19. prosince 2018 06:00
Tereza JavorováJak vybrat a správně pečovat o vánoční stromeček. Vydrží vám krásný po celé vánoční svátky
Také milujete typickou vánoční vůni čerstvého dřeva, kůry a jehličí? Tu zajistí jedině vánoční stromeček, kterému – co si budeme namlouvat – nesahají všechny možné umělé napodobeniny ani po kotníky. Jak ale stromeček správně vybrat, aby vám vydržel krásný a voňavý po celé svátky?
Dnes už je naštěstí možností, kde koupit živý vánoční stromek, víc než dřív. Můžeme si ho dokonce jen pronajmout v květináči od specializované firmy a po Vánocích ho zase vrátit s dobrým pocitem, že se vysadí v lese a neskončí pohozený u popelnice. Další variantou jsou plantáže vánočních stromečků, kde vám ten, který si vyberete, pokácí, a vy si ho rovnou odvezete domů. V takovém případě je jeho čerstvost samozřejmě zaručena. Ale co stromky, které běžně a nejčastěji kupujeme u prodejců před obchodními domy, nebo v hobby marketech? Jak poznáte, že vám stromek za pár dní neuschne a nepokazí Vánoce?
Smrk, jedle, borovice?
Když se vydáte k některému z prodejců, v první řadě se ujistěte, že víte, jaký stromeček vlastně chcete. Stačí když budete vědět jeho přibližnou velikost a samozřejmě druh. Za oblíbené jedličky si připlatíte, ale určitě vám déle vydrží. U samotného prodejce zkontrolujte, jestli má všechny ceny pečlivě stanovené podle druhu a výšky stromečku a neurčuje jejich hodnotu jen tak podle oka. To samo o sobě nevěstí nic dobrého. Pokud je všechno v pořádku, vydejte se na lov.
Jaký stromek vybrat? Zdroj: istock.com
Zkouška čerstvosti
Každý stromeček, který se vám zalíbí, vyprostěte ze sevření těch ostatních a postavte ho stranou, abyste dobře viděli, jestli má rovný kmen a symetrické větve. Pak si prohlédněte zblízka jehličí. Mělo by být světle zelené, čerstvé a voňavé a nemělo by opadávat, když po větvičkách přejedete rukou. Dobrou zkouškou jeho čerstvosti je také to, když ho zvednete pár centimetrů nad zem a lehce s ním o ni bouchnete. Pokud z něj bude padat jehličí, je už sušší a dlouho vám sloužit nebude. Kmen stromku si prohlédněte, jestli z něj nevytéká příliš mnoho pryskyřice, a nechte si ho ofrézovat, aby se vešel do stojanu. Na závěr poproste prodejce, ať vám stromeček zabalí, a můžete vyrazit domů.
Vánoční stromeček je symbolem svátků. Zdroj: istock.com
Hezky do chládku
Stromeček hned po návratu umístěte do chladu, tedy ideálně do sklepa, na půdu, do spíže nebo třeba na terasu či zahradu, ovšem ne na jižní stranu. Kmen stromku by měl být ponořený ve vodě. Když ji budete pravidelně dolívat, můžete stromeček koupit už na začátku prosince. Pokud je ale venku kolem nuly, není třeba mu vodu dodávat.
Správné upevnění
Jakmile ho před Štědrým dnem přemístíte do pokoje, dodržujte několik zásad. Snažte se, aby stál co nejdále od topení, které ho zbytečně vysušuje, a pořiďte si na něj stojan se zásobníkem na vodu. Stromeček je totiž i dlouho po svém poražení schopný vypít až půl litru vody denně. Pravidelně ji dolévejte a vydrží vám dlouho krásný a čerstvý. Pokud máte doma děti a zvířata, nezapomeňte ho umístit do stojanu, který bude bezpečný a nebude hrozit, že stromek ani při veselém skotačení spadne a někomu ublíží. Můžete jej také preventivě připevnit i ke stropu, ale dnešní moderní stojany by měly jeho váhu snadno udržet.
(mb)