reklama

Jak ochránit rozkvetlé ovocné stromy či vysazenou zeleninu před nočními mrazíky?

Lenka Valjentová
13. dubna 2020
Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a z namrzlých květů plody nebudou. Nejcitlivější jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně (-4 °C). Jarní přízemní mrazy neohrožují jen kvetoucí ovocné stromy, ale i květy jahodníků a venku na záhonech vysazenou zeleninu – například rajčata, papriky, saláty a jiné plodiny. Máme pro vás tipy, jak květy a zeleninu před mrazem jednoduše ochránit.
reklama

Pro květy ovocných stromů je riziková teplota od-1 do -4 °C, mladé, už nasazené plody může nenávratně poškodit i jen nepatrná teplota pod bodem mrazu (-0,5 °C), a to i v případě, že mrzne třeba jen pár hodin k ránu.

Jak ochránit před jarními mrazíky květy ovocných stromů

  • Pokud předpověď počasí říká, že hrozí výskyt nočních mrazíků, můžeme kvetoucí stromy zkusit ochránit postřikem stromů vodou. Voda ulpí na květech a větvích, a vytvoří se tak jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň krátkodobě ochránit před zmrznutím.
  • Můžeme zkusit takéosvědčený recept našich babiček a okolo kvetoucích stromů rozestavitkbelíky s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu, která stromy ochrání, což ale funguje jen do -2 °C.
  • U menších stromů na zahradě můžeme rozkvetlou korunu na noc zakrýt netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně pokropit nebo postříkat vodou. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií, tu ale většinou nejde sundat, aniž bychom ji poškodili.
  • Další možností je takzvané zakuřování, kdy pod stromy narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Nesmí se objevit plameny, jen se z hromady musí valit hustý dým, který květy před namrznutím ochrání. Pozor! Doutnající hromadu musíme stále hlídat a mít pod kontrolou, aby nezačala hořet.

Jak ochránit před jarními mrazíky jahody a zeleninu

Jarní přízemní mrazy neohrožují jen kvetoucí ovocné stromy, ale i květy jahodníků a venku vysazenou zeleninu –například rajčata, papriky, cukety, okurky, lilky a jiné na teplotu pod nulou citlivé plodiny. Poškození mrazem se na nich projevuje tmavnutím listů na okrajích a zasycháním.

  • Jahody i zelenina se dají částečně zakrýtbílou netkanou textilií, kterou na nich necháme až do oteplení. Jestliže jsou mrazy větší, použijeme několikvrstev.
  • Můžeme taky pro jednotlivé rostlinky vytvořit z petek jednoduchý improvizovaný minipařník. Lahvím odřízneme dno a na rostliny je nasadíme.
  • Sazenice do výšky zhruba 5 cm ochráníme před zimoupřihrnutím zeminy.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama