návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Gladioly neboli mečíky vyniknou na zahradě i doma ve váze. Jak je pěstovat?

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 24.04.2020
Jak pěstovat mečíky
Autor: istock.com Jak pěstovat mečíky
Pestrobarevné gladioly, česky mečíky, jsou jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějším květin, které rozkvétají na letních zahradách. Pěstování mečíků má své zákonitosti, které by měl znát každý, kdo se chce celé léto těšit z jejich štíhlých květů venku na zahradě, na balkoně i doma ve váze. Od konce dubna do poloviny června je optimální čas, kdy by se měly hlízy dostat do země, klidně i postupně. Gladioly zasazené teď začnou rozkvétat koncem července, ty z června pak na přelomu srpna a září. Zopakujme si, jak se o mečíky starat, aby vám rok co rok dělaly radost.

reklama

Gladioly, česky mečíky (Gladiolus), patří k velice oblíbeným květinám, mezi hlíznatými jsou u nás zřejmě nejpopulárnější. Elegantní rostliny s nádhernými květy vyniknou stejně dobře jak na letních záhonech a v nádobách, tak řezané doma ve váze. Jejich botanický název gladiolus je zdrobnělina latinského slova gladius, které znamená meč. Používaly se jako rostliny vítězství, jejich hlízy se nosily ve středověku jako talismany do boje. Vzhledem k významu botanického názvu a jejich mečovitým listům se jim česky říká mečíky.

null

Dělení mečíků

Zahradní mečíky pocházejí původně z Afriky, šlechtí se od roku 1841 a dodnes už bylo vyšlechtěno několik desítek tisíc různých kultivarů a pořád přibývají další. Pro zjednodušení je dělíme do různých skupin, například na trpasličí, malokvěté, velkokvěté, motýlokvěté atd. Co se týká barev, nabízejí širokou paletu odstínů od čistě bílé po tmavě fialovou, od zářivě žluté po rudou.

null

Největší skupina mečíků velkokvětých, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy, obsahuje stovky druhů a kultivarů mnoha barev a barevných kombinací. Obvykle jsou vyšší než metr, na stvolu mají až 28 květů. Malokvěté mečíky nejsou tak vysoké, hodí se na pěstování v nádobách.

Největší skupina mečíků velkokvětých, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy, obsahuje stovky druhů a kultivarů mnoha barev a barevných kombinací
Autor: ibulb.com Největší skupina mečíků velkokvětých, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy, obsahuje stovky druhů a kultivarů mnoha barev a barevných kombinací

11 pravidel pěstování gladiolů, česky mečíků

 1. Mečíky potřebují hodně světla, proto je zasaďte na slunné místo. Dobře se jim daří v kombinaci nejen s dalšími letními cibulovinami, jako jsou jiřinkyliliochvostce, ale také s trvalkami a okrasnými travinami.
 2. Půda pro gladioly by měla být hlinitopísčitá a bohatá na živiny, dobře vyhnojená. Vyhněte se jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.
 3. Pokud mečíky kupujete, při nákupu vybírejte jen velké a pevné hlízy a vyvarujte se měkkých, jakkoli poškozených plesnivých nebo už rašících.
 4. Mečíky střídejte a na stejné místo je vysazujte čtyři až pět let. Rozhodně je nedávejte na záhon, kde byly loni jarní cibuloviny, popřípadě dýně, cukety, rajčata a okurky. Zabráníte tak šíření škůdců a plísňových chorob. Naopak vhodné je místo po jahodách, hrášku nebo fazolích.
 5. Je velmi důležité, abyste hlízy mečíků vysazovali do už vyhřáté zeminy, studená jim totiž nesvědčí – mečíky jsou častěji napadány houbovými chorobami, případně jim trvá déle, než vzejdou.
 6. Hlízy s pomocí sázecí lopatky vysaďte do deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i v hloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte
 7. Nic nezkazíte, když se budete držet staré dobré zásady, že hloubka má odpovídat trojnásobku průměru hlízy. Příliš mělké usazení způsobí křivý růst a vyvracení rostlin, při příliš hlubokém zase hrozí napadení plísněmi.
 8. Dbejte na to, aby zašpičatělý konec směřoval nahoru. Mečíky vysazujte do řádků nebo do sponu 15 x 20 cm, tedy poměrně hustě. 
 9. Jakmile hlízy vysadíte, zahrňte je zeminou a důkladně zalijte odstátou vodou. Nastelete-li na povrch půdy nad zasazenými hlízami rašelinu nebo kvalitní mulč (asi 5cm vrstvu), ušetříte si práci s okopáváním i zálivkou.
 10. Mečíky dosahují výšky 80–120 cm. Proto je podepřete, aby se nezlomily v důsledku silného deště nebo poryvu větru.
 11. V době kvetení mečíky potřebují pravidelnou a vydatnou zálivku ke kořenům. Gladioly během pěstování rozhodně nepřelévejte, jinak byste riskovali jejich zahnívání.
Gladioly neboli mečíky: Hlízy s pomocí sázecí lopatky vysaďte do deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i v hloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte.
Autor: istock.com Gladioly neboli mečíky: Hlízy s pomocí sázecí lopatky vysaďte do deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i v hloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte.

