Užitková zahrada

3. května 2016 03:44

Markéta Zídková

Robotická sekačka – co od ní čekat? A do jaké zahrady se hodí?

Někdo má sekání trávy jako koníček, pro jiného je to jen nutná práce.

Od té doby, co se robotické sekačky objevily na trhu, jsou obklopeny hromadou otazníků. Co vše vlastně zvládnou a jakým vlivům jsou schopny odolat?

• Co od robotické sekačky čekat a pro koho se hodí?

Robotické sekačky pracují naprosto samostatně, bez nutnosti přímé obsluhy. Díky tomu se hodí především pro lidi, kteří mají málo volného času a tu trochu, co mají, si chtějí užít jinak než sečením trávy. Další početnou skupinou, která je ocení, jsou lidé staří nebo lidé s tělesným postižením či alergií, kteří prostě sekat trávník nemohou. "Na začátku je potřeba provést instalaci obvodového drátu, kterým sekačce řeknete kam může a kam ne. Jedná se o jednoduchou a jednorázovou záležitost, kterou si buď můžete udělat sami, nebo využít služeb odborného servisu, které výrobci většinou nabízejí," vysvětluje Aleš Chrobok, odborníka na zahradní techniku ze společnosti ama Czech s.r.o.

Robotická sekačka udržuje trávník stále perfektně posekaný. To má za následek, že tráva nemá šanci růst vzhůru, tak odnožuje do stran a trávník se krásně zahušťuje. Ve výsledku jsou zahrady udržované robotickými sekačkami velmi hezké po celou sezonu.

• Co ještě robotická sekačka zvládne a co už ne?

Robotická sekačka je určená pro okrasné zahrady. To samo o sobě říká, že není vhodná na dlouhodobě neudržovaný terén. Co se pak vlastností týče, jsou veliké rozdíly mezi jednotlivými modely robotických sekaček. Některé díky pevným nožům a silnému pohonu sekání zvládnou i spadané šišky či větvičky, u jiných se to kvůli malým a slabým nožům nedoporučuje.

Stejné vlastnosti pak ovlivňují schopnost sekačky posekat i třeba vyšší trávu na začátku sezony. Některé sekačky umí při sečení zarovnat okraje díky unikátnímu režimu sečení okrajů. Co se týče svahové dostupnosti, ta je velice podobná jako u tradičních sekaček, kde se pohybujeme okolo 18 stupňů.

• Výhody/nevýhody robotické sekačky oproti manuální

O robotickou sekačku se prakticky nemusíte starat. Pracuje dle naplánovaného programu, sama seče a sama se nabíjí. Robotické sekačky jsou v porovnání se standardními sekačkami velmi tiché a neruší tak vás ani vaše sousedy. Velikou výhodou je mulčování, díky kterému se do půdy vrací vlhkost a živiny a odpadá starost o to, co s posečenou trávou. Nevýhodou se může zdát vyšší pořizovací cena kvalitních strojů. Na trhu je široká nabídka robotických sekaček a kvalitu, která znamená v budoucnu ušetřené náklady, byste měli vzít určitě v potaz. Pro rok 2016 je novinkou například robotická sekačka Robomow RC308, která je silná, rychlá, skvěle zarovnává okraje a lze ji ovládat mobilní aplikací. Novinkou je i GARDENA SILENO, Tango řady II, AUTOMOWER® 105.

• Když zasvítí či zaprší, co to s robotickou sekačkou udělá

Robotické sekačky jsou konstruovány tak, aby odolaly rozmarům počasí. Déšť ani slunce jim nijak zásadně nevadí. Naznamená to však, že jsou vodotěsné a do bazénu bychom je tedy házet neměli. Vybraní výrobci pak nabízejí speciální domečky, které stroj před rozmary počasí chrání a prodlužují tak jeho životnost.

• Kam ideálně robotickou sekačku umístit?

Robotickou sekačku je nejlépe umístit na stinné místo na stranu zahrady, kde se nebude plést, nebude rušit pohled na zahradu a nebude zbytečně přitahovat pohledy kolemjdoucích.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také