Zahrada v anglickém stylu: Dokonalost v ní roli nehraje, podstatné jsou přirozenost a půvab
Anglické zahrady působí přirozeně a elegantně. Populární zůstaly dodnes díky své čistotě a schopnosti překvapit. Symetrie a dokonalost v nich roli nehraje, podstatné jsou jednoduchost a půvab. Inspirovat se jimi můžete i pro svou zahradu. Máme pro vás 10 tipů, jak na to.
Anglické zahrady se světem začaly šířit v osmnáctém století, kdy nahradily načančané francouzské zahrady. Vrchol zažívaly v devatenáctém století a kombinovaly zahrady s parky, vodními plochami, a dokonce s altány ze světlého kamene, stály v nich i romantizující zříceniny.
Bydlení ve stylu staré dobré Anglie: Nestřídmé a dekorativní, přesto podmanivě kouzelné
Anglický styl velmi dobře a nápaditě pracuje s tím, co už v zahradě máme. Pokud nám odněkud čouhá kus velkého kamene, uprostřed dvorku stojí studna nebo pozemkem dokonce protéká potok, je to jenom plus. A to ani nemluvíme o kráse plotu z cihel či naopak z obyčejných dřevěných planěk či dokonce z větví. Nemusíte myslet na symetričnost, nemusíte se starat o exotické květiny, a přitom získáte maximum.
Anglická zahrada Zdroj: iStock
Květiny
Luční kvítí odolá našim podmínkám, není s ním taková práce jako s jinými květinami, které si Evropané přivezli z ostatních kontinentů. Dejte šanci klasice, jako jsou kopretiny, vlčí máky, divizny nebo třeba vřes. Levandule je taky dobrou volbou, stejně jako slunečnice nebo růže.
Na druhou stranu v anglické zahradě nikdy nesmí chybět růže. Dopřejte si záplavu růží popínavých, které připevněte na romantické kovové oblouky či dřevěné žebříky, svahy můžete nechat porůst růžemi půdopokryvnými.
Asymetrie
Využijte všech nedokonalostí, které vaše zahrada má. Cestička nemusí jít prostředkem zahrady mezi záhony, může se kroutit kolem skalky. Plochy trávníku nemusí být stejné, mohou mít různé tvary. Část zahrady může připomínat park, zatímco zbytek bude pokrývat jen trávník. Dokonalou symetrii nechte francouzským zahradám.
Lavičky
Rozhodně nemluvíme o plastovém nábytku! Krásná opršelá dřevěná lavička mezi keři bude tím pravým místem pro letní lenošení.
Zahradní lavička v tomto stylu působí velmi romanticky Zdroj: iStock
Dlažba
Zapomeňte na zámkovou dlažbu, dlážděte různě velkými a zaoblenými kameny, doplňujte je o cihly. Cestička v anglické zahradě není rovná, ani být nemá. Udělejte z nedokonalosti přednost. Budete sice muset dávat pozor, kam šlapete, ale vizuální efekt bude skvělý.
Živé ploty
Jednotlivé části zahrady oddělujte živými ploty nebo si k obyčejnému plotu vysaďte popínavé rostliny. V anglickém parku by mělo být co nejvíce přírody, pokud chcete zeď, ať je kamenná nebo z odhalených cihel.
Zelené stěny
Stěny domu nebo i plot nechte porůst oblíbeným břečťanem nebo přísavníkem. Můžete si vybrat. Břečťan roste velmi pomalu, ale je stálezelený a krásný po celý rok. Přísavník roste jako drak, na podzim se vám zbarví krásně do červena, ale během zimy z něho zůstanou jen holé výhony.
Jistá ošuntělost
Že už nátěr na lavičce popraskal nebo vyblednul? Nevadí! Patina se k anglickému stylu hodí. Koneckonců chcete přivolávat staré časy a ty se zbrusu novou skládací židlí z kovu nebo plastu opravdu nepřivábíte.
Vodní plochy
Pokud máte prostor, určitě si vytvořte jezírko nebo si kupte vyrobenou nádrž, která bude po zapuštění do země malé jezírko suplovat. Udržovat jezírko je sice práce, aby se vám z něj nestala komáří farma, ale stojí to za to.
Trávník
Nezdá se to, ale je to práce. Zvlášť pokud máte psa. Když ho budete nechávat, aby se na trávníku vyvenčil, rozhodně se nebudete dívat na krásně zelenou plochu, ale na nevábně vypadající kus zahrady plný kruhů s uschlou trávou. Trávník je navíc potřeba sekat i zavlažovat.
Inspirace venkovem
Anglické zahrady sice obdivujeme zejména u starých zámků a venkovských sídel, ale inspirace se dá najít i u malých ostrovních domků. Vytvořte si terasu se starým nábytkem, jako dekorace použijte letité kuchyňské a zahradnické náčiní a uvidíte, jak příjemně se na zahradě budete cítit.
Pohoda
Nejdůležitější je ale pohoda. Anglické zahrady ji dokážou zajistit už díky tomu, že s výjimkou údržby trávníku a zastřihávání živých plotů (pokud je budete chtít použít) nevyžadují tolik údržby jako francouzské zahrady. Když nějaký strom přeroste, vůbec to nevadí, když z lavičky oprší nátěr, taky ne.
Zdroj: Matouš Hartman, autorský článek