Jak pěstovat exotické ovoce na balkoně? Letněte tu čajovník, citrusy i granátové jablko

V druhé polovině května nastává u většiny pěstitelů exotických pokojových rostlin velké stěhování. Na letní byt se chystá většina pokojových květin, včetně těch hodně exotických, jako jsou čajovník čínský, granátovník obecný nebo citrusy.

Exotickým rostlinám se nejlépe daří ve skleníku, ve kterém jsou umístěné celoročně, tedy i vnejteplejších měsících. Pokud je však pěstujeme vbytě, potřebují letní pobyt venku, aby se rostlinám dobře dařilo.

Kam exotické rostliny na léto přestěhovat

Čajovník, marhaník, jak se správně jmenuje stromek, který plodí granátová jablka, i citrusy umístěte raději na světlé, ale chráněné stanoviště, na balkon nebo terasu, ne volně do zahrady. Tyto rostliny vyžadují místo chráněné před deštěm, větrem i před přímými slunečními paprsky.

Letní péče o citrusy

Citrusy vykvétají téměř po celý rok, ale během letních měsíců bývá jejich kvetení nejintenzivnější. Květy krásně voní, proto rostliny umístěte co nejblíže ke svému posezení, ať si jejich krásu i vůni co nejvíce užijete. Od jara do podzimu potřebují citrusy vydatnější zálivku, ale špatně zvládají přelití. Proto musí být vysazeny do prostorného květináče se speciální rašelinovou půdou pro citrusy a s dobrou drenáží. Každých 14 dní také potřebují přihnojit běžným tekutým hnojivem.

Citrusům čas od času otřete listy a přitom kontrolujte, jestli je nenapadly molice, puklice nebo červci.

Letní péče o čajovník

Čajovník kvete přes zimu, a tak si o letních prázdninách chce na balkoně hlavně odpočinout. Čajovník potřebuje celoročně teplé stanoviště a vyšší vzdušnou vlhkost, proto mu i během letního pobytu venku dopřejte časté rosení listů. Rostlina velmi špatně snáší stěhování, i jenom otáčení květináče, proto si jeho umístění dobře dopředu promyslete, ať je pohyb s květináčem co nejmenší.

Během letních měsíců čajovník přihnojujte jednou za 2 týdny hnojivem na azalky a rododendrony, protože má rád půdu s kyselejší reakcí.

Čajovníky špatně snášejí přemokření, mnohem raději vám odpustí opomenutí zálivky. Na zálivku používejte dešťovou vodu nebo vodu z kohoutku nechte alespoň do druhého dne odstát.

Letní péče o granátovník

Granátovník obecný neboli marhaník granátový vykvétá od května do září a bude tedy váš balkon nádherně zdobit, ovšem pouze vpřípadě, že ho pěstujete už dostatečně dlouho. Rostliny kvetou až od sedmého roku.

Granátovník nejprve každoročně přesaďte do většího květináče, do zahradnického substrátu, smíchaného spískem. Vlétě rostlina vyžaduje pravidelnou, přiměřenou zálivku a také jednou za 14 dní přihnojování univerzálním hnojivem.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/jak-pestovat-granatove-jablko.html; https://www.pestik.cz/module/csblog/post/176-7-cajovnik-doma-i-na-zahrade.html#gref; https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-citrusy-navod-pro-zacatecniky


Přečtěte si také