9. srpna 2017 06:00
Tereza JavorováBonsaj: S koncem léta přichází její čas! Jak se o ni starat?
Bonsaj je jako růže Malého prince. Tajemná, rozmarná, krásná a vyžadující péči a pozornost. Příroda zkrocená rukou člověka do malého rozkošného absurdna. Věnujte se jí hlavně na konci léta!
Bon je v japonštině miska. Sai zase znamená strom. Bonsaj je pak nejen pěstitelskou výzvou, ale druhem skutečného umění, které přetrvalo po dlouhá tisíciletí až do dnešních dní. Ačkoli je název japonský, umění bonsaj má svůj prapůvod ve staré Číně, odkud se s vlivem buddhismu šířilo do okolních zemí. Bonsaje se tradičně pěstovaly nejen v Číně a v Japonsku, ale i v Koreji, Vietnamu nebo na Tchaj-wanu. Původní čínské stromky v misce silně reflektovaly krajinu, oblíbené byly odhalené kořeny, mrtvé dřevo a výrazný zásah pěstitele, ale když se kolem 6. století n. l. bonsaje začaly šířit Japonskem, čekala je další vlna kultivace. Japonci to celé zjednodušili a propracovali pěstitelské aspekty k dokonalosti. Japonské bonsaje jsou proto elegantní a vysoce přirozené.
Jak pěstovat oblíbenou tlustici jako bonsai 2 Zdroj: Prima FTV
Bonsaj jako válečná kořist
Evropa si začala bonsají všímat na přelomu 18. a 19. století, ale skutečná vlna zájmu o miniatury stromů se vzedmula po konci druhé světové války. Vojáci bojující na Dálném východě si totiž přivezli velké množství bonsají jako válečnou kořist. Spojeným státům představili bonsaje japonští a čínští přistěhovalci a postupně se toto umění rozšířilo do celého světa.
Jak začít s bonsají?
Pokud vás miniaturní stromky v miskách okouzlily a rádi byste se stali jejich hrdými majiteli a pěstiteli, čeká vás dost práce, ale i krásná odměna. Mít v péči bonsaj znamená především zaujetí pro věc. Jestli začínáte, zkuste se nejprve zaměřit na venkovní pěstování, které je snazší. Zvolte si nějaký listnatý druh, například lípu, habry či ovocné stromky, které vám v létě nabídnou navíc úžasnou podívanou ve formě malých plodů. U pokojových bonsají zkuste pěstovat celoročně zelené citrusy, drobnolisté fíkusy nebo čínské jilmy.
Na všem záleží!
Pokud se necítíte na to pěstovat bonsaj od semínka, nějakou si klidně kupte a starejte se už o vzrostlého “juniora”. Nesmíte však nic ošidit! Substrát vybírejte speciální, který je dostatečně propustný, nezadržuje vlhkost a je tak vhodný k tvorbě nových kořínků. V těchto substrátech je obsaženo i hnojivo, které rostlinku zásobuje až po dobu půl roku. Je také potřeba pravidelná zálivka, která by se měla provádět alespoň jednou denně. Pro zalévání je nejlepší použít dešťovou či odstátou vodu. Hnojení stromek ocení až po čase a to zhruba jednou týdně v produktivní době roku, v zimě pak hnojte i zalévejte velice sporadicky.
Srpen – měsíc odměny
Na konci léta je mnoho bonsají vzhledově nejvýraznějších a nejkrásnějších. Zazáří především listnaté bonsaje – listy jsou nádherně barevné, mnohé zdobí i dozrávající plody. Právě v srpnu vyžadují stromky výraznou péči, aby dřevo dobře vyzrálo a bylo připravené na zimu. Koncem léta je také vhodná doba na přesazování do nových misek nebo pěstování nových z řízků.
Normální nestačí? Může i levitovat
Pěstování bonsají stále prodělává vývoj. Nebylo snad za dlouhá tisíciletí vše vymyšleno? Nebylo! Nedávno se objevil na trhu nový sen pěstitele – létající bonsaj! Stromek skutečně levituje nad květináčem a mohou za to, ano správně, dva magnety, kdy je jeden umístěn ve spodní misce a druhý v kořenech bonsaje. A cena? Pro vášnivého pěstitele “pakatel”, něco kolem 6,5 tisíc korun…
(ku)