Bydlení

19. května 2020 08:00

Simona Sedláčková

Proměňte balkon v zahradu nebo pokoj navíc. V horkém létě to oceníte

Díváte se někdy, při procházce městem, na balkony cizích lidí? Prohlížíte si je? Pak určitě víte, že většina balkonů je buď úplně prázdná, což samozřejmě usnadňuje úklid, ale balkon je pak jenom zbytečnou plochou bez užitku. Nebo se balkony naopak stávají skladištěm a odkladištěm nepotřebných věcí. Není to škoda?

Už jste se někdy zamysleli nad otázkou, co od svého balkonu vlastně očekáváte? Pokud žijete pouze ve městě a chybí vám možnost alespoň víkendových pobytů vpřírodě, na chalupě, proměňte balkon vzahradu. Jestliže si potřebujete především odpočinout po namáhavé práci, udělejte ze svého balkonu oázu klidu. Nebo vám nejvíce ze všeho chybí pracovna? I vtomto případě můžete využít balkon u vlastního bytu. Inspirujte se!

Zahrada na balkoně

Balkon proměněný vzahradu vám umožní nejen pobyt vkrásném prostoru, ale i sklizeň vlastní zeleniny, a dokonce i ovoce. Nejprve si uvědomte, na kterou světovou stranu je balkon orientovaný a podle toho si dobře promyslete, co vysadíte. Ale nebojte se, na každém balkoně můžete zahradničit!

Na poměrně velmi malé ploše balkonu pěstujte dohromady květiny, zeleninu i bylinky. Získáte tak krásný balkon i docela bohatou úrodu.

Pro balkonové pěstování se hodně osvědčily samozavlažovací truhlíky nebo rovnou kontejnery. Nejsou zrovna levné, ale vážně se vyplatí. Zalévat je můžete, podle počasí, asi jednou týdně, a tak snesou i vaši občasnou nepřítomnost. Desetidenní dovolenou většinou zvládnou docela vpohodě.

Při myšlence na osazení balkonu většinou každého jako první napadnou rajčata. Vyzkoušejte různé způsoby pěstování podle svých prostorových možností.

Ani další zeleninu si nemusíte odepřít! Pěstování okurek, paprik, a dokonce i cuket není vůbec náročné.

Málokoho napadne, že na balkoně se mohou pěstovat i takové plodiny, jako je mrkev, ředkvičky nebo řepa. Chce to jen hlubší nádobu a můžete začít pěstovat.

Pro své zahradničení využijte i svislé plochy stěn. Bylo by škoda nechat je ladem, už tak má balkon většinou velmi omezený prostor.

Odpočinek na balkoně

Očekáváte od svého balkonu především možnost vklidu si po celodenním shonu odpočinout? Pak si balkon zařiďte jako letní pokoj. Možnost posezení na pohodlných křeslech nebo lavici plné polštářů určitě oceníte.

Nemusíte se vzdávat ani večerní siesty na balkoně. Chce to jen trochu pohodlí a decentní osvětlení. Jen pozor, aby vaši pohodu nenarušil roj otravných komárů. Ale i snimi si umíme poradit.

Pokud nechcete vsázet na chemii zobchodu, zkuste vysázet do květináčů rostliny, které komáry odpuzují. Výborně fungují některé bylinky, levandule nebo šalvěj, ale i obyčejný afrikán.

Pro skutečně dokonalý odpočinek můžete na balkoně využít i nejrůznější typy houpaček. No, možná se nebudete houpat až do nebes, ale příjemné bude i malé pohoupání.

Pokud hodláte balkon využívat především kletnímu stolování, pak se porozhlédněte po nabídce zahradního nábytku. Rohová lavice vypadá na balkoně výborně, a hlavně šetří místo.

Pracovna na balkoně

Ani ten, koho neláká pěstování květin a zeleniny ani odpočinek na čerstvém vzduch, nemusí nechat ležet balkon ladem. Balkon se dá, za předpokladu malých stavebních úprav, proměnit vmalou pracovnu. Vyžaduje to především zasklení balkonu, aby se období, kdy se dá pracovna využívat, protáhlo na co nejdelší dobu.


Přečtěte si také