Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Aktuální hlášení pro houbaře: na houby vyrazte na Šumavu

I když je počasí „jako stvořeno pro růst hub“, zatím si ještě dávají na čas.
Vydáno: 08.08.2014
Hřib kovář
Hřib kovář Autor: Archiv MW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle předsedy České mykologické společnosti společnosti Jaroslava Landy se v posledních dnech díky povětrnostním podmínkám růst hub zlepšil. Rostou ve vyšších polohách, v jihozápadních Čechách a zejména na střední a jihovýchodní Moravě. Nejbohatší úlovky za poslední týden byly zaznamenány na Šumavě v oblasti mezi Strakonicemi a Klatovy.

„Rostou aktuálně zejména houby mykorhizní hřibovité (houby symbiotické se stromy), holubinky a další, méně zatím pozemní saprofytické (dřevokazné),“ řekl Landa.

Chcete v sezoně dostávat každý týden do mailu aktuální mapku, kde jak zrovna rostou houby? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je mapka vaše.

Podle sdělení členů mykologické společnosti, kteří o svých nasbíraných houbách informují ústředí, začíná v poslední době narůstat počet hřibů satanovitých. Ty jsou jedovaté hlavně za syrova, po důkladném udušení jedovatost ztrácí. „Lidé často mají tendenci ochutnávat nasbírané houby, v případě hřibu satanovitého mohou krutě doplatit. Chutná nevýrazně, ale způsobuje žaludeční křeče a to i malý kousek,“ dodává Landa.

Hřib satan (Boletus satanas)
Hřib satan (Boletus satanas)
H.Krisp/Wikimedia Commons; CC BY- SA 3.0

Předseda České mykologické společnosti předpokládá, že růst hub se bude i nadále zlepšovat, porostou hlavně hřibovité houby, klouzci, babky a hlavně holubinky. I nadále platí, že největší úlovky jsou na okrajích lesa, ve smíšených porostech a vyšších polohách.

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) - někdy ji lidé zaměňují s žampiony

POZOR! Právě rostou víc jedovaté houby než jedlé. Poznejte je

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Jaké máte nejraději

Zavařujeme zeleninu. Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Zavařené potraviny si uchovávají řadu cenných látek

Zamrazit, nebo zavařit? Co je lepší?

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama