Pěstujte montbrecie. Exotické krásky snesou sucho i žhavé slunce a ve váze vydrží dlouho

Montbrecie jsou exotické hlíznaté květiny, které nabízejí snad úplně všechno, co potřebujete, když chcete své letní zahradě přidat na atraktivitě. Montbrecie svými květy připomínají frézie, vzpřímenými a mečovitými listy kosatce a mečíky. Jejich hřejivé žluté, oranžové a červené květy zdobí od června do října. Na pěstování na zahradě i v nádobách jsou montbrecie nenáročné, sucho, horko a přímé slunce pro ně nejsou žádný problém.

Montbrecie (Crocosmia) pocházejí z Jižní Afriky, do Evropy se dostaly až kolem roku 1900. Původně byly tyhle hlíznaté rostliny pouze oranžové, dnes si můžete vybrat kultivary a hybridy s květy v celé škále teplých barev od žlutooranžové po šarlatově červenou. Ze záplavy dlouhých mečovitých listů rostoucích v trsech vycházejí vysoké stonky, na kterých jsou trubkovité nebo hvězdicovité květy, uspořádané do úzkých hroznovitých klasů.

Oblíbené kultivary montbrecií

Některé kultivary mají velké květy a jiné zase menší, některé jsou jednobarevné a jiné dvoubarevné. Dokonce mají i různou výšku. U nás se nejčastěji pěstuje Crocosmia crocosmiiflora, vyšlechtěný hybrid, který je zhruba 50 cm vysoký a hodí se na záhon i do přenosných nádob a Crocosmia masonorum s velkými červenooranžovými květy uspořádanými v dvouřadých klasech na 60–90 cm vysokých stoncích.

 • Nejoblíbenějšími kultivary z ohnivé rodiny montbrecií jsou Crocosmia crocosmiiflora ‚George Davison’ ‚Lucifer’, ‚Carmine Brillant’, ‚George Davison’, ‚Météore’, ‚Red King’, ‚Buttercup’ nebo ‚Emberglow’.

NENECHTE SI UJÍT: Mečíky vyniknou na letní zahradě i doma ve váze. Jak elegantní gladioly pěstovat

Montbrecie v zahradě

Montbrecie na sebe zbytečně nestrhává pozornost, naopak do trvalkových záhonů přirozeně zapadá. Skvěle jí to ladí s vysokými jiřinkami (Dahlia) a mečíky (Gladiolus). Dlouhé stonky montbrecií skvěle kontrastují s nízkými letničkami, jako jsou třeba gazánie (Gazania), afrikány (Tagetes), svazenka (Phacelia), na jednom záhoně s montbreciemi se bude dařit letničkám, které si libují na sluncem zalitém místě.

Montbrecie ve váze

Montbrecie se skvěle hodí k řezu, jedná se o super květiny do vázy. Řezané květy vydrží svěží opravdu dlouho. Stříhají se optimálně hned, když se otevřou první květy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tulipánům či mečíkům běžně říkáme cibuloviny, ale není to přesné. Návod, jak se v nich vyznat

Pravidla úspěšného pěstování montbrecií

 • Montbrecie jsou vyznavačkami slunečních paprsků, nejlépe prospívají na plném slunci, snesou ale i mírně přistíněné místo.
 • Za podobných podmínek jako na záhoně můžete montbrecie pěstovat také ve větších nádobách buď na zahradě, nebo na terase a balkoně.
 • Hlízy se vysazují v druhé polovině kětna až do dostatečně prohřáté půdy, když už nehrozí přízemní mrazíky, na záhon do hloubky zhruba 10 centimetrů ve vzdálenosti 15 až 20 centimetrů od sebe.
 • Rostliny také můžete množit dělením trsů vždy po odkvětu.
 • Zemina by měla mít neutrální pH. Dobře propustná půda s dostatkem humusu zajistí, že rostlina rychle roste a vydrží kvést od června až do prvních mrazů. V těžké hlinité půdě mohou hlízy v zimě odumřít.
 • Růst a kvetení montbrecií můžete zhruba v polovině června podpořit dávkou kvalitního kompostu.
 • Nedostatek vláhy a horko jim nijak nevadí. Montbrecie nesnášejí přemokření, pak hynou. Zalévejte je jen při dlouhodobém suchu.
 • Na podzim je můžete u země odříznout, ale není to naprosto nutné. V každém případě na jaře z hlízy vyrazí nové výhonky.
 • Jedná se o hlíznaté rostliny, které sice není nezbytně nutné na zimu vykopávat jako hlízy mečíků, frézií a jiřinek, je však dobré přikrýt je dostatečnou vrstvou chvojí či listí nebo mulčovací kůry, jinak jim hrozí vymrznutí. Brzy na jaře ochrannou vrstvu odstraňte a k rostlinám přidejte kompost, který jim dodá živiny.
 • Ve vyšších polohách a v oblastech se silnými mrazy je jistější přezimování hlíz vyjmutých z půdy ve sklepě. Obecně platí, že čím větší květy rostlina má, tím je citlivější na mráz.

Zdroj: kvetinovecibulky.info


Přečtěte si také