3 tipy, co s gladioly, když odkvetou

 1. Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly s květenstvím těsně u země. Listy ještě nechte. Pokud není velké sucho, po odkvětu je už nezalévejte.
 2. Mečíky u nás venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout zhruba koncem září a nejpozději do konce října. Ustřihněte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků vyryjte a opatrně vyjměte ven. Hlízy usušte v dobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20 °C. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, vyhoďte.
 3. Zhruba po deseti dnech hlízy důkladně bavte suchých šupin. Vložte do dřevěné bedýnky vyložené slámou nebo hrubšími pilinami a uskladněte ve místnosti, kde se stálá teplota pohybuje kolem od 5 do 10 °C.
Gladioly neboli mečíky se dají úspěšně pěstovat i v nádobách, zejména nižší hybridy
Autor: istock.com Gladioly neboli mečíky se dají úspěšně pěstovat i v nádobách, zejména nižší hybridy

Nejhorší škůdce: třásněnka mečíková

Největší hrozbou gladiolů je třásněnka mečíková (Taeniothrips simplex). Když se přemnoží, nevytvoří se květy nebo se nerozvinou. Najdete-li na listech světle zelené či žluté tečky ještě před vytvořením květního stvolu, ještě stačíte zasáhnout insekticidním postřikem, který opakujte po týdnu. Nebo omyjte listy mírně napadené rostliny mýdlovým roztokem. Ten ucpe póry na těle třásněnky zahubí ji. Opakujte pravidelně 1x za 10 dní. Biologickou ochranou je aplikace dravého roztoče Amblyseius cucumeris. Pokud třásněnky již likvidují květy, je pozdě. Napadené listy rostlin je nutné pravidelně sbírat a pálit. Nejlepší je  prevence – moření hlíz před výsadbou. Třásněnky totiž přezimují na šupinách, kterými jsou hlízy pokryté, proto je po vyjmutí ze záhonu odstraňte. Hlízy do mořidla ponořte až několik dní před výsadbou. Jako mořidlo použijte roztok prostředku proti třásněnkám a fungicidu proti houbovitým chorobám. Hlízy nechte v roztoku i několik hodin, pak je nechte okapat a osušit a co nejdříve v zasaďte.

 Řezané mečíky ve váze vypadají opravdu krásně a dlouho vydrží.
Autor: ibulb.com Řezané mečíky ve váze vypadají opravdu krásně a dlouho vydrží.

5 rad, aby mečíky ve váze dlouho vydržely

 1. Řezané mečíky ve váze vypadají opravdu krásně a dlouho vydrží.
 2. Při stříhání nebo řezání je potřeba si dát pozor, abyste  nepoškodili rostlině listy, odřízněte s květem pouze jeden nebo dva.
 3. Pokud chcete gladioly řezat do vázy, tak nejlépe po ránu v době, když rozkvétá a je plně vybarvený první květ.
 4. Řez proveďte za třetím listem velmi opatrně, můžete také šetrně vylomit.
 5. Květy pak vykvetou ve váze postupně a vydrží dlouho. Při teplotě okolo 20 °C přibližně 10 dnů.
Mečíky skupiny Gladiolus Butterfly (motýlokvěté) kultivar Georgette ®
Autor: ibulb.com Mečíky skupiny Gladiolus Butterfly (motýlokvěté) kultivar Georgette ®

Motýlokvěté mečíky

Mečíky skupiny Gladiolus Butterfly (motýlokvěté) mají květy, jejichž barvy kontrastují se zbytkem rostliny tak, že vypadají jako motýli. Jsou charakteristické střídavě uspořádanými květy, které mají těsně vedle sebe usazené okvětní lístky. Vnitřní okvětní lístky mají často jiné zbarvení než vnější okvětní lístky.

Gladioly neboli mečíky: hybridy Primulinus gladiolus kultivar Atom
Autor: istock.com Gladioly neboli mečíky: hybridy Primulinus gladiolus kultivar Atom

Primulinus gladiolus

Hybridy Primulinus gladiolus poznáte podle horního okvětního plátku, který překrývá další okvětní plátky, pestík a tyčinky jako ochranný klobouček. Rostou do výšky 40–60 cm, stvol mívá až 23 květů.

Trpasličí mečíky Gladiolus nanus kultivar Nymph ®
Autor: ibulb.com Trpasličí mečíky Gladiolus nanus kultivar Nymph ®

Trpasličí gladioly

Jako trpasličí se často označují mečíky Gladiolus nanus, protože nepřesahují výšku 60 cm. Nekvetou tak bohatě, na stvolu nesou asi 7 květů.

Gladiolus colvillii kultivar Alba
Autor: ibulb.com Gladiolus colvillii kultivar Alba

Raný mečík

Hybrid Gladiolus tubergenii, pojmenovaný po svém šlechtiteli Van Tubergenovi, patří mezi nejdříve kvetoucí mečíky, kvete v květnu a červnu.

Hybrid Gladiolus tubergenii kultivar Charming Beauty
Autor: ibulb.com Hybrid Gladiolus tubergenii kultivar Charming Beauty

Nejstarší hybrid

Gladiolus colvillii je jeden z nejstarších hybridů botanických mečíků. Je velmi odolný, dorůstá do výšky 60 cm.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sucho, horko a žhavé slunce pro montbrecie nejsou žádný problém (Crocosmia crocosmiiflora ‚Carmine Brillant’)

Montbrecie snesou sucho i žhavé slunce a ve váze vydrží dlouho

11 rad a tipů, jak zazimovat jiřinky. Víte, proč mají krásné české jméno Jiřina?

11 rad, jak zazimovat jiřinky. Víte, proč mají krásné české jméno Jiřina?

 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

Křehké mečíky

Mečík chutná křehce

reklama

Článek je zařazen v: mečíky (Gladiolus) , gladioly , gladioly kultivary , řezané mečíky ve váze , mečíky pěstování , mečíky v nádobách , gladioly rozdělení , rady a tipy do zahrady

reklama

Přečtěte si také