reklama

Gladioly neboli mečíky vyniknou na zahradě i doma ve váze. Jak je pěstovat?

Lenka Valjentová
24. dubna 2020
Pestrobarevné gladioly, česky mečíky, jsou jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějším květin, které rozkvétají na letních zahradách. Pěstování mečíků má své zákonitosti, které by měl znát každý, kdo se chce celé léto těšit z jejich štíhlých květů venku na zahradě, na balkoně i doma ve váze. Od konce dubna do poloviny června je optimální čas, kdy by se měly hlízy dostat do země, klidně i postupně. Gladioly zasazené teď začnou rozkvétat koncem července,
reklama

Gladioly, česky mečíky (Gladiolus), patří k velice oblíbeným květinám, mezi hlíznatými jsou u nás zřejmě nejpopulárnější. Elegantní rostliny s nádhernými květy vyniknou stejně dobře jak na letních záhonech a v nádobách, tak řezané doma ve váze. Jejich botanický název gladiolus je zdrobnělina latinského slovagladius, které znamená meč. Používaly se jako rostliny vítězství, jejich hlízy se nosily ve středověku jako talismany do boje. Vzhledem k významu botanického názvu a jejich mečovitým listům se jim česky říká mečíky.

null

Dělení mečíků

Zahradní mečíky pocházejí původně z Afriky, šlechtí seod roku1841 a dodnes už bylo vyšlechtěno několik desítek tisíc různých kultivarů a pořád přibývají další. Pro zjednodušení je dělíme do různých skupin, například na trpasličí, malokvěté, velkokvěté, motýlokvěté atd. Co se týká barev, nabízejí širokou paletu odstínů od čistě bílé po tmavě fialovou, od zářivě žluté po rudou.

null

Největší skupina mečíků velkokvětých, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy, obsahuje stovky druhů a kultivarů mnoha barev abarevných kombinací. Obvykle jsou vyšší než metr, na stvolu mají až 28květů. Malokvěté mečíky nejsou tak vysoké, hodí sena pěstování v nádobách.

11 pravidel pěstování gladiolů, česky mečíků

 1. Mečíky potřebují hodně světla, proto je zasaďte na slunné místo. Dobře se jim daří vkombinaci nejen sdalšími letními cibulovinami, jako jsou jiřinky aliliochvostce, ale také strvalkami aokrasnými travinami.
 2. Půda pro gladioly by měla být hlinitopísčitá a bohatá na živiny, dobře vyhnojená. Vyhněte se jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.
 3. Pokud mečíky kupujete, při nákupu vybírejte jen velké a pevné hlízy avyvarujte se měkkých, jakkoli poškozených plesnivých nebo už rašících.
 4. Mečíky střídejte a na stejné místo je vysazujte čtyři až pět let. Rozhodně je nedávejte na záhon, kde byly loni jarní cibuloviny, popřípadě dýně, cukety, rajčata a okurky. Zabráníte tak šíření škůdců a plísňových chorob. Naopak vhodné je místo po jahodách, hrášku nebo fazolích.
 5. Je velmi důležité, abyste hlízy mečíků vysazovali do už vyhřáté zeminy, studená jim totiž nesvědčí – mečíky jsou častěji napadány houbovými chorobami, případně jim trvá déle, než vzejdou.
 6. Hlízy s pomocí sázecí lopatky vysaďte do deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i vhloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte
 7. Nic nezkazíte, když se budete držet staré dobré zásady, že hloubka má odpovídat trojnásobku průměru hlízy. Příliš mělké usazení způsobí křivý růst a vyvracení rostlin, při příliš hlubokém zase hrozí napadení plísněmi.
 8. Dbejte na to, aby zašpičatělý konec směřoval nahoru. Mečíky vysazujte do řádků nebo do sponu 15 x 20 cm, tedy poměrně hustě.
 9. Jakmile hlízyvysadíte, zahrňte je zeminou a důkladně zalijte odstátou vodou. Nastelete-li na povrch půdy nad zasazenými hlízami rašelinu nebo kvalitní mulč (asi 5cm vrstvu), ušetříte si práci s okopáváním i zálivkou.
 10. Mečíky dosahují výšky 80–120cm. Proto je podepřete, aby se nezlomily vdůsledku silného deště nebo poryvu větru.
 11. V době kvetení mečíky potřebují pravidelnou a vydatnou zálivku ke kořenům. Gladioly během pěstování rozhodněnepřelévejte, jinak byste riskovali jejich zahnívání.

