reklama

Anglická zahrada u vás doma: 10 tipů, které přivábí staré dobré časy

Matouš Hartman
16. března 2018
Nemusíte myslet na symetričnost, nemusíte se starat o exotické květiny, a přitom získáte maximum. Anglické zahrady působí elegantně. Vyžadují sice péči, ale výsledek stojí za to. Inspirovat se jimi můžete i pro svou zahrádku.
reklama

Světem se začaly šířit v osmnáctém století, kdy nahradily načančané francouzské zahrady. Vrchol zažívaly v devatenáctém století a kombinovaly zahrady s parky, vodními plochami, a dokonce s altány ze světlého kamene, stály v nich i romantizující zříceniny.

Populární zůstaly dodnes díky své čistotě a schopnosti překvapit. Symetrie tu roli nehraje, podstatná je přirozenost a jednoduchý půvab. Anglický styl také dobře pracuje s tím, co už v zahradě máme. Pokud nám odněkud čouhá kus velkého kamene, uprostřed dvorku stojí studna nebo pozemkem dokonce protéká potok, je to jenom plus.

Luční kvítí

Odolá našim podmínkám, není s ním taková práce jako s jinými květinami, které si Evropané přivezli z ostatních kontinentů. Dejte šanci klasice, jako jsou slunečnice, divizny nebo třeba vřes. Levandule je taky vhodnou volbou, případně popínavá růže.

Asymetrie

Využijte všech nedokonalostí, které zahrada má. Cestička nemusí jít prostředkem zahrady mezi záhony, může se kroutit kolem skalky. Plochy trávníku nemusí být stejné, mohou mít různé tvary. Část zahrady může připomínat park, zatímco zbytek bude pokrývat jen trávník. Symetrii nechte francouzským zahradám.

Anglické zahrady nemusí být vůbec symetrické. Foto: istock.com

Lavičky

Rozhodně nemluvíme o plastovém nábytku! Krásná opršelá dřevěná lavička mezi keři bude tím pravým místem pro letní lenošení.

Lavičky pod stromy jsou pro jaro a léto nejlepší volbou. Foto: istock.com

Dlažba

Zapomeňte na zámkovou dlažbu, dlážděte různě velkými a zaoblenými kameny, doplňujte je o cihly. Cestička v anglickém lesoparku není rovná, ani být nemá. Udělejte z nedokonalosti přednost. Budete sice muset dávat pozor, kam šlapete, ale vizuální efekt bude skvělý.

Dlažba z kamenů vypadá krásně. Foto: istock.com

Živé ploty

Jednotlivé části zahrady oddělujte živými ploty nebo si k obyčejnému plotu vysaďte popínavé rostliny. V anglickém parku by mělo být co nejvíce přírody, pokud chcete zeď, ať je kamenná nebo z odhalených cihel.

Živé ploty se hodí zejména na venkov. Foto: istock.com

Ošuntělost

Že už nátěr na lavičce popraskal nebo vyblednul? Nevadí. Patina se k anglickému stylu hodí. Koneckonců chcete přivolávat staré časy a ty se zbrusu novou skládací židlí z kovu nebo plastu opravdu nepřivábíte.

Patina anglickým zahradám sluší. Foto: istock.com

Vodní plochy

Pokud máte prostor, určitě si vytvořte jezírko nebo si kupte vyrobenou nádrž, která bude po zapuštění do země malé jezírko suplovat. Udržovat jezírko je sice práce, aby se vám z něj nestala komáří porodnice, ale stojí to za to.

Vodní plochy mohou působit i zanedbaným dojmem. Foto: istock.com

Trávník

Nezdá se to, ale je to práce. Zvlášť pokud máte psa. Když ho budete nechávat, aby se na trávníku vyvenčil, rozhodně se nebudete dívat na krásně zelenou plochu, ale na nevábně vypadající kus zahrady plný kruhů s uschlou trávou. Trávník je navíc potřeba sekat i zavlažovat.

Trávník je klasikou anglických zahrad. Foto: istock.com

Inspirace venkovem

Anglické zahrady sice obdivujeme zejména u starých zámků a venkovských sídel, ale inspirace se dá najít i u malých ostrovních domků. Vytvořte si terasu se starým nábytkem, jako dekorace použijte letité kuchyňské a zahradnické náčiní a uvidíte, jak příjemně se na zahradě budete cítit.

Inspirujte se venkovem a jeho zašlou krásou. Foto: istock.com

Pohoda

Nejdůležitější je ale pohoda. Anglické zahrady ji dokážou zajistit už díky tomu, že s výjimkou údržby trávníku a zastřihávání živých plotů (pokud je budete chtít použít) nevyžadují tolik údržby jako francouzské zahrady. Když nějaký strom přeroste, vůbec to nevadí, když z lavičky oprší nátěr, taky ne.

Odpočinek na zahradě je odměnou pro každého. Foto: istock.com

(mh)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: růžezahradatrávníkkeřslunečniceživý plotanglická zahradadiviznavřes obecnývodstvofrancouzský park
reklama