návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak vybrat a správně pečovat o vánoční stromeček. Vydrží vám krásný po celé vánoční svátky

skrivaa , Vydáno: 19.12.2018
Jak vybrat a správně pečovat o vánoční stromek?
Autor: istock.com Jak vybrat a správně pečovat o vánoční stromek?
Také milujete typickou vánoční vůni čerstvého dřeva, kůry a jehličí? Tu zajistí jedině vánoční stromeček, kterému – co si budeme namlouvat – nesahají všechny možné umělé napodobeniny ani po kotníky. Jak ale stromeček správně vybrat, aby vám vydržel krásný a voňavý po celé svátky?

reklama

Dnes už je naštěstí možností, kde koupit živý vánoční stromek, víc než dřív. Můžeme si ho dokonce jen pronajmout v květináči od specializované firmy a po Vánocích ho zase vrátit s dobrým pocitem, že se vysadí v lese a neskončí pohozený u popelnice. Další variantou jsou plantáže vánočních stromečků, kde vám ten, který si vyberete, pokácí, a vy si ho rovnou odvezete domů. V takovém případě je jeho čerstvost samozřejmě zaručena. Ale co stromky, které běžně a nejčastěji kupujeme u prodejců před obchodními domy, nebo v hobby marketech? Jak poznáte, že vám stromek za pár dní neuschne a nepokazí Vánoce?

Smrk, jedle, borovice?

Když se vydáte k některému z prodejců, v první řadě se ujistěte, že víte, jaký stromeček vlastně chcete. Stačí když budete vědět jeho přibližnou velikost a samozřejmě druh. Za oblíbené jedličky si připlatíte, ale určitě vám déle vydrží. U samotného prodejce zkontrolujte, jestli má všechny ceny pečlivě stanovené podle druhu a výšky stromečku a neurčuje jejich hodnotu jen tak podle oka. To samo o sobě nevěstí nic dobrého. Pokud je všechno v pořádku, vydejte se na lov.

Jaký stromek vybrat?
Autor: istock.com Jaký stromek vybrat?

 

Zkouška čerstvosti

Každý stromeček, který se vám zalíbí, vyprostěte ze sevření těch ostatních a postavte ho stranou, abyste dobře viděli, jestli má rovný kmen a symetrické větve. Pak si prohlédněte zblízka jehličí. Mělo by být světle zelené, čerstvé a voňavé a nemělo by opadávat, když po větvičkách přejedete rukou. Dobrou zkouškou jeho čerstvosti je také to, když ho zvednete pár centimetrů nad zem a lehce s ním o ni bouchnete. Pokud z něj bude padat jehličí, je už sušší a dlouho vám sloužit nebude. Kmen stromku si prohlédněte, jestli z něj nevytéká příliš mnoho pryskyřice, a nechte si ho ofrézovat, aby se vešel do stojanu. Na závěr poproste prodejce, ať vám stromeček zabalí, a můžete vyrazit domů.

Vánoční stromeček je symbolem svátků.
Autor: istock.com Vánoční stromeček je symbolem svátků.

Hezky do chládku

Stromeček hned po návratu umístěte do chladu, tedy ideálně do sklepa, na půdu, do spíže nebo třeba na terasu či zahradu, ovšem ne na jižní stranu. Kmen stromku by měl být ponořený ve vodě. Když ji budete pravidelně dolívat, můžete stromeček koupit už na začátku prosince. Pokud je ale venku kolem nuly, není třeba mu vodu dodávat.

Správné upevnění

Jakmile ho před Štědrým dnem přemístíte do pokoje, dodržujte několik zásad. Snažte se, aby stál co nejdále od topení, které ho zbytečně vysušuje, a pořiďte si na něj stojan se zásobníkem na vodu. Stromeček je totiž i dlouho po svém poražení schopný vypít až půl litru vody denně. Pravidelně ji dolévejte a vydrží vám dlouho krásný a čerstvý. Pokud máte doma děti a zvířata, nezapomeňte ho umístit do stojanu, který bude bezpečný a nebude hrozit, že stromek ani při veselém skotačení spadne a někomu ublíží. Můžete jej také preventivě připevnit i ke stropu, ale dnešní moderní stojany by měly jeho váhu snadno udržet.

Andělíčci. Anděl je jedním ze symbolů Vánoc, a tak by na každém stromku měl být alespoň jeden pro štěstí. Ale co takhle z něj udělat hlavní motiv výzdoby? Doplnit lze červenými ozdobami, ale bílá se hodí ke všemu, takže klidně volte jinou barvu

INSPIRACE: 10 tipů na neotřelé vánoční stromečky

Vyrobte si nádherné ozdoby, které nikdo jiný mít nebude.

DIY: Vyrobte si netradiční ozdoby na vánoční stromeček. Takové nikdo mít nebude!

(mb)

Další články:

 

 

Zkuste pojmout letos Vánoce jinak.

Vdechněte Vánocům nový a nečekaný šmrnc! Vyberte si z naší inspirace originálních dekorací

Takhle vypadá Bílý dům o Vánocích 2017

GALERIE: Takhle si Trump vyzdobil Bílý dům. Udělal z Vánoc příšerný kýč?

Jak se liší svátky v USA a v Česku?

Největší rozdíly mezi americkými a českými Vánocemi. Santou a Ježíškem to nekončí

 

 

Aplikace vám poradí, kam doma umístit květiny.

Nevíte, kde doma umístit květiny? Poradí vám skvělá aplikace

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , tradice , vánoční stromeček , vánoční svátky , jak vybrat

reklama

Přečtěte si také