Kreativní vychytávky

25. srpna 2023 09:09

redakce Prima Living

Neuvěřitelné proměny odpadků: Zužitkujte staré konzervy i roztrhané silonky

To, co je v odpadkovém koši, nemusí být automaticky k vyhození. Většinu věcí, které skončí na smetišti, můžeme báječně využít. Inspirujte se našimi tipy a třeba nebudete muset tak často vynášet koš…

Nekonečné svíčky

Neposílejte hliníkový kalíšek od svíčky do koše. Doplňte ho použitým rostlinným olejem, co vám zbyl ze smažení. Ještě předtím připevněte nový knot (postačí bavlněný provázek ponořený do vosku). Tahle kouzelná světýlka můžete obnovovat znovu a znovu. Bez kumulace odpadu.

Retro záclony cítí ekologicky

S poptávkou po nich se roztrhl pytel, když se zjistilo, jak snadno se z nich dá ušít ekologický, tedy neplastový pytlíček na zeleninu, ovoce a pečivo. Retro záclony se blýskají ze záhrobí! Jen pozor na materiál – ideální jsou ty průsvitné, bílé, s ne moc velkými oky. Jinak by se vám drobnější zboží rozkutálelo po zemi. Těžkými neprodyšnými závěsy, která vám zdarma nabízí vaše babička, naopak neberte zavděk. Váha ovoce nebo zeleniny by s nimi prudce poskočila.

Úložný prostor po tuňákovi

Zužitkujte konzervy a plechovky! Uložíte do nich tužky, květiny, koření, poštu, dárky, slané tyčinky, vinné lahve… Záleží jen na velikosti, prostorové představivosti a šikovných rukou.

Palety dobře hoří. A ještě lépe vypadají

Je libo venkovní posezení? Nebo postelové letiště zdarma? To slibují palety, někde odpadní materiál, které se s naším světem nedobrovolně loučí ve formě popela. Z palet se dá ale i čarovat. Takové venkovní posezení z palet je přímo paráda.

Igelitové polštáře

Jak oživit monotónně vypadající obývák? Sledujte, jak se mění počasí za okny s každou novou sezonou a… vyměňte povlaky na polštářky. Ty s barevným listím vnesou do vašeho domova podzimní feeling, aniž byste se museli nějak významně snažit. A teď přijde to nejlepší: nemáte-li na pohovce dostatek polštářů pro extra pohodlné rozvalení, pořiďte (například v second handu) jen povlaky. Výplň se už na vás šklebí ze skříňky plné „mikroteňáků“. A veliké polštáře od starého povlečení, vyplněné mikrotenovými sáčky, můžete využít i jako sedací polštáře, třeba do studentského pokoje.

Roztrhané punčochy čeká ještě dlouhý život

Ze života v symbióze s dámskýma nohama se mohou reinkarnovat do éry filtrování. Tohle jemné síto pročistí malířskou barvu se zatuhlými kousky. Na hubici vysavače usnadní hledání miniaturních předmětů. A přes punčochy můžete přefiltrovat rostlinné mléko i jogurt na žervé.

Špička punčochy také ráda obejme tuhé mýdlo namísto síťky. Došly tampony na odlakování nehtů, zato roztrhané punčochy ne? Problém vyřešen.

Pokud máte enormní spotřebu punčoch a pláčete nad ekologickým dopadem, nevykazujte ty roztrhané z domu. Naopak – opatřete jim nový domov v podobě povlaku na polštář. Rády vám ještě zpříjemní chvíle klidu podobně jako igelitové pytlíky.

