Užitková zahrada

15. ledna 2017 06:30

Markéta Zídková

Rajčata, saláty – milujete vlastní zeleninu? Tak pojďte promyslet jarní výsadbu. Teď je ideální čas

Než se rozhodnete, co nakoupit a vysít, než si to promyslíte, bude pomalu konec ledna a to je doba, kdy už vyséváme do truhlíčků první rostlinky. V tu dobu je čas na papriky, ale i rajčata a saláty, salátové okurky ...

Na konci ledna vyséváme do truhlíčků první rostlinky. V tu dobu je čas na papriky, ale i rajčata a saláty, salátové okurky, vyséváme mrkev, pokud ji chceme sklízet v květnu, raný pórek a ředkvičky. Obecně se jedná o zeleninu, kterou můžeme pěstovat ve skleníku nebo pařeništi.

Stejně tak si můžeme vysít okrasné rosltiny, jako jsou pelargonie, dračíci, petúnie a lobelky, begonie, gazánie, salvie.

Baví vás pěstování? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Základní pravidla výsevu rostlinek

1. Substrát Pokud máte vlastní zahrádku, svádí to k tomu používat pro výsadbu vlastní zeminu (teď v zimě ji můžete mít schovanou někde ve sklepě). To ale nemusí dopadnou dobře, protože se bude jednat o hrubou směs a semínko může dopadnout zrovna na kousek kamene, větvičku, zkrátka na neúrodnou část směsi. Ideální je tedy kupovat substrát – navíc ještě speciálně určený pro výsev – tedy výsevní, který je velmi jemně mletý.

2. Světlo Semínka potřebují opravdu hodně světla. Dny jsou krátké, navíc okna propouštějí méně světla než skleník, takže se semínky jedině na okno.

3. Výsevní miska Miska musí mít odtokové otvory, protože nesmíme substrát přemokřit. Na druhou stranu semínka potřebují neustálou vlhkost, tedy pravidelnou zálivku.

Výsev papriky

Semínka papriky mají silný osemeník, proto je vhodné namočit je před výsadbou do vody (na pár hodin až na jeden den). Pak je sázíme do substrátu. Při klíčení potřebují vyšší teplotu, až 30 °C, a dostatek vláhy, ideálně ve formě rosení.

Výsev celeru

Celeru trvá až 20 dní, než vyklíčí. Potřebuje velmi jemný substrát, semínko vysejeme v podstatě na povrch a lehce posypeme malou vrstvičkou substrátu. I když se zpočátku ze semínka nic neklube, pravidelně ho po celou dobu zalévejte.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také