Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Podzimní práce na zahradě mohou zablokovat záda i šíji. Jak tomu předejít?

Jak zazimovat zahrádku a přitom si neublížit?
Vydáno: 24.09.2015
I před prací na zahradě se protáhněte
I před prací na zahradě se protáhněte Autor: All
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud máte zahrádku, dobře víte, že připravit vše na zimu není nic jednoduchého. Než se vrhnete do té nelehké práce, nabízíme vám pár rad, jak předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím. Nezapomeňte, že přepínat síly se nevyplácí a nadměrná zátěž může vést k poranění či k nemoci. Podceňovat bychom neměli ani počasí, které bývá zkraje podzimu dost proměnlivé. Oslabení těla v důsledku prochladnutí nebo nadměrné fyzické zátěže bývá přitom jednou z nejčastějších příčin rozvinutí nemocí z nachlazení.

Pokaždé, než s náročnou prací začnete, měli byste své tělo nejdřív zahřát a rozhýbat. I když se vám to může zdát jako ztráta času, nezapomínejte, že rychlý start má často i rychlý konec a přílišná zátěž může vést ke zraněním. Na rozpohybování je ideální například kroužení pánví nebo kroužení v kolenou vleže na zemi (tím rozcvičíte kyčle a ulehčíte zádům). Stejně tak je dobré tělo protáhnout i po ukončení fyzické námahy, což napomáhá předejít svalovým poraněním a nepříjemným křečím.

Pokud celý týden sedíte v kanceláři, může vás víkend na zahradě zaskočit
Pokud celý týden sedíte v kanceláři, může vás víkend na zahradě zaskočit
All

Velká část zdravotních komplikací vzniká v důsledku jednostranného přetěžování. Z nesprávných pohybů, zejména prudkých nebo stále se opakujících jednostranných pohybů (například hrabání listí, česání nebo sbírání ovoce, štípání dřeva) hrozí akutní bolesti zad a namožené či natažené svaly a klouby. Chcete-li se vyhnout namožení šíje a zad, ujistěte se, že se při sbírání ohýbáte v kyčlích a zapojujete i kolena a pánev, nejen záda. Vzpřímená páteř také pomáhá chránit záda před zraněním.

Nadměrná zátěž (nošení těžkých břemen apod.) je zase častou příčinou úrazů při práci na zahradě a kolem domu. Za žádnou cenu proto nepřeplňujte nádoby, které nosíte! Právě při manipulaci s příliš naloženým vozíkem, kolečkem nebo košem dochází k přetěžování kyčelních kloubů a často i ke ztrátě rovnováhy a následnému úrazu. Mezi nejčastější úrazy patří podvrtnuté kotníky a pohmožděniny horních končetin. Při neopatrnosti hrozí také oděrky nebo zhmožděniny.

Sběr a konzumace šípků není úplně triviální záležitostí, musíte se poprat s trny a chloupky ukrytými pod dužinou

Jděte k šípku! Aneb jak si udělat pořádné zásoby vitamínu C na zimu

I drobná pohmoždění svalů či vazů, stejně jako namožená záda, bývají velmi nepříjemná a dost bolestivá. Je-li častá práce na zahradě a v okolí domu vaše hobby, neměly by ve vaší domácí lékárničce pro všechny případy chybět léky první pomoci na bolest a drobná poranění – obvykle stačí volně prodejná analgetika. Jedná-li se o lokální bolest nebo poranění, je ideální využít tzv. topické formy analgetik, které jsou šetrnější, protože se jich do zbytku těla dostane jen nepatrný zlomek, a tudíž jsou výhodné například i pro seniory.

Pokud chcete postižené místo prohřát, použijte mast (např. Ibalgin krém), který je vhodný na místní poranění šlach, svalů a kloubů např. podvrtnutí, natažení či zhmoždění. Potřebujete-li naopak bolestivé místo zchladit, je dobré použít gel (např. Inflamalgin), který se používá na otoky a v postiženém místě tlumí bolest a snižuje otok.

Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé

S jeřabinami můžete hubnout, hodí se i pro diabetiky. Zkuste džem či mošt

Pro ošetření pohmožděniny s otokem a na bolesti zad je také velmi vhodný krém, který kromě ibuprofenu obsahuje i heparinoid, jenž urychluje vstřebávání modřin a snižuje tvorbu otoků (např. Ibalgin Duo Effect). Krémy i gely je nejlepší pomalu vmasírovat do kůže na postižené místo a vytvořit tenkou vrstvičku, která se vstřebá. Důležité je po takovém problému postiženému místu odlehčit, jak upozorňuje MUDr. Michal Lazák: „Velmi často dochází k tomu, že se doba znehybnění a odlehčování například zraněné končetiny nadměrně zkracuje a pacient se velmi rychle vrací k původní zátěži. To je ale velká chyba.“

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Podzimní rytí

Víte, jak správně zrýt na podzim zahradu?

Nejen na jaře, ale i před zimou se musíte trávníku věnovat

Provzdušnit, pohnojit, zapískovat: Jak připravit podzimní trávník na zimu

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Článek je zařazen v:
Reklama