reklama

Jak pěstovat citrusy? Těchto 5 tipů vám zajistí úrodu citronů i mandarinek

Matouš Hartman
9. března 2018
Umíte si představit, jak si mačkáte do čaje vlastní citrony a svačíte mandarinky utržené přímo ze stromku? Jistě, pokud bydlíte v Itálii, neměl by to být problém. Ale v Česku? Nebojte, jde to a my vám poradíme jak!
reklama

Tyhle stálozelené stromky vám udělají spoustu radosti a parády, jen se musí vědět, jak na to. Pěstování citrusových keříků vyžaduje trochu umu a jisté penzum informací, ale pokud se budete řídit našimi radami, užijete si brzy svoji domácí sklizeň.

Kterou odrůdu vybrat?

Některé odrůdy jsou pro domácí pěstování vhodnější než jiné. Až půjdete na nákup citrusů, poptejte se po tropické mandarince Ponkan, odrůdě Clementina a zakrslé Soči. Pěstovat můžete i pomeranče, nejlepší bude pomerančovník Bydžovský, odrůda Valencia a kubánský okrasný pomerančovník Cotidiana. Toužíte-li po citronech, dejte na citroník Durko nebo citroník Pavlovský, což je vynikající ruská odrůda, která moc dobře snáší bytové podmínky.

Jaké místo vybrat?

Všechny citrusové stromky a keříky vyžadují slunné stanoviště, ideálně na jižní straně. Teď, v zimě, chtějí mít citrusy klid a odpočívat, a proto je ideální místečko, kde je světlo, ale nejsou moc blízko radiátoru. Teplota kolem 10 až 15 stupňů bude dostačující. Nebojte se, když v zimě trochu opadají, zase vyraší. Nezapomeňte, že i při zimování potřebují dostatek světla! Máte-li světlou nevytopenou halu nebo schodiště, určitě tam citrusy nechte přezimovat.

Přes zimu potřebují dostatek světla, ale ne moc tepla. Foto: istock.com

V únoru se probudí, držte teplotu!

Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Začínají pučet lístky a brzy se objeví i poupata. Nezačněte bláznit a rostlinu “zahřívat”, naopak, snažte se držet teplotu na úrovni 16 °C, dokud nebudou z poupat maličké plody. Při vyšších teplotách se z květů plody nevyvíjejí, malé opadávají. Když se vám poprvé povede dovést rostlinu k plodům, máte skoro vyhráno.

Jak zalévat a hnojit?

V zimě svoje citrusy zalévejte jen zlehka, spíš málo, a hnojivo jim stačí v chladném období jen jednou za měsíc nebo vůbec! Více péče by rostlině uškodilo a mohla by se odebrat do věčných lovišť. Až přijde jaro a léto, začněte hnojit i zavlažovat naopak intenzivně a to speciálním hnojivem přímo na citrusy. V době vegetace by vaše citronky a mandarinky měly mít substrát stále mírně vlhký, ne však přemokřený!

Už se těšíte, až si dáte vlastní pomeranče, mandarinky nebo citrony? Foto: istock.com

Pozor na škůdce!

Nyní můžete být v klidu, ale jaro se blíží a s ním se objeví i škůdci, zejména svilušky, puklice vlnatky. Zbavte se jich správným postřikem nebo rosením a sprchováním rostlin, stíráním puklic vatou namočenou v lihu a opakovaným ošetřením olejovými preparáty.

(ku)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama