Mečíky vyniknou na letní zahradě i doma ve váze. Jak elegantní gladioly správně pěstovat
Pestrobarevné gladioly, česky mečíky, jsou jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějším květin, které rozkvétají na letních zahradách. Pěstování mečíků má své zákonitosti, které by měl znát každý, kdo se chce celé léto těšit z jejich štíhlých květů venku na zahradě, na balkoně i doma ve váze.
Gladioly, česky mečíky (Gladiolus), patří k velice oblíbeným květinám, mezi hlíznatými jsou u nás zřejmě nejpopulárnější. Elegantní rostliny s nádhernými květy vyniknou stejně dobře jak na letních záhonech a v nádobách, tak řezané doma ve váze. Co se týká barev, nabízejí mečíky širokou paletu odstínů od čistě bílé po tmavě fialovou, od zářivě žluté po rudou.
NENECHTE SI UJÍT: Tulipánům či mečíkům běžně říkáme cibuloviny, ale není to přesné. Návod, jak se v nich vyznat
Jejich botanický název gladiolus je zdrobnělina latinského slova gladius, které znamená meč. Používaly se jako rostliny vítězství, jejich hlízy se nosily ve středověku jako talismany do boje. Vzhledem k významu botanického názvu a jejich mečovitým listům se jim česky říká mečíky.
Gladioly, česky mečíky (Gladiolus), jsou oblíbené rostliny s nádhernými květy, které vyniknou na letních záhonech a v nádobách, navíc dlouho vydrží ve váze Zdroj: iBulb
Gladioly, česky mečíky (Gladiolus), jsou oblíbené rostliny s nádhernými květy, které vyniknou na letních záhonech a v nádobách, navíc dlouho vydrží ve váze Zdroj: iBulb
Kdy zasadit cibule mečíků
Je velmi důležité, abyste hlízy mečíků vysazovali do už vyhřáté zeminy, studená jim totiž nesvědčí – mečíky jsou častěji napadány houbovými chorobami, případně jim trvá déle, než vzejdou. Většinou pěstitelé doporučují sázet gladioly podle počasí postupně od poloviny května do poloviny června.
Jak mečíky sázet
- Pokud mečíky kupujete, při nákupu vybírejte jen velké a pevné hlízy a vyvarujte se měkkých, jakkoli poškozených plesnivých nebo už rašících. Zdravé hlízy pomocí sázecí lopatky vysaďte do zhruba deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i v hloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte. Nic nezkazíte, když se budete držet staré dobré zásady, že hloubka má odpovídat trojnásobku průměru hlízy. Příliš mělké usazení způsobí křivý růst a vyvracení rostlin, při příliš hlubokém zase hrozí napadení plísněmi.
- Při výsadbě mečíků dbejte na to, aby zašpičatělý konec směřoval nahoru. Gladioly na jaře vysazujte do řádků nebo do sponu 15 x 20 cm, tedy poměrně dost hustě. Jakmile hlízy vysadíte, zahrňte je zeminou a důkladně zalijte odstátou vodou.
- Nastelete-li na povrch půdy nad zasazenými hlízami rašelinu nebo kvalitní mulč (asi 5cm vrstvu), ušetříte si práci s okopáváním i zálivkou.
Pěstování mečíků
- Mečíky potřebují hodně světla, proto je zasaďte na slunné místo. Dobře se jim daří v kombinaci nejen s dalšími letními cibulovinami, jako jsou jiřinky, frézie a liliochvostce, ale také s trvalkami a okrasnými travinami.
- Půda pro gladioly by měla být hlinitopísčitá a bohatá na živiny, dobře vyhnojená. Vyhněte se jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.
- Mečíky střídejte a na stejné místo je vysazujte čtyři až pět let. Rozhodně je nedávejte na záhon, kde byly loni jarní cibuloviny, popřípadě dýně, cukety, rajčata a okurky. Zabráníte tak šíření škůdců a plísňových chorob. Naopak vhodné je místo po jahodách, hrášku nebo fazolích.
- Mečíky dosahují výšky 80–120 cm. Proto je podepřete, aby se nezlomily v důsledku silného deště nebo poryvů větru.
- V době kvetení mečíky potřebují pravidelnou zálivku ke kořenům. Gladioly během pěstování rozhodně nepřelévejte, jinak byste riskovali jejich zahnívání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jiřiny jsou tradiční květiny našich zahrad. Jaké jsou nejkrásnější a jak je pěstovat
Kdy kvetou mečíky
Převážná většina mečíků kvete v srpnu, některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete.