3 tipy, co s gladioly, když odkvetou

 1. Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly skvětenstvím těsně u země. Listy ještě nechte. Pokud není velké sucho, po odkvětu je už nezalévejte.
 2. Mečíky u nás venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout zhruba koncem září a nejpozději do konce října.Ustřihněte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků vyryjte a opatrně vyjměte ven. Hlízy usušte vdobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20 °C. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, vyhoďte.
 3. Zhruba po deseti dnech hlízy důkladně bavte suchých šupin. Vložte do dřevěné bedýnky vyložené slámou nebo hrubšími pilinami a uskladněte ve místnosti, kde se stálá teplota pohybuje kolem od 5 do 10°C.

Nejhorší škůdce: třásněnka mečíková

Největší hrozbou gladiolů je třásněnka mečíková(Taeniothrips simplex). Když se přemnoží, nevytvoří se květy nebo se nerozvinou. Najdete-li na listech světle zelené či žluté tečky ještě před vytvořením květního stvolu, ještě stačíte zasáhnout insekticidním postřikem, který opakujte potýdnu. Nebo omyjte listy mírně napadené rostliny mýdlovým roztokem. Ten ucpe póry na těle třásněnky zahubí ji. Opakujte pravidelně 1x za 10 dní. Biologickou ochranou je aplikace dravého roztočeAmblyseius cucumeris. Pokud třásněnky již likvidují květy, je pozdě. Napadené listy rostlin je nutné pravidelně sbírat a pálit. Nejlepší jeprevence – moření hlíz před výsadbou. Třásněnky totiž přezimují našupinách, kterými jsou hlízy pokryté, proto je povyjmutí ze záhonu odstraňte. Hlízy do mořidla ponořte až několik dní před výsadbou. Jako mořidlo použijte roztok prostředku proti třásněnkám afungicidu proti houbovitým chorobám. Hlízy nechte vroztoku iněkolik hodin, pak je nechte okapat aosušit aco nejdříve v zasaďte.

5 rad, aby mečíky ve váze dlouho vydržely

 1. Řezané mečíky ve váze vypadají opravdu krásně a dlouho vydrží.
 2. Při stříhání nebo řezání je potřeba si dát pozor, abystenepoškodili rostlině listy, odřízněte s květem pouze jeden nebo dva.
 3. Pokud chcete gladioly řezat do vázy, tak nejlépe po ránu v době, kdyžrozkvétá a je plně vybarvený první květ.
 4. Řez proveďte za třetím listem velmi opatrně, můžete také šetrně vylomit.
 5. Květy pak vykvetou veváze postupně avydrží dlouho. Při teplotě okolo 20°C přibližně 10dnů.

Motýlokvěté mečíky

Mečíky skupiny Gladiolus Butterfly (motýlokvěté) mají květy, jejichž barvy kontrastují se zbytkem rostliny tak, že vypadají jako motýli. Jsou charakteristické střídavě uspořádanými květy, které mají těsně vedle sebe usazené okvětní lístky. Vnitřní okvětní lístky mají často jiné zbarvení než vnější okvětní lístky.

Primulinus gladiolus

Hybridy Primulinus gladiolus poznáte podle horního okvětního plátku, který překrývá další okvětní plátky, pestík atyčinky jako ochranný klobouček. Rostou dovýšky 40–60cm, stvol mívá až 23květů.

Trpasličí gladioly

Jako trpasličí se často označují mečíky Gladiolus nanus, protože nepřesahují výšku 60 cm. Nekvetou tak bohatě, nastvolu nesou asi 7květů.

Raný mečík

Hybrid Gladiolus tubergenii, pojmenovaný po svém šlechtiteli Van Tubergenovi, patří mezi nejdříve kvetoucí mečíky, kvete vkvětnu a červnu.

Nejstarší hybrid

Gladiolus colvillii je jeden z nejstarších hybridů botanických mečíků. Je velmi odolný, dorůstá do výšky 60 cm.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama