Vánoce

29. prosince 2023 16:06

Lenka Valjentová

Vyznáte se v bublinkách? Jak poznat perlivé víno, kvalitní sekt a pravé šampaňské

Sváteční setkávání a oslavy konce roku jsou ideální příležitostí nabídnout hostům přípitek plný delikátních bublinek. Vybrat kvalitní sekt nebo pravé šampaňské není žádná věda, stačí znát ty nejdůležitější odlišnosti. Ze sektu taky lehce vykouzlíte exkluzivní koktejly, které zachutnají i těm, kteří samotným bublinkám moc neholdují.

Jak se vyznat v bublinkách? Kromě kvality použitého vína je hlavní rozdíl mezi šumivými víny právě v charakteru perlení. Odráží způsob, jakým víno získává bublinky. Pokud se na etiketě nedočtete nic o postupu, jaký byl při výrobě vína použit, zeptejte se, nebo si vyberte něco jiného.

Perlivé víno

Vína s označením perlivá jsou vyrobená z tichého vína, které jsou dodatečně sycené oxidem uhličitým podobně jako limonády. „A stejně jako z limonád z nich bublinky rychle vyprchají. Do levných perlivých vín jsou navíc přidávána ovocná vína a mošty, například z jablek,“ uvádí someliér Jan Pánek. Najdou se i produkty prodávané v lahvích připomínajících vinné, ale ve skutečnosti žádné víno neobsahují.

INSPIRUJTE SE: Silvestrovské dekorace z ledu: Vytvořte chladič na sekt i ledové svícny

Sekt

Bohatým, jemným a dlouhotrvajícím perlením se vyznačují šumivá vína, která získala bublinky kvašením. Pro výrobu většiny běžných šumivých vín se používá metoda zvaná charmat, při níž ve víně vznikají bublinky kvašením v nerezovém tanku. Poté se stáčí do lahví a prodává pod označením sekt.

Pravé šampaňské

Nejvyšší stupeň kvality představují šumivá vína, která získala bublinky kvašením v lahvi. Tradice tohoto postupu má kořeny ve francouzské oblasti Champagne, odtud název Méthode Champenoise. Stejný postup se sice používá i ve vinařstvích v jiných koutech světa, ale označení vína Champagne (tedy pravé šampaňské) přísluší výhradně vínům z tohoto regionu. U takto vyrobených šumivých vín z jiných z jiných oblastí mohou vinaři použitý postup označovat jako Méthode Traditionelle.

Takzvaná ročníková Champagne označená rokem sklizně obsahují pouze víno z daného ročníku. Jejich vytříbená chuť se rozvíjí několikaletým zráním, tedy archivací, a teprve poté je vinař pustí na trh. Proto jsou také dražší. Champagne bez označení ročníku jsou většinou cuvée – vznikají mísením vína různých ročníků. Jde také o skvělá vína, určená k dřívější spotřebě, prodávají se za příznivější cenu a jsou ideální vstupenkou do světa Champagne,“ vysvětluje Jan Pánek a dodává: „Méthode Traditionelle používají i někteří špičkoví čeští vinaři. Vyrábějí tak sekty vysoké kvality, jejichž charakter perlení je pro většinu spotřebitelů nerozeznatelný od pravého šampaňského, a to při výrazně nižší ceně už kolem pětistovky.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak slavili konec roku naši předkové: Na Silvestra věštili a o půlnoci jedli ovar pro štěstí

Obsah cukru v sektu

Pokud také u tichého vína preferujete sladší chuť, s největší pravděpodobností vás extra suchý sekt neosloví. Volte tedy čistě podle toho, co máte rádi. Obsah zbytkového cukru, který udává chuťovou sladkost vína, se uvádí v gramech na jeden litr:

 • Brut nature: přírodně tvrdé, do 3 g/l
 • Extra brut: zvlášť tvrdé, 0–6 g/l
 • Brut: tvrdé, do 12 g/l
 • Extra sec / Extra dry: zvlášť suché, 12–17 g/l
 • Sec: – suché, 17–32 g/l
 • Demi-sec: polosuché, 32–50 g/l
 • Doux: -sladké, více než 50 g/l

Malinová mimosa

Ingredience

 • 50 g čerstvých malin
 • 1 lžička cukru
 • citronová šťáva
 • vychlazený suchý sekt
 • maliny na ozdobení

Příprava

Rozmixujte maliny s cukrem. Směs rozdělte do dvou vysokých sklenic na šampaňské, zakápněte citronovou šťávou a dolijte vychlazeným sektem. Podávejte ozdobené malinami. Důležité upozornění: nemíchejte, o to se postarají bublinky!!!

Bellini

Ingredience

 • 100 ml broskvového džusu
 • vychlazený suchý sekt
 • broskve na ozdobení

Příprava

Původní recept používá italské šumivé víno prosecco, ale skvěle jej nahradí suchý sektem. Do vysokých sektových sklenic rozdělte kvalitní broskvový džus a dolijte vychlazeným sektem. Nemíchejte! Pokud máte broskve, koktejl jimi ozdobte.

Zdroje: someliér Jan Pánek, prozeny.cz, cs.wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky víno cukr sekt koktejl přípitek malina perlivé víno pravé šampaňské sekt koktejl sekt s ovocem šampaňské víno

Přečtěte si také