návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kaviárový citrus je atraktivní stromek s plody plnými vitamínu C. Pěstujte ho na balkoně

Simona Sedláčková , Vydáno: 15.06.2021
Mezi pěstiteli citrusů se těší oblibě i atraktivní kaviárový citrus. Jako všechny ostatní citrusy se hodí pro pěstování ve vytápěném skleníku nebo v zimní zahradě, ale zvládne i pobyt v bytě. Přes léto ho vystěhujte na balkon!

reklama

Mandarinky, pomeranče nebo citrony pěstované v bytě už nikoho nepřekvapí. Mají trochu specifické nároky, ale pokud se s nimi dobře seznámíte, můžete každoročně vypěstovat i chutné plody.

Čajovník, granátová jablka i citrusy pěstujte v létě na balkoně

Jak pěstovat exotické ovoce na balkoně? Letněte tu čajovník, citrusy i granátové jablko

Citrusy mají původ v jižní Číně a jihovýchodní Asii.

Jak doma pěstovat citrusy? Rady zkušených pěstitelů

Mezi citrusy patří i méně známý kaviárový citrus, který si oblíbili i špičkoví šéfkuchaři. Dužinu plodů, která skutečně připomíná kaviár, používají především na zdobení mistrovských dezertů, na dekoraci talířů, ale také jako doplněk k rybám, sushi nebo k šumivému vínu a do koktejlů. Samotné plody můžete, i když za dost vysokou cenu, zakoupit v internetových obchodech s exotickými specialitami.

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)
Autor: iStock Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Citrus australasica pochází z Austrálie, kde roste jako podrostový keř nebo malý strom v nížinném deštném pralese.

Stromek kaviárového citrusu je atraktivní i bez plodů. Nové výhony mají červenofialovou barvu, teprve později zezelenají. Mladé rostliny jsou bez ostnů, ale později se u jednotlivých drobných lístků vytvářejí tenké ostny dlouhé 5–12 mm. U lístků také vyrůstají jednotlivé bílé květy, ze kterých se po opylení začínají vyvíjet plody.

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)
Autor: iStock Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Vypěstujte chutné plody

Plody kaviárového citrusu mají podlouhlý tvar a na první pohled připomínají okurku. Bývají dlouhé asi 8–10 cm a široké jen asi 2–2,5 cm v průměru. Slupka plodu, oplodí, je drsné, tenké a ve stadiu zralosti žlutozelené. Dužina plodu, připomínající drobné perličky nebo právě kaviár, je jemná, žlutozelené až oranžové barvy, a je rozdělena do 5–8 segmentů.

Chuť plodů je příjemně nakyslá. Plody mají jen malý obsah sacharidů, zato velký obsah vitaminu C. Konzumují se ideálně v čerstvém stavu.

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)
Autor: iStock Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Podmínky pro pěstování kaviárového citrusu

Tento typ citrusu můžete s úspěchem pěstovat i v paneláku, protože má rád suchý vzduch a vysokou teplotu. Potřebuje umístění s dostatkem přirozeného světla, ale nemusí stát přímo na slunci. Prospívá mu střední, pravidelná zálivka. Od jara do podzimu kaviárový citrus pěstujte na balkoně nebo v zahradě, jakmile však teplota klesne pod 10 °C, přemístěte ho do vnitřních prostor.

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)
Autor: iStock Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Kaviárový citrus můžete také pěstovat ve formě bonsaje, a pravidelně ho tvarovat a zastřihávat.

reklama

Článek je zařazen v: Kaviárový citrus (Citrus Australasica) , exotický , balkón , terasa , letnění , plody , perličky

reklama

Přečtěte si také