.com V posledních letech vzaly zahrady a zahrádky útokem nepůvodní druhy, zejména nejagresivnější z nich plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris)

Vlhko, teplo a tma je pro slimáky ráj

Společným znakem všech druhů je jejich odolnost, přizpůsobí se téměř jakýmkoli podmínkám. Nepříznivé počasí – tedy slunce a teplo – přečkají zahrabaní v zemi. Optimálními podmínkami jsou pro ně zataženo, deštivo a teploty okolo 16 °C. Plzáci vylézají z úkrytů hlavně po dešti nebo přibližně hodinu před setměním, ven z jejich skrýší je láká vlhko, teplo a tma.

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Arion vulgaris - Plzák španělský

Připravte se na invazi slimáků. Poradíme, jak s nimi bojovat

Plzák španělský v sedmi bodech

  1. Plzák španělský (Arion vulgaris či Arion lusitanicus) nebo také portugalský, lusitanský, případně rezavý, patří mezi tzv. plicnaté plže a je bezesporu nejobávanějším a nejproblematičtějším slimákem.
  2. Původně se vyskytoval jen v jihozápadní Evropě, k nám se dostal až začátkem devadesátých let minulého století, ale ne po vlastní ose, byl k nám importován se zemědělskými plodinami a už se tu bohužel natrvalo zabydlel a doslova převálcoval naše původní druhy plžů. Má-li pro to podmínky, množí se až do kalamitních rozměrů.
  3. V jeho prospěch hraje skutečnost, že jako nepůvodní druh u nás nemá přirozené nepřátele a parazity. A tak zatímco přemnožení našich plžů zabraňují různí živočichové, kteří se jimi živí, jako např. ptáci, ježci, rejsci, ropuchy, slepýši, střevlíci, drabčíci a další, na dvanácticentimetrové rezavé „macky“ si mnozí buď netroufnou, nebo jim prostě nechutnají.
  4. Plzáci španělští jsou mimořádně plodní. Co se rozmnožování týče, jsou hermafroditi, tedy jsou obojetného pohlaví, červnová kopulace spočívá ve výměně spermií mezi dvěma jedinci a klást vajíčka pak může každý z nich. Vajíčka (až 250 kusů) kladou od poloviny srpna do konce podzimu. Nová generace se líhne většinou až následující rok, kdy teplota vystoupí nad 5 °C. A tak nás čekají další záplavy slizkých, nenasytných a nepříjemných plzáků.
  5. Mláďata plzáka španělského jsou pestře zbarvená v odstínech žluté až hnědé a na hřbetě mají dva ostře vyznačené žluté až citronově zbarvené pruhy, takže jsou natolik charakteristická, že jsou snadno rozlišitelná od původních druhů.
  6. Plzák španělský vyhledává zahrady s dostatkem zeleně, kde jsou husté keře, vysoká tráva, trvale vlhká a mokrá místa, tlející kupky posekané trávy a vytrhaného plevele nebo složená prkna na jednom místě, které mu poskytnou dostatek stínu a vlhkosti. Je schopen se ale přizpůsobit. A protože pochází z teplých krajin, nevadí mu ani sucho a vedro.
  7. Plzák španělský se pohybuje rychlostí až 10 metrů za hodinu a za jednu noc údajně urazí padesát až šedesát metrů.
Plzák španělský  se původně  vyskytoval jen v jihozápadní Evropě, k nám se dostal až začátkem devadesátých let 20. století
Autor: istock.com Plzák španělský se původně  vyskytoval jen v jihozápadní Evropě, k nám se dostal až začátkem devadesátých let 20. století

Jak jsem se snažila zbavit plzáků španělských

Když jsem začala se zahradničením, dostalo se mi ohledně boje se slimáky několika zaručených rad. Některá doporučení byla pro mě neproveditelná, například indické běžce, kachny nebo slepice, pro které jsou slimáci velkou delikatesou, chovat vzhledem k rozměrům zahrádky nemůžu, jiné mi připadaly dost morbidní – poházet kolem rostlinek nastříhané lidské vlasy, posypat plzáky louhem či solí nebo postříkat savem, aby se pomalu rozpustili, mi nepřišlo košer. 

Tak jsem se rozhodla, že zkusím do záhonků zakopat plastové kelímky s pivem, aby se plzáci opili a utopili. Pár se jich opravdu chytilo, ale nic moc. Pochopila jsem, že bude lepší, když to pivo vypiju sama.

Po dalších neúspěšných pokusech, jak s nenažranými plzáky španělskými navždy zatočit, jsem se dala do jejich sbírání, je to dobrý tělocvik takhle po ránu po dešti. V gumových rukavicích každého hned v ruce podrtím a „zbytek“ hodím do kbelíku s horkou vodou. Ve vodě se brzy rozloží a ve skupenství kapalném je vylévám na kompost nebo do kanálu. Jen to leze do trochu peněz, protože rukavice jsou zhruba na jedno použití, ten sliz se na nich totiž drží zuby nehty a ničím nejde odstranit.

Léty praxe jsem zjistila, že plzákům příliš nevoní některé rostliny, hlavně šalvěj, máta, tymián, měsíček, libeček, kopr, bazalka a taky rukola, kerblík a pažitka, vyhýbají se česneku a petrželce kadeřavé i hladkolisté.

Ale podle mě žádná stoprocentně zaručená babská rada, jak se definitivně zbavit plzáků španělských, zřejmě není.

Další rady a tipy, jak bojovat se slimáky:

Jak a proč používat v zahradě ocet, nejlépe domácí jablečný

Jak a proč používat v zahradě ocet? Nejúčinnější je domácí jablečný, likviduje i slimáky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Slepice na dvorku: Co bychom měli vědět o malochovu drůbeže

Slepice na dvorku: Co bychom měli vědět o malochovu drůbeže

Slimácí vědí, co je zdravé

3 jednoduché a přitom účinné triky v boji proti slimákům

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální

Parazitické hlístice zlikvidují slimáky do 3 dnů. Jak je aplikovat a proč tak dobře fungují?

Slimáci jsou zkázou zahrad

8 rad, jak zlikvidovat slimáky jednou provždy

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým

Indičtí běžci spolehlivě zlikvidují slimáky. Jak chovat toto plemeno kachny?

reklama

Článek je zařazen v: slimáci , plzák španělský , plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris) , boj proti slimákům , druhy plžů , babské rady , jak na plzáky

reklama

Přečtěte si také