reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

4 základní rady, jak na podzim pečovat o trávník

zidkovm , Vydáno: 31.08.2015
Hrabat, či nehrabat?
Autor: Thinkstock Hrabat, či nehrabat?
Na podzim už není péče o trávník tak intenzivní.

reklama

Sekat již moc nemusíte

„S příchodem podzimu můžete sekat trávník v delších intervalech. Trávník v tomto období neroste tak rychle a většinou jej udržíte upravený i sekáním méně než jednou týdně. Poslední úprava vás čeká někdy v listopadu, kdy se teploty začnou přibližovat k bodu mrazu,“ říká Radovan Bureš z firmy Briggs & Stratton.

Provzdušněte trávník

Po celé sezoně může být půda stlačená a nemůže tak dobře dýchat. Pokud se pod povrchem zplstnatělé trávy půda dusí, pak jí provzdušnění umožní právě vertikutace. Že je provzdušnění třeba, vám ukážou krátké a tlusté travní kořínky. Pokud je najdete ve vyrýpnutém vzorku půdy, znamená to, že tráva má nedostatečný přísun kyslíku a je třeba půdu provzdušnit.

Muzeum umění Musée du quai Branly v Paříži

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

„Vertikutaci nejlépe provádíme za pomoci vertikutátoru. Na menší plochu budou stačit vertikutační hrábě, na větší se hodí travní fréza,“ radí Radovan Bureš. Ta zároveň zvládá provzdušnění hlubší než několik centimetrů. Motorový vertikutátor přesekává rotujícími noži travní výběžky a podpoří tvorbu nových výhonků. Půda se tak konečně nadechne a brzy poznáte, jak jí to udělá dobře. Trávník vertikulujte nejlépe dvakrát ročně, na jaře a na podzim. 

Úklid listí

Na nutnost shrabávání listí se názory odborníků různí. Pokud listí neshrabete, může začít tlít a pod neprodyšnou vrstvou by se mohla vytvořit plíseň. Podle pojetí bezúdržbové zahrady se listí naopak hrabat nemá, protože je to výborný mulč a ušetří vám zalévaní. Zlepšuje život v půdě pod ním, rozkládá se na živiny, které hnojí strom a vytváří novou půdu. A na podzim se v něm v neposlední řadě krásně brouzdá, což jistě potvrdí každý.

Vermikomposter

Kompostovat můžete i v bytě. Návod, jak používat vermikompostér

Podpořte výživu hnojivem

Sekáním a shrabáváním odebíráme trávě prvky, které potřebuje. Hnojení jí pomůže ke zdravému vývinu i k obraně proti plevelům. Hnojit můžete průmyslovými hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Vždy podle návodu, aby nedošlo k poškození trávníku. Provzdušňování je dobrou příležitostí, kdy přidat vhodné hnojivo, které napomůže zacelení trávníku. Ve specializovaném obchodě se poohlédněte po „podzimním“ hnojivu s vyšším množstvím draslíku, které trávníku dodá živiny a zároveň jej připraví na zimu. Před zimou je pro trávník prospěšné rozprostřít po celé ploše vrstvičku kompostu, který dodá přesně ty prvky, které postrádá.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Při revitalizaci záhonu jsme chtěli vnést do tohoto zákoutí modernější vzhled

Inspirace z Gondíků: Proměnili jsme záhon u bazénu ve svěží moderní kout

Jedlý trávník na sídlišti

Návod, jak vytvořit jedlý trávník

reklama

reklama

Přečtěte si také