Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Je čas růží! Víte, jak je pěstovat bez námahy, aby krásně kvetly?

Rozkvetlé, voňavé, královské… Takovou míváme představu o růžích, ale skutečnost občas není tak idylická. Poradíme vám, jak pěstovat růže, a to snadno!
Vydáno: 30.05.2018
Vypěstujte si krásné růže.
Vypěstujte si krásné růže. Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Koupili jsme tchyni v hobbymarketu růži v květináči, ani moc nekvetla. Zapíchla ji do své prašné předzahrádky jako nějakou pažitku a teď tam má květy obsypaný obří keř, který si chodí sousedky fotit," slyšíte říkat vaši známou.

A pak tu máme pravý opak, kdy pěstujete a pečujete a ono to pořád není… ono. Znáte to? S našimi radami by se ale vaše růže mohly obrátit na správnou cestu!

1) Kupte tu v kontejneru!

Je to rozhodně jednodušší a pro květinu menší stres, když ji pak přesazujete. Navíc, kontejnerované růže můžete sázet celou sezonu.

Než ji přesadíte do vykopané jámy, dodržte dvě pravidla: A) Těsně před výsadbou celý kontejner ponořte do kbelíku s vodou. B) Jáma pro kontejnerové sazenice by měla být dvakrát tak široká a hluboká než bal.

istock-822066718 Foto: Foto: istock.com

 

2) Je to o místě!

Dejte ji na jih, pokud možno. Ve stínu, přitisknutá někde v tmavém vlhkém severním koutě vám moc nepokvete. Růže jsou královny a potřebují světlo a slunce. Ne však úplnou výheň, takže ideálně někde, ke sice slunce svítí, ale kde se dočkají i trochy přirozeného stínu. Pozor ale na vysoké stromy, ani pod nimi to není ideální.

istock-534036158 Foto: Foto: istock.com

 

3) Nepřelijte je!

Někdy zaléváte jak blázni v domnění, že to růže ocení, ale opak je pravdou. Samozřejmě vláhu potřebují, ale ne zbytečně moc. Pokud růže přeléváte, zničíte jim kořeny. Dospělým rostlinám, které jsou už na stanovišti delší dobu, stačí přísun vody z dešťů, mají totiž kořeny hodně hluboko. Aby se voda od kořenů zbytečně nevypařovala, nasypte na povrch půdy kolem keře mulč nebo štěrk.

istock-153495349 Foto: Foto: istock.com

4) Kupte jim zeminu!

Nejsou kupodivu moc náročné na zeminu, ale příliš těžká a neprodyšná zem je umoří. Abyste se vyhnuli příliš velké vědě, kupte prostě substrát přímo na růže a ten dejte na místo, kde chcete své krásky pěstovat.

istock-173192471 Foto: Foto: istock.com

5) Stříhejte je!

Růže potřebují pravidelnou kadeřnickou péči a to pořádnými zahradnickými nůžkami. Žádná pižlátka! Prostříhávejte je, zbavujte je odkvetlých poupat a dbejte, aby řez nebyl roztřepený, tudy k nim totiž přicházejí choroby.

istock-518086988 Foto:  Foto: istock.com

6) Stříkejte je!

Růže moc chutnají mšicím. Také někdy začnou reznout a napadají je všelijaké choroby. Dnes už je pomoc snadná, stačí k nim zakoupit speciální postřik, který zároveň hubí mšice i bojuje proti chorobám, a růže pravidelně postříkejte. Ne samozřejmě před deštěm nebo zaléváním.

istock-177558322 Foto: Foto: istock.com

Další články:

 

Jak využít balkon na maximum?

Léto na balkoně: Zahradu nepotřebujete. 5 tipů, jak si užít slunce, relax i pěstování

Také milujete francouzský styl?

Zahrádka à la Provence? Zvládnete ji s francouzskou elegancí i na malém prostoru

Jaká lavička bude pro vás ta pravá?

GALERIE: 10 zahradních laviček pro romantiky, pohodáře i snílky. Kterou si vyberete?

Článek je zařazen v: zahrada , růže , pěstování , zahrádka , jak vypěstovat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama