Zahrada

8. srpna 2014 13:32

Markéta Zídková

Aktuální hlášení pro houbaře: na houby vyrazte na Šumavu

I když je počasí „jako stvořeno pro růst hub“, zatím si ještě dávají na čas.

Podle předsedy České mykologické společnosti společnosti Jaroslava Landy se v posledních dnech díky povětrnostním podmínkám růst hub zlepšil. Rostou ve vyšších polohách, v jihozápadních Čechách a zejména na střední a jihovýchodní Moravě. Nejbohatší úlovky za poslední týden byly zaznamenány na Šumavě v oblasti mezi Strakonicemi a Klatovy.

„Rostou aktuálně zejména houby mykorhizní hřibovité (houby symbiotické se stromy), holubinky a další, méně zatím pozemní saprofytické (dřevokazné),“ řekl Landa.

Chcete v sezoně dostávat každý týden do mailu aktuální mapku, kde jak zrovna rostou houby? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je mapka vaše.

Podle sdělení členů mykologické společnosti, kteří o svých nasbíraných houbách informují ústředí, začíná v poslední době narůstat počet hřibů satanovitých. Ty jsou jedovaté hlavně za syrova, po důkladném udušení jedovatost ztrácí. „Lidé často mají tendenci ochutnávat nasbírané houby, v případě hřibu satanovitého mohou krutě doplatit. Chutná nevýrazně, ale způsobuje žaludeční křeče a to i malý kousek,“ dodává Landa.

Předseda České mykologické společnosti předpokládá, že růst hub se bude i nadále zlepšovat, porostou hlavně hřibovité houby, klouzci, babky a hlavně holubinky. I nadále platí, že největší úlovky jsou na okrajích lesa, ve smíšených porostech a vyšších polohách.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také