návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Listí nehrabte ani nestříhejte keře aneb 5 mýtů o tom, co dělat na podzimní zahradě

klára beščecová , Vydáno: 30.09.2016
Lidé často vezmou a ostříhají odkvetlé rostliny, někdy to provedou opravdu „pořádně“ a zbaví je i listů. To je však špatně!
Autor: Thinkstockphotos Lidé často vezmou a ostříhají odkvetlé rostliny, někdy to provedou opravdu „pořádně“ a zbaví je i listů. To je však špatně!
Nevěříte těmto mýtům a polopravdám i vy?

reklama

Připravili jsme pro vás seznam několika častých mýtů o přípravách zahrady na období zimy, které stále ještě kolují mezi zahrádkáři. Pokud se některými z nich sami řídíte, zaděláváte si na budoucí zbytečné potíže. Pojďte se tedy včas ujistit, že své zahradě před zimou nechtěně neškodíte i vy. Věděli jste například, že je velkou chybou, když ze zahrady odklidíte všechno spadané listí?

1. Zahradu musím zbavit všech rostlin

Lidé často vezmou a ostříhají odkvetlé rostliny, někdy to provedou opravdu „pořádně“ a zbaví je i listů. To je však špatně! Listy ani odkvetlé květy zásadně nestříháme, a to z prostého důvodu. Listy i květy, které opadají pod rostlinu, mají svou funkci – chrání ji před zimou. Běžně je také potřeba kořeny rostlin zahrnout mulčem, rašelinou, kůrou, senem nebo hnojem. Všechny tyto „pokrývky“ zabrání promrznutí rostliny.

Listy i květy, které opadají pod rostlinu, mají svou funkci – chrání ji před zimou
Autor: Thinkstockphotos Listy i květy, které opadají pod rostlinu, mají svou funkci – chrání ji před zimou

2. Musím ostříhat keře

U keřů platí stejné pravidlo jako u rostlin – necháme listí spadat pod keř, aby jej chránilo před zimou. Pokud keře ořežete, uděláte jim ránu, kterou můžeme přirovnat k otevřené ráně na těle. Keře už na podzim spí a nejsou schopné ránu zahojit. Proto je nutné keře stříhat na jaře, kdy přes zimu načerpaly dostatek sil, probouzí se opět k životu a ránu samy bez větších problémů zahojí. V opačném případě uhynou.

Pokud kmen zabílíme vápnem, dostává se do stromu méně škůdců a na jaře tak budeme mít méně starostí a i škůdců, například mšic
Autor: Thinkstockphotos Pokud kmen zabílíme vápnem, dostává se do stromu méně škůdců a na jaře tak budeme mít méně starostí a i škůdců, například mšic

3. Bílení kmenů stromů je přežitek

Naši předci věděli, proč kmeny bílí. V současnosti už lidé tuto činnost téměř nedělají, a to je chyba. Pokud kmen zabílíme vápnem, dostává se do stromu méně škůdců a na jaře tak budeme mít méně starostí a i škůdců, například mšic. Bíla barva je také nejvíce reflexní, a proto skvělé odráží sluneční paprsky a kmen se tak nepřehřívá.

Kmen obsahuje vodu, která během zimy zamrzne. Když jen nezabílíte, slunce kmen ohřeje i na 15 °C. Když na něj však přestane slunce svítit, voda v okamžiku opět zmrzne. To zapříčiní roztrhání pletiva, vzniknou mrazové desky (kmen popraská) a odumře.

4. Když letos muškáty krásně kvetly, budou tedy i příští rok

Lidé si často myslí, že když si muškáty schovají a vytáhnou je příští rok, budou stejně krásné. To se však stává málokdy. Jejich uchování přes zimu je náročné. Muškáty potřebují chladné (5–10 °C) a co nejsvětlejší místo a před uskladněním sestřihnout.

Muškáty potřebují chladné (5 - 10°C) a co nejsvětlejší místo a před uskladněním sestřihnout
Autor: Thinkstockphotos Muškáty potřebují chladné (5 - 10°C) a co nejsvětlejší místo a před uskladněním sestřihnout

V zimovišti se tak snažíme, aby rostly co nejméně. Zaléváme je málo a jen tak, aby neuschly. Odborníci doporučují dát muškáty po sezoně na kompost a na jaře si v zahradnictví koupit novou, silnou sadbu. Zahradník muškáty vypěstuje lépe, protože má větší možnosti.

5. Rostliny vytáhnu ze záhonů, s půdou nic dělat nemusím

Půda je základ! Po sezoně je vyčerpaná, a proto je nutné ji oživit. Podle toho, co plánujeme na jaře zasadit, vybereme například hnůj, rašelinu nebo kompost, naházíme je na půdu a smícháme, tzv. ji obrátíme. Na jaře tak bude půda znovu dýchat a vaše rostliny budou skvěle prospívat.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

 

Skliďte úrodu

Zahrada v říjnu. Co všechno musíte udělat?

I před prací na zahradě se protáhněte

Podzimní práce na zahradě mohou zablokovat záda i šíji. Jak tomu předejít?

 

Hokaido je poměrně malá a krásně oranžová

Znáte hokkaido? Tuhle dýni si zamilujete!

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , podzim

reklama

Přečtěte si také