Jogurt a didaktická hračka

To je potenciál litrového kelímku od jogurtu. Pokud doplňujete mléčné kultury pravidelně, vrší se vám kelímky na sebe. A to je ono! Nejedno batole miluje stavění komínů a hradů. Nebo kelímky polepte různými barvami a učte své děti rozpoznávat barvy tak, že budou do kelímků vkládat předměty odpovídajících barev. Jeden kratší řez do víka a máte vkládačku na žetony. Jeden delší řez do víka a batole může zasouvat karty. Kelímky od jogurtu mají obří potenciál i jinde – nahradí květináč a zorganizují všechno možné. Od voskovek po víčka. A na pískovišti ze sebe vysoukají i mini „hrad“. Batole zaplesá.

Z trička čepici, z punčoch náhrdelník

Obézní šatníky patří k nešvarům doby spotřební. A i když se vaše kroky začínají zpomalovat vstříc udržitelnému šatníku, nenošené oblečení musí pryč. Nebo ne? Internetové zdroje ukrývají miliony inspirací na upcyklaci oblečení. Rukavice přešijete v maňásky, svetry v podkolenky, punčocháče v náhrdelník. Nenošenou kšiltovku zasuňte kšiltem pod matraci a získáte praktický odkladový držák na mobil i šperky. Dětské tričko zkraťte, zužte, zauzlujte rukávy a ouška vašeho batolete na podzim nezmrznou. Z oblečení vyrobíte i mrazuvzdorný outfit pro vašeho chlupáče. A pár zábavných hraček k tomu.

Všestranná plata od vajec

Zaskočí tam, kde něco schází. Ať už chybí pořádek ve špercích, nebo bezpečný domov pro vaše vánoční ozdoby. V platech se milerády uvelebí semínka rostlin. I ta, na kterých si smlsne ptactvo – stačí otevřené nebo přepůlené plato zavěsit na větev. Nelíbí se vám jejich vzhled dost na to, abyste je vystavili v interiéru? Použijte je coby výplň do balíků. A hudebníkům poslouží jako účinné opatření proti mručení sousedů. Plata od vajec totiž dobře izolují hluk. A kolik nápadů skýtají plata na DIY tvoření!

Ruličky od toaletního papíru

Přirozeně je odhazujeme do koše, i když už dávno patří do kontejneru na starý papír a mají i tisíc a jedno využití. Jaké mrhání!

Ruličky srovnají do latě kabely, kolmo připevněné na podstavec zase roztřídí kancelářské potřeby nebo pastelky. Opatříte-li je nepropustnou vrstvou, získají opeření rezidenti vašeho pozemku funkční krmítko. Stačí ruličku navléknout na tenkou větev a předzásobit ji ptačími dobrůtkami. Z ruliček bude mít radost i váš syn – slepte jich několik k sobě a jeho malá sbírka bouráků bude mít kde zaparkovat.

Schovávejte špunty

Až si příště nalijete sklenku (dvě) vína, bude váš tvůrčí potenciál na vrcholu. Ideální čas po sobě kreativně uklidit! Spojte sbírku korkových zátek v nástěnnou dekoraci, věnec, koupelovou podložku, vázu nebo úchytky. Pokud ale přece jen vypitá procenta uhasí kreativní plamen, zvládnete je aspoň zapálit. V žáruvzdorné nádobě se stanou vaším romantickým parťákem pro dlouhé páteční noci.

Roztřepený kartáček čištění nevzdává

Čistí pořád. A rád. Ten rozšklebený hlavně spáry mezi dlaždičkami a úzká hrdla lahví. Poradí si i se sofistikovanými záhyby neomyté zeleniny. Nebo hraček. Zubní kartáček bude čistit do poslední štětinky!

Cédéčka nevyhazovat

Že cédéčka mohou projít, není přesné označení. Spíš že je předběhla doba. Máte-li doma slušnou přehlídku lesklých kotoučů, odpočinek při manuální práci vás nemine. Kreativně se můžete vybít třeba na veselých podtáckách, disko hodinách, závěsných dekoracích nebo zrcadle. Vyzkoušejte také náš návod na výrobu dekorativního sluníčka.

Zdroj: Andrea Vránová, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také