Roztrhané silonky využijete na úklid, sušení svetrů a čištění bazénu, poslouží i kutilům

Od teď už punčocháče s dírkou nevyhazujte. Máme pro vás 18 tipů, jak punčochy využít v domácnosti a na zahradě, své místo mají silonky i v rukou domácích kutilů.

Hadřík na leštění

Materiál punčochových kalhot je měkký a nepouští chloupky, proto se výborně hodí například jako hadřík na čištění, ale zejména leštění oken, zrcadel, šperků nebo dioptrických brýlí, pomocí něj je zbavíte všech mastných otisků, prachu a šmouh. Velkou výhodou je, že povrch rozzáří a nezanechávají žádná vlákna. Také nakrémované boty snadno vyleštíte kusem punčocháčů – a dosáhnete parádního lesku!

Houbička na nádobí

Roztrhané silonky zmačkejte do kouličky, namočte ji do teplé vody, přidejte několik kapek saponátu a pusťte se do odstraňování skvrn z nádobí s nepřilnavým povrchem nebo varného skla.

Úklid pod ledničkou

Nedaří se vám vymést prach a nečistoty zpod ledničky, za nábytkem a z dalších nepřístupných míst? Starými punčocháči obtočte ramínko nebo tyčku (třeba násadu pod smetáku), přichyťte je gumičkou a úklid může začít. Špína se na silonky spolehlivě nachytá a po prachu pod lednicí nebude ani památka.

Hledání ztracených drobností

Určitě se vám už někdy stalo, že jste strávili spoustu času lezením po zemi po čtyřech, když jste hledali na koberci ztracenou náušnici, korálky, prstýnek, kontaktní čočku, šroubek nebo jinou nepatrnou věc. Pokud by se vám to ještě někdy stalo, vyzkoušejte přes hubici vysavače natáhnout punčochu (jen pozor, aby v nebyla díra!) a přichyťte pevně gumičkou. Zapněte vysavač na nízký výkon, opatrně přejíždějte po koberci a co nevidět se vám na punčochovém filtru objeví to, co jste ztratili a vy se nemusíte bát, že skončí v útrobách vysavače.

Uskladnění cibule a česneku

V nohavicích punčocháčů se dobře skladuje cibule nebo česnek. Cibule vydrží dlouho pěkná, když ji ve spíži zavěsíte v punčochovém obalu, který jí zajistí dobré větrání, takže se nebude kazit. Cibule vkládejte po jedné do nohavice a nad každou udělejte uzel, Cibulový cop zavěste na chladné a suché místo. Až ji budete potřebovat, jednoduše ji odspodu po jedné odstřihávejte. Takhle můžete skladovat taky česnek.

Pohlcovač vlhkosti

Z punčocháčů si můžete také vyrobit domácí pohlcovat vlhkosti. Do odstřižené nohavice nasypejte stelivo pro kočky a pečlivě zavažte, aby se nevysypávalo. Budou dokonale absorbovat vlhkost v koupelně. Je to velmi jednoduché, levné a zároveň efektivní.

Citrusová koupel

Rozemelte usušené slupky pomeranče, citronu nebo mandarinky a nasypejte do chodidla starých silonek. Můžete použít jedno ovoce nebo směs a přidat asi asi 3 drcené hřebíčky. Asi 2 cm nad citrusy udělejte uzel a 15 až 20 cm na ním je ustřihněte. Punčochu přivažte na kohoutek a pusťte teplou vodou. Koupel bude krásně vonět po citrusech, uvolní vás a uklidní. Punčochu nakonec můžete použít místo žínky.

Sáček na cokoli

Ze starých punčocháčů během okamžiku vytvoříte lehké, pružné a vzdušné sáčky na cokoli – stačí zauzlovat nebo stáhnout pevně gumičkou. Staré punčocháče můžete třeba použít místo sáčků na jemné prádlo do pračky.

Sušení svetrů

Jak zabránit tomu, aby se vám na svetr při sušení otiskly kolíčky nebo šňůra? Protáhněte krčním otvorem roztrhané punčocháče a pak každým rukávem vytáhněte jednu nohavici. Svetr přichyťte na šňůru za protažené nohavice punčocháčů.

Materiál na tvoření

Silonky lze využít při tvoření zajímavých gumiček, ozdob do vlasů nebo náramků, vyrobíte z nich i polštářky či hračky. Z tenkých koleček nastříhaných z punčocháčů lze dokonce připravit klubko příze, ze kterého uplete či uháčkujete podložky pod šálky, dečky či koberečky a předložky.

Jak využít staré punčocháče v zahradě

Vyvazování rostlin k opoře

Pružnost a zároveň pevnost materiálu, z kterého jsou punčocháče, jsou přímo ideální předpoklady pro výrobu provázku, kterým můžete na zahradě bezpečně přivazovat rostliny k opěrným tyčkám. Rozstříhejte staré punčocháče na pásky. Nylon je pružný, takže nebude na rozdíl od obyčejného provázku popínavé květiny, rajčata nebo mladé stromky zbytečně škrtit a bránit jim v růstu.

Ochrana děšťovky

Punčocháče mohou posloužit jako filtrace okapového svodu. Stačí je jednoduše na okap navléknout a upevnit. Silonky nečistoty spolehlivě zachytí a nedostanou se nádoby s dešťovkou. Pravidelně vyměňujte.

Čištění bazénu

Jak rychle a snadno sbírat nečistoty z vodní hladiny v bazénu? Odstřihněte nohavici punčocháčů a natáhněte ji přes ústí nasávací hadice čisticího systému. Zachytíte tak spoustu nečistit, které by se jinak dostaly až do filtru.

Filtr do květináče

Ať už budete sázet balkonové květiny či byliny do truhlíků, nebo přesazovat pokojovky do větších květináčů, dejte na dno každé nádoby kus punčocháčů, Poslouží jako filtr, skrz který odteče přebytečná voda, ale všechen substrát zůstane v květináči a nevyplaví se.

Staré punčocháče v rukou kutila

Sítko na cezení barvy

Staré punčocháče, punčochy, podkolenky či ponožky efektivně poslouží jako sítko. Můžete přes ně scedit vše, co potřebujete. Například barvu. Punčocháče rozstříhejte na čtverce, napněte přes čistou nádobu do níž chcete barvu přelít, po obvodu upevněte gumičkou. Všechny žmolky a sraženiny zůstanou přilepené na punčocháčích.

Lakování těžko přístupných míst

Odstřihněte kus punčocháčů. Několikrát ho přeložte a gumičkou přichyťte na dřívko (třeba od nanuka). Namočte do mořidla nebo barvy a můžete natírat rohy a spáry nábytku, do kterých se běžným štětcem nedostanete.

Zkouška hladkosti povrchu dřeva

Zbrousili jste dřevo skelným papírem, ale pořád si nejste jisti, jestli z něj někde nekouká tříska? Udělejte punčocháčový test! Obtočte kolem dlaně pruh odstřižený z punčocháčů a opatrně jím přejíždějte po dřevě, Pokud se někde zachytí, vezměte na to místo ještě jednou skelný papír a bruste tak dlouho, doku se punčocháče nikde nezatrhnou.

Náš tip na léto: Prevence odřených stehen

Se stoupajícími letními teplotami ženy chodí naboso a  nosí sukně a šaty. Mnohé ovšem řeší problém, co s odřenými stehny. Oblékněte si pod sukni nenápadné kraťasy z ustřižených punčochových kalhot - a bude po problému!

Zdroje: goodhousekeeping.combydleni.magazinplus.cz, Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Digest výběr)

Sdílejte článek

Přečtěte si také