Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

10 triků, jak co nejlépe využít malou zahrádku ve městě. Pěstujte, odpočívejte, dekorujte

Městské zahrádky jsou často spíše zadní dvorky, kam ani nedopadá dostatek světla. I s tím se ale dá pracovat. Patrně si tu nevypěstujete dostatek zeleniny a ovoce, abyste nemuseli do obchodů, ale můžete zelený prostor využít alespoň k relaxaci a troše zahradničení.
Vydáno: 05.04.2018
Malá zahrada má velké využití
Autor: istock.com Malá zahrada má velké využití
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Udělejte si mini obývák

Pokud nemůžete využít zahradu pro pěstování květin nebo zeleniny, užijte si na ní alespoň odpočinek. Nemusíte mít ani terasu, improvizovaná relaxační zóna se dá vytvořit i na trávníku. Stačí zahradní nábytek, nějaké květináče s rostlinami a třeba řetěz se žárovičkami a letní večery na zahradě budou nejpříjemnějšími chvílemi dne. Pokud máte energii a prostředky, investujte do pořádné terasy, kterou můžete doplnit květináči, pohodlným nábytkem a třeba řetězem s žárovičkami. Vznikne neodolatelné místo, kam se budete rádi vracet a které bude jenom vaše.

Obývák na zahradě je snem Foto: Obývák na zahradě je snem. Foto: Pinterest.com

Odstraňte rozměrné rostliny

Často necháme na zahradě přerůst keře, nebo dokonce stromy. Někdy si dům pořídíme se zanedbanou zahradou. V tom případě je potřeba odstranit zbytečně veliké rostliny, které jenom ubírají světlo a dělají nepořádek. Někdy je potřeba se s určitými keři a stromy rozloučit, aby se vám na zahradě žilo pohodlněji.

Přerostlé rostliny musí pryč Foto: Přerostlé rostliny musí pryč. Foto: istock.com

Udělejte dlážděné cestičky

Budou stačit staré cihly nebo placaté kameny. Pokud nechcete betonovat, je nejlepší udělat cestičku přírodní zasazením kamenů do hlíny. Takové cestičky budujte na rovné ploše, aby se nesesunuly. Docílíte hezkého romantického vzhledu a vůbec nebude vadit, že se mezi kameny objeví tráva.

Kamenné cestičky jsou romantika Foto: Kamenné cestičky jsou romantika. Foto: Pinterest.com

Pohrajte si s kameny

Kameny dodají zahradě eleganci. Pokud vymyslíte, kam je umístit, aby to zahradě slušelo, výsledek může být jedině dobrý. Nepřehánějte to a nedávejte jich moc na jedno místo ani nepoužívejte jen velké balvany. Všeho s rozvahou.

Kameny mají různorodé využití Foto: Kameny mají různorodé využití. Foto: Pinterest.com

Použijte LED osvětlení

Zvláště na terasách poslouží pro večerní lenošení nebo grilování. LED světla ale mají široké využití a i ty základní koupená v obchodech s dekoracemi poslouží jako příjemný světelný doplněk třeba koruny malého stromu.

LED světla dodají zahradě na magičnosti.  Foto: LED světla dodají zahradě na magičnosti. Foto: Pinterest.com

Rajčata v květináčích

Pokud chcete, abyste se na své zahrádce alespoň trochu najedli, sáhněte po rajčatech. Vypěstujete je i ve větších kbelících. Budou potřebovat světlo, ale díky nenáročnosti na půdu vyrostou třeba i na balkoně.

Na rostlinách tyčkových rajčat obvykle dozraje 6 až 8  vijanů plodů.

Jak si vypěstovat báječná rajčata plus přehled nejlepších odrůd

Bylinková zahrádka

Udržet bazalku při životě je umění, ale najdou se i jiné bylinky, které se hodí na vaření a jejich pěstování je mnohem snazší. Kupte si malé květináče, nebo jeden velký a vysázejte si bylinkovou zahrádku. Na vaření se to bude hodit.

Bylinková zahrádka se hodí i do kuchyně Foto: Bylinková zahrádka se hodí i do kuchyně. Foto: istock.com

Pěstujte vertikálně

Květináče se dají zavěsit nebo umístit na poličky. Pokud přesuneme zahradu do svislé polohy, získáme prostor a můžeme dostat květiny, které to potřebují, blíže slunci. Taková zahradní stěna navíc vypadá dobře a snadno se obměňuje v případě, že vám nějaká rostlina uhyne.

Vertikální pěstování ušetří místo Foto: Vertikální pěstování ušetří místo. Foto: istock.com

Vytvořte květinový ostrůvek

Další možností, jak dostat rostliny do určitého vymezeného prostoru a ušetřit tak místo, je květinový ostrůvek uprostřed trávníku nebo záhon u plotu či stěny. Můžete sem zasadit větší rostliny stejně jako drobná kvítka. Případně vsaďte na odolné skalničky a z ostrůvku udělejte malou skalku.

Pěstování květin u sebe ušetří práci Foto: Pěstování květin u sebe ušetří práci. Foto: istock.com

Květinová dekorace

Pokud se nechcete rýpat v zemi, a přesto si chcete dopřát pohled na květiny, udělejte si v zahradě květinový koutek. Použijte třeba starší stůl, který nemusíte ani nijak renovovat, a postavte na něj různě velké květináče. Pod stolem můžete skladovat zahradnické náčiní. Ušetříte prostor i práci.

I starý stůl poslouží pro vytvoření zahradnického koutu Foto: I starý stůl poslouží pro vytvoření zahradnického koutu. Foto: Pinterest.com

(mh)

Další články:

Jakou pergolu si pořídíte vy?

Pořiďte si pergolu. Těchto 20 fotek dokazuje, že se z ní stane nejkrásnější místo v zahradě

 

Anglická zahrada má své kouzlo

Anglická zahrada u vás doma: 10 tipů, které přivábí staré dobré časy

Jaký bude rok 2018 v zahradách?

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Článek je zařazen v: zahrada , pěstování , rajčata , bylinky , terasa , malá zahrada
Speciály: Zahrada a pěstování ve městě , Zahrada a pěstování ve městě
Reklama