Zahrada

30. ledna 2018 10:54

Matouš Hartman

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit a dát zahradám, balkonům a terasám nový kabát.

Společné chvíle venku

I když nám naše klima nenabízí tolik příležitostí pro společenské akce na zahradě, jako je tomu například ve Středomoří, letos bychom se měli zamyslet nad tím, jak a kde trávíme čas se svými blízkými. Proč neuspořádat nedělní oběd na terase, když je venku hezky? Vytvořte si v zahradě kout, který bude sloužit odpočinku i společenským setkáním. Je to cesta ověřená jihoevropskými státy a současnost jí je nakloněná. Osvětlení můžete vyřešit skrze LED světla, nábytek shánějte po bazarech, u používané židle nebude vadit, že zmokne, nebo se z ní oloupe lak. Patina je krásná.

Zahradní party udělá dojem, Foto: istock.com

Výrazné barvy do zeleně

Rok 2018 si libuje ve výrazných barvách. Týká se to i zahrad, kde je potřeba jednotvárnou zeleň rozbít nějakou jasnou barvou. Co zkusit sytě červenou a nebo fialovou, která se stala i barvou roku 2018? Takové odstíny použijte zejména na nábytku a dekoracích teras.

Zahradní nábytek nemusí být z plastu!, Foto: istock.com

Zahrada na balkoně

Hodně lidí touží po zahradě a nakonec se musí spokojit s pár květináči. Pokud máte balkon a jeho rozměry vám to dovolí, udělejte si na něm minizahrádku. Přispějete tak i okolí, na dům bude i z ulice hezčí pohled. Vybírejte květiny, které nejsou vyloženými alergeny (kvůli sousedům) a sáhněte zejména po bylinách, které můžete použít i při vaření.

Návrat k užitkovým zahradám

Pamatujete, jak vaše babička opečovávala mrkev, okurky, papriky a další zeleninu? My si je koupíme v obchodech a nebo na farmářských trzích, ale už ztrácíme představu o tom, jakou to dá práci, než něco vyroste. Vyzkoušejte si proto pěstování. Začít můžete bylinkami, ale zkuste i rajčata. Těm se bude dařit i ve velkém kbelíku. Pokud skombinujete praktickou i okrasnou funkci zahrady, vyhráli jste!

Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat, Foto: istock.com

Konec exotických rostlin

Rok 2018 by měl přát skromnějším rostlinám, které najdeme v našich luzích a hájích. Dejte příležitost vřesu, mechu, skalničkám, lesním jahodám a borůvkám. Ze stromů vybírejte třeba vrby. Pokud nenáročné rostliny spojíte s výraznými barvami zahradního nábytku z druhého bodu, dosáhnete originálního vzhledu zahrady. Bude působit extravagantně a přitom skromně.

Luční kvítí se letos vrátí, Foto: istock.com

Kameny

Využijte toho, že se vyskytují v různých velikostech a barvách. Co takhle umístit jeden velký balvan doprostřed zahrady a nebo několik větších umístit do těsné blízkosti. Je jen na vás, jak si s nimi pohrajete. Můžete použít i ty opracované třeba do krychlí a dodat zahradě lehce geometrický vzhled.

Kameny mohou být i praktické, Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také