Trendy

28. ledna 2020 10:00

Matouš Hartman

Tohle je moderní výměnek. Vaše babička by v něm byla šťastná. Nahradí domovy důchodců?

Dřív to býval standard. Rodiče zůstávali bydlet se svými dětmi. Mnozí senioři ale potřebují pomoc od svých mladších příbuzných. V Americe vymysleli jednoduchý způsob, jak se o babičku postarat a nemuset ji dávat do domova důchodců.

Chatička je bez základů a dá se nastěhovat prakticky na jakoukoli zahradu s rovným povrchem. Následně se připojí k energii a vodě z hlavního domu. Připomíná zahradní dům pro hosty, ale výměnek je připravený na speciální potřeby starších lidí.

Jednou z jeho výhod jsou kupříkladu měkké podlahy, které zamezí nepříjemným následkům po pádu. Dům také nabízí bezpečnostní podsvícení a nechybí v něm ani lékárnička. Prarodiče zároveň budou blízko svým dětem a vnoučatům, přitom si udrží soukromí, protože mladší a starší generaci dělí zahrada. Jedná se tak prakticky o plnohodnotný dům jen v menších rozměrech, navíc připravený pro různé komplikace, které mohou seniory potkat.

Stavbě dominuje ložnice v centrální části, na jedné straně najdete kuchyň a na druhé koupelnu. Dům si zájemci mohou nechat vybavit různými vychytávkami, jako je dávkovač léků, který v určité časy odměří přesné dávky léků, takže si babička nebude muset pamatovat, zda si prášek vzala, nebo ne.

Výhodou je i kamerový systém, který monitoruje dům ve výši kotníků. Rodina se tak dozví, zda babička nebo dědeček náhodou neupadli, a přitom nebude omezovat jejich soukromí a prarodičům se nebude zdát, že je pořád někdo sleduje. Cena výminku na klíč se pohybuje od 85 tisíc dolarů po 125 tisíc, tedy v přepočtu mezi 1,7 a 2,5 miliony korun. A protože babičky ví hodně užitečných věcí, investovat se tyhle peníze vyplatí!

Podívejte, jak to uvnitř vypadá:

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:

Další články:


Přečtěte si také