Vánoce

19. prosince 2015 05:10

Markéta Zídková

INSPIRACE: 10 tipů na neotřelé vánoční stromečky

S pavími péry, s mašlemi, s citrusy - podívejte se, jak originálně a krásně lze nastrojit stromeček.

Alespoň malý vánoční strom si doma na svátky ozdobí zhruba 90 procent Čechů, a to kolikrát i ti, kteří jinak vánočním tradicím příliš neholdují. Nejvíc dbají na přítomnost vánočního stromu rodiny s malými dětmi, které ještě věří na Ježíška a pro které je tak stromek magickým symbolem.

Vybrat si lze z několika variant stromků, nejčastěji si lidé kupují klasický řezaný stromek. Ať už se vám líbí borovička, smrček nebo jedlička, vždy si před koupí promačkejte jehličí vybraného kusu. Poznáte tak, zda strom nebyl uříznutý v polovině října a tedy není suchý. Správně by jehličí mělo být pružné, nesmí se lámat.

Další možností jsou stromky v květináči, které si můžete půjčit v půjčovnách, ale v tuto dobu už bývají zamluvené. Pokud máte vlastní, myslete při jeho přesunu ze zahrady do bytu a zpět na aklimatizaci. V letošním počasí se stromy zřejmě ještě k zimnímu spánku neuložili, ale i tak buďte opatrní, abyste stromku nezpůsobili teplotní šok. A nakonec tu jsou samozřejmě stromky umělé, které už kolikrát vypadají jako živé, přesto jim mnozí nepřišli na chuť.

Málo je někdy více

Ať už vyberete jakýkoliv strom, ta nejdůležitější práce je zdobení stromečku. Nejprve světýlka a řetězy, potom ozdoby a čokoládové figurky a nakonec třásně. Je toho dost, co na stromeček dáváme.

Ale co takhle to jednou zkusit jinak? Nechte všechny ty plastové koule z Číny ve skříni a ozdobte si vánoční stromek trošku jinak. Máme pro vás tipy, které vám dodají tu správnou inspiraci.

Udělejte si vlastní vánoční ozdoby

Jestli potřebujete před Štědrým dnem zabavit děti, můžete je pověřit výrobou ozdobiček na stromeček. S malými dětmi pak tvořte společně, aspoň si dopřejete chvilku klidu v tom předvánočním shonu.

Vše, co potřebujete, jsou 4 proužky papíru asi 28 centimetrů dlouhé a 2 centimetry široké, něco na ozdobení vrcholku koule (kytičku nebo hvězdu), jehlu a kousek zlaté niti či výšivkové bavlnky. Tužkou si na každém proužku označte střed a pak pruhy naaranžujte do hvězdy. Navlékněte si šňůrku na nit, zauzlujte, aby byla dvojitá a propíchněte v označeném bodu. Poté jednotlivé pruhy ohněte a nahoře opět zapíchněte na jehlu. Udělejte uzel a ještě propíchněte květinu, abyste skryli uzel. Hotovo.

Papírové řetězy na vánoční stromek

Určitě si pamatujete, že jste jako malí tyto řetězy vyráběli ve škole během hodin výtvarné výchovy. Naučte je i své děti, jistě to ocení. Papírové řetězy se hodí k papírovým koulím, ale lze je kombinovat i s klasickými ozdobami. A jak vidíte, vypadá to skvěle. Nejen papírové řetězy, ale i ptáčky a další motivy najdete v naší galerii:

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také