Kapská hvězda je cibulovina s listy ve tvaru spirály. Jak ji pěstovat?

Dáváte při pěstování květin přednost raritám a zajímavostem? Pak se vám zaručeně bude líbit cibulovina, které se podle místa původu říká kapská hvězda. Můžete ji pěstovat na balkoně nebo na terase, ale klidně i na záhonech v zahradě.

Kapská hvězda (Albuca spiralis)

Kapská hvězda je doma vjižní Africe vokolí Kapského města, ale pěstovat ji můžete i vnašich podmínkách, ale spíše jako přenosnou rostlinu na balkoně nebo celoročně ve studeném skleníku. Vteplejších oblastech, například na jižní Moravě zvládá i pěstování na zahradě, ale slehkou zimní přikrývkou. Umístění vyžaduje na slunci nebo vlehkém, ale světlém polostínu. Dostatek světla je nejdůležitější podmínkou jejího úspěšného pěstování. Pokud má světla málo, většinou nekvete.

Je to cibulovina, vysoká asi 10–20 cm, na které jsou nejzajímavější listy. Mají tvar spirály nebo vývrtky, kvůli nimž se většinou pěstuje. Je zajímavé, že na míru zatočení má vliv množství světla.

Čím je světla více, tím jsou zákruty listů menší a pevnější.

Zajímavý, i když nepříliš krásný je i květ kapské hvězdy. Má zelenožlutou barvu a připomíná květ orchideje. Rostlina vykvétá na jaře, většinou vobdobí od dubna do června a květ vydrží ve svěžím stavu 8–10 týdnů. Po odkvětu nastává pro kapskou hvězdu vegetační klid jako pro všechny cibuloviny. Listy žloutnou, zasychají, zatáhnou a rostliny vyžadují klid a jenom minimální zálivku, pokud ji pěstujete v květináči.

Koncem podzimu, na začátku listopadu potřebuje kapská hvězda zvýšit zálivku a začít s přihnojováním, rostlina začne rašit a růst. V tuto chvíli snese i lehký mráz.

Kapská hvězda pro úspěšné pěstování potřebuje lehký a dobře propustný substrát, můžete ji pěstovat ve směsi zahradní zeminy a písku.

Nezapomeňte do zahrady vysadit i letní cibuloviny:


Přečtěte si také