7. října 2016 06:00
Jana BrassCo sázet v říjnu, abyste měli čerstvou zeleninu i v zimě
Nastává doba dřevin, cibulovin a růží. Sázet ale můžeme i zeleninu.
Většina z nás možná vyhlíží ještě nějaký pěkný podzimní den, aby před zimou rychle zryla uvolněné záhony. Plánujeme nákup a sázení ovocných stromků a keřů a přemýšlíme, kde to bude nejlépe slušet nově pořízeným cibulovinám a růžím. A právě teď pravděpodobně sháníme kvalitní sadbový česnek, abychom si zajistili dostatečnou sklizeň pro příští rok. Zkusme si kromě toho všeho také nasázet něco zeleného a zdravého pro zimní období.
Špenát patří právem mezi superpotraviny – jeho pěstování přitom není žádná věda; foto: Thinkstockphotos
Špenát – zelený i v zimě
I během zimních měsíců si můžeme dopřát čerstvou zeleninu přímo ze zahrady. Naprosto ideální plodinou ke splnění tohoto snu je špenát – ten se dá vysévat několikrát do roka a sklízet prakticky po celý rok; do salátů si můžeme dopřávat i jeho čerstvé mladé lístky. Je bohatým zdrojem vitamínu A ve formě beta-karotenu, vitamínů skupiny B a vitamínu C a E. Čerstvý špenát je ideální potravinou při chudokrevnosti nebo únavě a stresu. Rychle a dobře zasytí, přitom je nízkokalorický. Pro říjnové setí vybírejme mrazuvzdorné odrůdy (například Matador), vyséváme asi 1 cm hluboko do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 30 cm. Touto dobou zasetý špenát nám zajistí bohatou sklizeň hned začátkem jara.
Vyzkoušejte lehký bramborový salát s čerstvými lístky polníčku; foto: Thinkstockphotos
Polníček – salát bez slimáků
Zásobárnou čerstvé zeleně mohou být i zimní saláty. K nim patří nenáročný polníček kozlíček s drobnými, křehkými lístky, ve kterých se skrývá vitamín C, karoten a železo. Sázet ho můžeme ještě do října, skvělé je, že roste i v nepříznivém počasí, kdy zahradničení nekomplikují choroby a škůdci, například tolik obávaní slimáci. Semena polníčku vyséváme do zhruba centimetrové hloubky do 15 až 20 cm vzdálených řádků. Postupně jednotíme tak, aby rostlinky byly vzdáleny 5 cm od sebe. Polníček je výborný všude tam, kde používáme hlávkový salát, ideální je i do lehkého bramborového salátu.
Řeřicha má velice krátkou vegetační dobu. Stačí 14 dní a můžeme sklízet; foto: Thinkstockphotos
Řeřicha i na záhonu
Ještě koncem října a začátkem listopadu můžeme přímo do záhonu nebo do truhlíku na balkóně vysít drobnou, ale neskutečně zdravou řeřichu zahradní. Roste téměř raketovou rychlostí, vzpomeňme si na školní léta a naše zahradničení na kousku mokré vaty. Semínka hustě rozprostřeme do substrátu, zalijeme a také následující dny hlídáme, aby rostlinky nevyschly. Sklízet můžeme, když řeřicha doroste do výšky zhruba 4 centimetrů. Řeřicha mimo jiné posiluje imunitu a dobré trávení, je výborná do salátů, polévek i pomazánek.
(bras)
Mohlo by vás zajímat: