Jak pěstovat exotické ovoce na balkoně? Letněte tu čajovník, citrusy i granátové jablko

Citrusy můžete pěstovat i na balkoně Zdroj: iStock
Exotickým rostlinám se nejlépe daří ve skleníku, ve kterém jsou umístěné celoročně, tedy i vnejteplejších měsících. Pokud je však pěstujeme vbytě, potřebují letní pobyt venku, aby se rostlinám dobře dařilo.

Čajovník, granátová jablka i citrusy pěstujte v létě na balkoně 2 Zdroj: iStock
Kam exotické rostliny na léto přestěhovat
Čajovník, marhaník, jak se správně jmenuje stromek, který plodí granátová jablka, i citrusy umístěte raději na světlé, ale chráněné stanoviště, na balkon nebo terasu, ne volně do zahrady. Tyto rostliny vyžadují místo chráněné před deštěm, větrem i před přímými slunečními paprsky.
Letní péče o citrusy
Citrusy vykvétají téměř po celý rok, ale během letních měsíců bývá jejich kvetení nejintenzivnější. Květy krásně voní, proto rostliny umístěte co nejblíže ke svému posezení, ať si jejich krásu i vůni co nejvíce užijete. Od jara do podzimu potřebují citrusy vydatnější zálivku, ale špatně zvládají přelití. Proto musí být vysazeny do prostorného květináče se speciální rašelinovou půdou pro citrusy a s dobrou drenáží. Každých 14 dní také potřebují přihnojit běžným tekutým hnojivem.
Citrusům čas od času otřete listy a přitom kontrolujte, jestli je nenapadly molice, puklice nebo červci.
Letní péče o čajovník
Čajovník kvete přes zimu, a tak si o letních prázdninách chce na balkoně hlavně odpočinout. Čajovník potřebuje celoročně teplé stanoviště a vyšší vzdušnou vlhkost, proto mu i během letního pobytu venku dopřejte časté rosení listů. Rostlina velmi špatně snáší stěhování, i jenom otáčení květináče, proto si jeho umístění dobře dopředu promyslete, ať je pohyb s květináčem co nejmenší.

Květ čajovníku Zdroj: iStock
Během letních měsíců čajovník přihnojujte jednou za 2 týdny hnojivem na azalky a rododendrony, protože má rád půdu s kyselejší reakcí.
Čajovníky špatně snášejí přemokření, mnohem raději vám odpustí opomenutí zálivky. Na zálivku používejte dešťovou vodu nebo vodu z kohoutku nechte alespoň do druhého dne odstát.
Letní péče o granátovník
Granátovník obecný neboli marhaník granátový vykvétá od května do září a bude tedy váš balkon nádherně zdobit, ovšem pouze vpřípadě, že ho pěstujete už dostatečně dlouho. Rostliny kvetou až od sedmého roku.

Granátovník obecný neboli marhaník granátový Zdroj: iStock
Granátovník nejprve každoročně přesaďte do většího květináče, do zahradnického substrátu, smíchaného spískem. Vlétě rostlina vyžaduje pravidelnou, přiměřenou zálivku a také jednou za 14 dní přihnojování univerzálním hnojivem.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/jak-pestovat-granatove-jablko.html; https://www.pestik.cz/module/csblog/post/176-7-cajovnik-doma-i-na-zahrade.html#gref; https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-citrusy-navod-pro-zacatecniky