Begonie, jiřinky či lilie na balkoně. Jak správně pěstovat nejkrásnější letní cibuloviny v květináči

Kdo nemá zahradu, a přesto se nechce vzdát begonií, lilií, jiřinek a dalších letních cibulovin, může je pěstovat na balkoně nebo na terase v truhlících, květináčích a keramických mísách. Napadá vás jednodušší způsob, jak svůj balkon, terasu, okenní parapet nebo zápraží v létě rozzářit?

Cibule nebo hlízy letních cibulovin (lilie, jiřinky, chocholatice, begonie, gladioly, montbrecie, kala, kalokvět, frézie a další) zasaďte do vhodných nádob během května. Lilie je možné sázet dříve, naopak hlíznaté begonie a další jsou citlivější na chlad, a tak s jejich výsadbou počkejte, až už nebudou hrozit přízemní mrazíky.

Jak má vypadat květináč

  • Nádoba by měla být nejméně 25 cm hluboká a nejméně tolik by měla mít v průměru. Výborně se hodí samozavlažovací nádoby.
  • V žádném případě nešetřete místem a nesnažte se letní cibule a hlízy nacpat do květináče, kam se sotva vejdou.
  • Květináče musí mít otvory ve spodní části, aby mohla přebytečná voda odtékat.

7 tipů na pěstování letních cibulovin v nádobách

  1. Podmínkou úspěšného pěstování letních cibulovin v nádobách je vysazení pouze kvalitních, zdravých cibulí a hlíz. Zvláště při nákupu je nutné zkontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé.
  2. Na dno květináče vložte pár střepů nebo kamínků, aby nedošlo k ucpání odtokových otvorů. Do nádoby nasypejte keramzit. Na něj potom kvalitní substrát pro balkonové rostliny.
  3. Hlízy nebo cibule zasaďte do hloubky, která je zhruba dvojnásobkem jejich výšky. Výjimkou jsou jiřinky, které by měly být jen lehce pod povrchem tak, aby jejich loňský stonek vyčníval nad zeminu.
  4. Letní cibulky a hlízy pěstované v nádobách se budou cítit nejlépe na teplém slunečném místě chráněném před větrem a průvanem.
  5. Dávejte jim dostatečně často a přiměřeně napít odstáté vody.
  6. Cibule a hlízy v omezeném prostoru potřebují pravidelnou dodávku živin, a to nejen proto, aby krásně a bohatě kvetly, ale také aby vytvořily kvalitní hlízy či cibulky pro příští sezonu. Vhodné jsou větší samozavlažovací nádoby, kam do zálivky snadno přidáte tekutá hnojiva.
  7. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, aby mohly rostliny pokračovat v bohatém kvetení.

Begonie

Dostatek světla a pravidelná zálivka jsou hlavní podmínkou pro úspěšný růst a kvetení begonií (Begonia). Umístěte begonie na světlé místo nebo do polostínu, nikdy ne na přímé slunce.

Chocholatice

Chocholatice (Eucomis) je zajímavá, velice dekorativní rostlina, má květní hrozen se špičkou listů nahoře, připomíná ananas. Vyžaduje dostatek slunce, vydatnou zálivku a pravidelné hnojení.

Jiřinky

Jiřinky (Dahlia) milují slunce a světlo, ale dobře snášejí i mírný polostín. Když je suché a horké léto, musíte je dostatečně zalévat. Jiřinky v omezeném prostoru květináče potřebují nejméně jednou za dva týdny pohnojit, jen tak budou bohatě kvést.

Kaly

Kala (Zantedeschia) potřebuje dostatečnou stejnoměrnou vlhkost. Dbejte na to, aby nádoby nestály na přímém slunci, nevystavujte je prudkým změnách teplot. Přihnojujte jednou za tři týdny tekutým hnojivem.

Kalokvět

Kalokvět (Agapanthus) není nijak náročnou rostlinou na pěstování. V prvé řadě vyžaduje hodně světlé stanoviště. Kalokvět má rád teplo a dostatečnou zálivku. Často se pěstuje jako pokojová květina.

Lilie

Lilie (Lilium) rostou nejlépe na plném slunci nebo v polostínu. Upřednostňují vlhčí stanoviště, proto je chraňte před suchem, kromě vyšší zálivky k nim přidejte trochu dobře rozleželého kompostu nebo mulče.

Zdroj: kvetinovecibulky.info


Přečtěte si také