Vánoce

11. prosince 2018 14:12

Tereza Javorová

Jak správně navěsit světýlka na vánoční strom? Takhle se vám nezamotají

Je to trochu věda. Každý rok se motáte se světýlky na dlouhých šňůrách a doufáte, že je kočka nebo děti nestrhnou. Poradíme, jak na to, aby váš stromek vypadal fantasticky!

Věřte tomu nebo ne, ale existuje několik různých technik, které se staly podnětem velké debaty: Jak správně zavěsit vánoční světýlka na stromek? Vánoce na tom jistě nestojí ani nepadají, ale stejně…

Vězte, že je v tom systém a máte celkem čtyři možnosti: vodorovně nebo svisle a směrem shora dolů nebo zdola nahoru.

Pravda je taková, že neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, ale nikdy neublíží zkusit něco nového a možná najdete účinnější způsob, jak této vánoční výzvě čelit.

VODOROVNĚ

To je to, co bychom nazvali “klasickým způsobem”. Jak na to? Nejprve světýlka zapojte, abyste se ujistili, že všechny žárovky fungují. Tím ušetříte spoustu energie a stresu, věřte nám!

Začněte v horní nebo dolní části a postupně obalujte světla kolem stromu. Lépe bude vypadat, když někde světýlka vložíte hlouběji mezi větve, někde je naopak necháte vyniknout na povrchu, celý stromek bude pak plastičtější. Proto mějte i dost dlouhá světýlka, aby jste s nimi mohli trochu hýřit.

SVISLE

Tak se do toho už vložili odborníci. Takový designér Francesco Bilotto přísahá na svislé zavěšování a nic jiného. Podle návrháře Bilottoa je tento způsob nejlepší, protože zajišťuje, že strom svítí jasněji, světla nejsou utopená ve větvích a je snadnější je rovnoměrně rozvěsit. Pokud to chcete zkusit, začněte s koncovkami světla v horní nebo spodní části stromu (Bilotto doporučuje špičku) a nechte světla na stromek lehnout vertikálně jako švy.

Pokaždé, když se dostanete nahoru nebo dolů, otočte světla zpět na druhou stranu. Lesklé ozdoby zavěste na strom někam uprostřed, abyste pomohly odrážet světlo pro větší efekt.

OD ŠPIČKY DOLŮ

A pozor, měníme směr, je to další výzva. Jak to udělat vertikálně? Začněme variantou, kdy věšíte od špičky dolů. Zapojte světla a ujistěte se, že všechny žárovky fungují.

Začněte v horní části stromu a propletete světla mezi větvemi. Postupujete směrem dolů a snažíte se o pravidelnost. Nezapomínejte na zadní část stromku! Když se dostanete až dolů, skryjte zbytek šňůry se světly za stromem. Chcete-li přidat další světla, začínáte opět v horní části a pracujete směrem dolů.

ZESPODU NAHORU

A ještě jeden směr, kterým to prostě musí jít! Samozřejmě opět zapněte světýlka, aby vám usnadnila věšení. Začněte, překvapivě, v dolní části a pokračujete ke špici. Co ale pak s kabelem?

Jakmile dosáhnete vrcholu stromku, můžete buď zasunout kabel se světly do jeho zadní části nebo, je-li dost dlouhý, vzít to ještě jednou směrem dolů. Zkuste se však vyhnout jakémukoli zřejmému vzoru nebo spirále; chcete, aby světla vypadala přirozeně.

(KU)


Přečtěte si také