Jak pěstovat pokojový ibišek, aby krásně kvetl. Má rád světlo, teplo a jarní střih

Ibišek čínský, lidově čínská růže či pokojový ibišek, je atraktivní pokojová květina s velkými květy, které mohou být v různých odstínech červené, růžové, oranžové, žluté i bílé. Ibišku se v bytě daří velmi dobře a nadělá doma spoustu parády. Jak ibišek doma pěstovat, abyste se z téhle fantastické pokojovky mohli těšit co nejvíc?

Ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis) neboli čínská růže či pokojový ibišek je moje nejoblíbenější pokojová květina, moje srdcovka. Když jsem před mnoha lety dostala první, nevěděla jsem si s ním moc rady. Sehnala jsem si tehdy dostupné informace v knihách a časopisech, a přesto se mi ho podařilo skoro umořit. Důležité je slůvko skoro, protože nejenže přežil, ale dal základ mnoha dalším generacím ibišků. Nevíte-li, jak ibišek čínský pěstovat, tady máte základní pravidla, dobré rady a užitečné tipy, jak na to.

Květy ibišku

Ibišek kvete takřka nepřetržitě zhruba od června do prosince. Bohužel květ vydrží jen jeden den, ale protože na jedné rostlině bývá více květů současně a rozvíjejí se postupně, není to žádná vada na kráse. Přestože existuje spousta různě zbarvených kultivarů kvetoucích oranžově, žlutě, bíle nebo růžově, s květy jednoduchými, poloplnými i plnými, nejvíce se u nás pěstují ibišky s jednoduchými a plnými červenými květy.

Obecná pravidla pěstování ibišku

Za léta společného soužití s pokojovými ibišky jsem zjistila, že potřebují dobré světlo, teplo, správnou zálivku a pořádný jarní sestřih, prospívá jim rosení, dostatečné hnojení a letnění. Naopak jim nesvědčí přemokřený substrát, příliš suchý vzduch, stín a častá změna místa.

Kam umístit ibišek

  • Světlo: Dejte rostlinu na co nejsvětlejší místo v bytě, nejlépe přímo na parapet či do těsné blízkosti okna situovaného na jih, jihovýchod, dobře prospívá i na straně východní. Slunce má sice rád, ale ne když na něj přímo praží. Pěstujete-li ibišek celoročně v místnosti, musí mít i v zimě dostatek světla. Ve tmě ibišek sice roste, ale málo kvete.
  • Teplo: Ibišek potřebuje běžnou pokojovou teplotu, v období růstu mezi 18 až 21 °C, v zimě kolem 16 °C, pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne. Stejně jako zimu nesnáší průvan.
  • Ibišek nemá rád, když s ním často hýbete z místa na místo. Když nastane výrazná změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Je to tím, že se musí nejdřív zabydlet a zvyknout si na nové prostředí. Ale zvykne si, nebojte.
  • Letnění: Od června do září ibišku prospěje pobyt na zahradě nebo na balkoně, chraňte ho před větrem a přímým sluncem minimálně 3 týdny po přenesení ven. Když si venku zvykne, snese i drsnější počasí.

Jak ibišek zalévat

Ibišek se rád napije, zálivka by měla být přiměřená a rovnoměrná. V období růstu od března do listopadu rostlinu zalévejte nejméně dvakrát týdně. Platí jednoduché pravidlo: zalévejte, když je zemina mírně vyschlá, a za 40 minut po zalití zkontrolujte, zda v misce pod květináčem nestojí voda, pokud ano, vylijte ji. V zimě zalévejte pouze jednou týdně.

Přemokření ibišky nezvládají – svěsí listy, vadnou a vypadají, jako by byly suché a potřebovaly zalít. Když to ale uděláte, kořeny začnou hnít – a to je konec. Nikdy nepoužívejte studenou vodou přímou z kohoutku, nechte ji odstát nejméně 24 hodin.

Ibišky si libují ve vysoké vzdušné vlhkosti, proto se vyplatí mírně je mlžit nebo rosit. Příliš suchý vzduch může za svinování listů a opadávání poupat. Ale poupata a květy se nesmí namočit, to pak většinou opadnou.

Hnojení čínské růže

Ibišek neboli čínská růže je pořádný žrout a bez hnojení špatně kvete. Na jaře a v létě mu prospěje přihnojení jednou týdně plným hnojivem, někdo přihnojuje hnojivem na rajčata.

  • Každé zhruba tři týdny své ibišky zalévám studenou vodou z brambor vařených ve slupce. Nesolená voda z vařených brambor je bohatá na hořčík a draslík, což posiluje rostliny, předchází infekcím a urychluje kvetení.
  • Zkusila jsem i hnojivo banánové (slupku z 1 banánu zalijte litrem studené převařené vody a nechte 24–36 hodin macerovat) a taky z kvasnic (kostku droždí rozdrobte do 1 l horké vody, promíchejte a nechte vychladnout).

Nebezpečné molice

Jedním z nejčastějších škůdců ibišku jsou molice, malí bílí motýlci, kteří se živí šťávou z listů a přenášejí mnoho virových chorob. Objevíte je snadno – listy lepí, a když s rostlinkou zatřesete, molice se vznesou. Prevencí je nepřelévat rostliny a zajistit rostlině dobrou drenáž.

  • Proti molicím je účinný tabákový odvar (200 g tabáku nechte 24 hodin vyluhovat v 5 litrech vody, pak asi  90 minut povařte, sceďte a přilijte mýdlovou vodu, kterou připravíte z 200 g mýdla s jelenem a 5 litrů vody). Aplikujte jednou týdně.
  • Funguje také odvar z cibulových slupek (slupky ze 3–4 cibulí zalijte vroucí vodou, nechte 3 dny vyluhovat, sceďte). Rostlinu postříkejte a opakujte po 2–3 dnech.

Kdy se má stříhat ibišek

Pravidelný předjarní sestřih je pro ibišek velice prospěšný, protože se omladí, zahustí, vytvaruje a nabere nový dech – a hlavně se podpoří růst mladých výhonů, které ponesou květy. Když ho neostříháte, ibišek moc bohatě nepokvete. V předjaří, tedy zhruba do poloviny března, je vhodné udělat hluboký řez na zhruba polovinu výšky rostliny. Mně se osvědčil řez radikální, tedy zkrácení výhonků až na 5–7 cm.

Zdroje: autorský text, cs.wikipedia.org, Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.)

O pěstování pokojových rostlin by vás ještě mohlo zajímat:


Přečtěte si také