Co s mečíky po odkvětu
- Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly s květenstvím těsně u země. Listy ještě nechte. Pokud není velké sucho, po odkvětu je už nezalévejte.
- Mečíky u nás venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout zhruba koncem září a nejpozději do konce října. Ustřihněte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků vyryjte a opatrně vyjměte ven. Hlízy usušte v dobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20 °C. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, vyhoďte.
- Zhruba po deseti dnech hlízy důkladně bavte suchých šupin. Vložte do dřevěné bedýnky vyložené slámou nebo hrubšími pilinami a uskladněte ve místnosti, kde se stálá teplota pohybuje kolem od 5 do 10 °C.
Převážná většina mečíků kvete v srpnu, některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete. Zdroj: iBulb
Převážná většina mečíků kvete v srpnu, některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete. Zdroj: iBulb
Proč mečíky nekvetou
Největší hrozbou gladiolů je třásněnka mečíková (Taeniothrips simplex). Když se přemnoží, nevytvoří se květy nebo se nerozvinou.
Najdete-li na listech světle zelené či žluté tečky ještě před vytvořením květního stvolu, ještě stačíte zasáhnout insekticidním postřikem, který opakujte po týdnu. Nebo omyjte listy mírně napadené rostliny mýdlovým roztokem. Ten ucpe póry na těle třásněnky zahubí ji. Opakujte pravidelně 1x za 10 dní. Biologickou ochranou je aplikace dravého roztoče Amblyseius cucumeris. Pokud třásněnky již likvidují květy, je pozdě. Napadené listy rostlin je nutné pravidelně sbírat a pálit.
Moření mečíků
Nejlepší obrana je prevence – moření hlíz před výsadbou. Třásněnky totiž přezimují na šupinách, kterými jsou hlízy pokryté, proto je po vyjmutí ze záhonu odstraňte. Hlízy do mořidla ponořte až několik dní před výsadbou. Jako mořidlo použijte roztok prostředku proti třásněnkám a fungicidu proti houbovitým chorobám. Hlízy nechte v roztoku i několik hodin, pak je nechte okapat a osušit a co nejdříve v zasaďte.
Gladioly ve váze
- Řezané mečíky ve váze vypadají opravdu krásně a dlouho vydrží.
- Při stříhání nebo řezání je potřeba si dát pozor, abyste nepoškodili rostlině listy, odřízněte s květem pouze jeden nebo dva.
- Pokud chcete gladioly řezat do vázy, tak nejlépe po ránu v době, když rozkvétá a je plně vybarvený první květ.
- Řez proveďte za třetím listem velmi opatrně, můžete také šetrně vylomit.
- Květy pak vykvetou ve váze postupně a vydrží dlouho. Při teplotě okolo 20 °C přibližně 10 dnů.
Nejkrásnější mečíky
- Největší je skupina mečíků velkokvětých, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy. Obsahuje stovky druhů a kultivarů mnoha barev a barevných kombinací. Obvykle jsou vyšší než metr, na stvolu mají až 28 květů.
- Malokvěté mečíky nejsou tak vysoké, hodí se na pěstování v nádobách.
- Mečíky skupiny Gladiolus Butterfly (motýlokvěté) mají květy, jejichž barvy kontrastují se zbytkem rostliny tak, že vypadají jako motýli. Jsou charakteristické střídavě uspořádanými květy, které mají těsně vedle sebe usazené okvětní lístky. Vnitřní okvětní lístky mají často jiné zbarvení než vnější okvětní lístky.
- Hybridy Primulinus gladiolus poznáte podle horního okvětního plátku, který překrývá další okvětní plátky, pestík a tyčinky jsou jako ochranný klobouček. Rostou do výšky 40–60 cm, stvol mívá až 23 květů.
- Jako trpasličí se často označují mečíky Gladiolus nanus, protože nepřesahují výšku 60 cm. Nekvetou tak bohatě, na stvolu nesou většinou 7 květů.
- Hybrid Gladiolus tubergenii, pojmenovaný po svém šlechtiteli Van Tubergenovi, patří mezi nejdříve kvetoucí mečíky, kvete v květnu a červnu.
- Nejstarší hybrid Gladiolus colvillii je jeden z nejstarších hybridů botanických mečíků. Je velmi odolný, dorůstá do výšky 60 cm.
Zdroj: kvetinovecibulky.info, biomeciky.webnode.cz,