Jak na to

15. listopadu 2016 14:50

Markéta Zídková

DIY: Jak si vyrobit lampu pomocí tiffany techniky

Výroba lampy je náročnější projekt. Začátečníci si ale díky tiffany technice mohou vytvořit jednoduchou malou vitrážku do okna, zápich do květináče nebo s použitím bezolovnaté pájky pak krásné luxusní šperky.

Tiffany technika je na první pohled složitá záležitost. Ale zvládne ji každý, práce se sklem je jen otázkou osvojení si správného postupu, a pak je to jen o zručnosti a praxi. Aby se práce dařila, je samozřejmě zapotřebí vybrat vhodné nástroje. Technika letování pak není vzhledem k použití olovnaté pájky vhodná pro těhotné ženy a děti. Ostatní by si měli dát pozor na vdechování výparů – u hobby alespoň dobře větraná místnost, u větších objektů a pravidelné práci jsou to polomasky a digestoře.

Základem pro řezání skla je podložka. Postačí kus starého lina, koberce, či se dá koupit speciální s otvory pro propadání drobných střípků. Na ty je nutné dávat po celou dobu řezání pozor – jednak kvůli možnosti pořezání se, a dále by se díky nim mohlo sklo při dalším řezání rozlomit nebo popraskat… Důležitým nástrojem jsou řezáky s karbidovým kolečkem, podle jeho kvality se určuje cena řezáku (od cca 250 do 700 Kč). Vyrábějí se z různých materiálů a i sortiment rukojetí je široký. Řezáky se širokou hlavicí se více hodí pro rovné řezy, při kterých používáme pravítko, a s řezákem s úzkou hlavicí se snadněji řežou oblé křivky.

Co budete potřebovat?

Lampovou konstrukci včetně elektroinstalace, harfu, 6úhelnou kapnu, střípky plochých skel, dekorativní sklo, fix, řezák, pravítko, rozlamovací a mozaikové kleště, brusku, měděnou samolepicí pásku, hladítko, špendlíky, polystyrén, letovačku, cínovou pájku a chemikálie k očištění letovaného spoje. Pro ztmavení původně stříbrných spojů použijeme ještě hnědou patinu.

Jak dál postupovat? Podívejte se na video, kde najdete celý postup a i detailní návod. Do pořadu Váš Prima Receptář ho přišla představit Markéta Lukáčová.

Video je z pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

Všechny díly RECEPTÁŘE najdete na Primě PLAY.

ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky DIY

Přečtěte si také