19. dubna 2017 06:02
Markéta ZídkováMilujete bonsaje? Pusťte se do jejich pěstování! Návod pro začátečníky
Většina lidí začne s pěstováním bonsají tím, že si koupí malý stromek v zahradnictví nebo nějakém hobbymarketu. Jde to ale mnohem zajímavěji a levněji. Naučte se, jak na to, a vytvořte si bonsaj sami.
Nenechte se vystrašit tím, že pěstování bonsají je umění staré mnoho staletí a v Asii si malé rostlinky předávají z generace na generaci. Svůj malý stromek si může vypěstovat i začátečník, základ může být hotový dokonce už za rok. Důležité je vybrat si rostlinku, která bude prospívat v našem podnebí a nepotřebuje složitou péči.
Pěstovat bonsaj ze semínka by trvalo moc dlouho, proto si kupte sazeničku nějakého stromku. Než jej však pořídíte, rozhodněte se, zda budete pěstovat bonsaj v interiéru, nebo venku. Přestože bonsaje ze stromů rostoucích v Asii či na jihu Evropy jsou nádherné, podmínky panující v Česku by nepřežily. Nedostatek slunečního záření, nebo naopak jeho nadbytek, teploty pod bodem mrazu, to jsou nejčastější zabijáci trpasličích stromků. Sázkou na jistotu je proto vybrat si z původních druhů stromů.
Pěstování bonsají - Obrázek 3 Zdroj: iStock
Záleží také hodně na vaší představě, protože bonsaj nemusí být stromek velký jen dvacet centimetrů, některé bonsaje mohou být vysoké i dva metry. Přesto se pro začátečníka hodí spíše listnaté druhy stromků, borovice jsou sice krásné, ale opravdu náročné. Raději sáhněte po ovocných stromcích, ale hezké bonsaje lze vypěstovat i z habrů, lip, javorů... Máte-li rádi květoucí stromy, zkuste bonsaj z šeříků, ale i cizokrajnějších azalek či fuchsií. Obzvlášť vhodný pro začátečníky je jalovec, který je mrazuvzdorný a nenáročný – reaguje dobře na prořezávání a jiný „výcvik“ a je velmi těžké jej zahubit. Půjdete-li pro jakýkoliv stromek do přírody, vybírejte pěkné exempláře, které mají zajímavě zohýbaný kmen a zakrslý růst. Najdete je zejména na kamenitém či skalnatém podloží. Do interiérů se pak hodí bonsaje z fíkusů, ptačího zobu či tlustice.
Tvarování a styling
Pěstování bonsají - Obrázek 2 Zdroj: iStock
Až si pořídíte stromek, je na čase začít s tvarováním a stylingem. Jedná se o kreativní část pěstování bonsají, ale také nejsložitější. Některé stromy jsou totiž tvarovány i několik desítek let, aby vydržely malé a zajímavé. Pamatujte, že pěstování bonsají není závod, nejde o to mít výsledek co nejdřív. Pěstování bonsají je spíš nikdy nekončící cesta, kdy se učíte a zlepšujete.
Pěstování bonsají - Obrázek 4 Zdroj: iStock
Přesto se základy naučíte poměrně snadno, protože vaším cílem není bonsaj podle starých pravidel. Vy vytvoříte stromek, který se bude líbit vám a splní jediné kritérium – aby strom vypadal jako starý a měl silný kmen. Nejdříve vyberte pohledovou stranu, tedy tu, ze které má být stromek nejhezčí. Nejdůležitější technikou při pěstování bonsají je prořezávání. Způsob, jak udržet stromy miniaturizované a zároveň je tvarovat. Staré české přísloví „Dvakrát měř, jednou řež,“ platí i v tomto případě. Je totiž velmi snadné větev uříznout, ale nelze ji donutit znovu narůst.
Pěstování bonsají - Obrázek 6 Zdroj: iStock
Při prořezávání si pamatujte tři základní pravidla:
- vyrostou-li dvě větve ve stejné výšce stromu, jednu z nich odstraňte - odstraňte větve nepřirozených tvarů - z horní části stromu odřízněte neúměrně silné větve
Pokud netušíte, které větve uříznout a které ponechat, prostudujte několik obrázků. Ty vám napoví a inspirují vás.
Nejlepší doba na prořezávání je na jaře a v létě, ale záleží i na druhu stromku, který máte. Byla by například škoda prořezávat strom v květu. Na prořezávání větví se nejlépe hodí konkávní fréza, která zanechává duté rány. Ty se hojí mnohem rychleji, než způsobí běžná řezačka.
Chcete-li, aby strom rostl určitým způsobem, omotejte kolem kmene robustní drát, nebo jemnými drátky nasměrujte růst větví. K tvarování se využívají drátky přímo na bonsaje, dobře drží tvar a nezraňují kůru stromu. Při tvarování stromku postupujte zespoda nahoru. Při větších ohybech je dobré větévku nejprve trochu rozhýbat prsty do všech směrů, přičemž drát připevňujeme vždy k silnější větvi, aby ohyb držel.
Pěstování bonsají - Obrázek 5 Zdroj: iStock
Rostlina musí zůstat zadrátovaná tak dlouho, dokud větve nebudou držet požadovaný tvar. Pokud však větev rychle přibírá na síle, je nutné kontrolovat, aby dráty kůru neotlačily, nebo do ní dokonce nezarostly. Pokud je drát příliš těsný, je nutné úvaz předělat.
Vyberte misku
Hlavním znakem bonsaje je, že jsou zasazeny v květináčích, které omezují jejich růst. Nejdůležitějším faktorem při výběru misky je velikost stromu a jeho kořenového systému. Miska musí být dostatečně velká, aby umožnila dostatečně množství půdy na pokrytí kořenů rostliny, ale ne o mnoho větší. Příliš velký květináč nebude svědčit vzhledu bonsaje. Pokud bude v květináči příliš malé množství zeminy, rostlina neudrží vlhkost a zahyne. Aby se zabránilo kořenové hnilobě, ujistěte se, že miska má na dně jeden nebo více drenážních otvorů. Případně je vyvrtejte sami.
Protože je miska mělká, je třeba ve vegetačním období zalévat každý den odstátou vodou a také pravidelně přihnojovat hnojivem na bonsaje či jen běžným hnojivem užívaným v domácnosti, na zahradě.
Pokud se rozhodnete pěstovat své bonsaje ze semene, budete mít možnost kontrolovat jejich růst téměř v každé fázi jejich vývoje. Nicméně kultivovat strom ze semínek obvykle trvá 3 až 5 let. Pokud tedy máte zájem spíše o prořezávání nebo tvarování, investujte víc peněz a zakupte už vzrostlou sazeničku. Další možností je řízkování. Řízky jsou větvičky vyříznuté z rostoucích stromů a transplantované do nové půdy a jsou dobrým kompromisem. Růst jim pak netrvá tak dlouho a s tvarováním můžete začít okamžitě.
(kor)
Mohlo by vás zajímat: