reklama

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Matouš Hartman
30. ledna 2018
Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit a dát zahradám, balkonům a terasám nový kabát.
reklama

Společné chvíle venku

I když nám naše klima nenabízí tolik příležitostí pro společenské akce na zahradě, jako je tomu například ve Středomoří, letos bychom se měli zamyslet nad tím, jak a kde trávíme čas se svými blízkými. Proč neuspořádat nedělní oběd na terase, když je venku hezky? Vytvořte si v zahradě kout, který bude sloužit odpočinku i společenským setkáním. Je to cesta ověřená jihoevropskými státy a současnost jí je nakloněná. Osvětlení můžete vyřešit skrze LED světla, nábytek shánějte po bazarech, u používané židle nebude vadit, že zmokne, nebo se z ní oloupe lak. Patina je krásná.

Zahradní party udělá dojem, Foto: istock.com

Výrazné barvy do zeleně

Rok 2018 si libuje ve výrazných barvách. Týká se to i zahrad, kde je potřeba jednotvárnou zeleň rozbít nějakou jasnou barvou. Co zkusit sytě červenou a nebo fialovou, která se stala i barvou roku 2018? Takové odstíny použijte zejména na nábytku a dekoracích teras.

Zahradní nábytek nemusí být z plastu!, Foto: istock.com

Zahrada na balkoně

Hodně lidí touží po zahradě a nakonec se musí spokojit s pár květináči. Pokud máte balkon a jeho rozměry vám to dovolí, udělejte si na něm minizahrádku. Přispějete tak i okolí, na dům bude i z ulice hezčí pohled. Vybírejte květiny, které nejsou vyloženými alergeny (kvůli sousedům) a sáhněte zejména po bylinách, které můžete použít i při vaření.

Návrat k užitkovým zahradám

Pamatujete, jak vaše babička opečovávala mrkev, okurky, papriky a další zeleninu? My si je koupíme v obchodech a nebo na farmářských trzích, ale už ztrácíme představu o tom, jakou to dá práci, než něco vyroste. Vyzkoušejte si proto pěstování. Začít můžete bylinkami, ale zkuste i rajčata. Těm se bude dařit i ve velkém kbelíku. Pokud skombinujete praktickou i okrasnou funkci zahrady, vyhráli jste!

Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat, Foto: istock.com

Konec exotických rostlin

Rok 2018 by měl přát skromnějším rostlinám, které najdeme v našich luzích a hájích. Dejte příležitost vřesu, mechu, skalničkám, lesním jahodám a borůvkám. Ze stromů vybírejte třeba vrby. Pokud nenáročné rostliny spojíte s výraznými barvami zahradního nábytku z druhého bodu, dosáhnete originálního vzhledu zahrady. Bude působit extravagantně a přitom skromně.

Luční kvítí se letos vrátí, Foto: istock.com

Kameny

Využijte toho, že se vyskytují v různých velikostech a barvách. Co takhle umístit jeden velký balvan doprostřed zahrady a nebo několik větších umístit do těsné blízkosti. Je jen na vás, jak si s nimi pohrajete. Můžete použít i ty opracované třeba do krychlí a dodat zahradě lehce geometrický vzhled.

Kameny mohou být i praktické, Foto: istock.com

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama