Samozavlažovací truhlíky: Pěstujte květiny a zeleninu na balkoně bez každodenního zalévání

Nastává čas, kdy se naše terasy a balkony zazelenají rostlinami v přenosných nádobách. Jak se o ně dobře postarat, a přitom nemuset každý den myslet na jejich zálivku? Pořiďte si samozavlažovací truhlíky a kontejnery a můžete se s klidem vydat i na dovolenou. Rostlinky to bez vás pár dní v určitě zvládnou.

Rozkvetlý balkon nebo čerstvá zelenina z truhlíku, to je sen mnohých z nás. Ale co dělat, když nás práce tu a tam odvádí z domova, potřebujeme si dopřát letní dovolenou nebo pravidelně v pátek odjíždíme na chalupu a nechceme obtěžovat sousedy se zaléváním? Pořiďte si kvalitní samozavlažovací truhlíky a kontejnery a připravte své rostliny na období samoty. Prvotní trochu vyšší pořizovací náklady se vám určitě vyplatí!

NENECHTE SI UJÍT: Pěstování na balkoně pro začátečníky. Co pěstovat a nezklamat se?

Jak vybírat samozavlažovací truhlík

  • Vybírejte především nádoby s dostatečným prostorem pro substrát, a tedy dostatkem místa pro kořenový systém, ale i s větším zásobníkem na vodu.
  • Pro běžné balkonové květiny se hodí truhlíky, ale pro náročnější zeleninu, například pro rajčata, už se vyplatí samozavlažovací kontejnery.
  • Truhlík o délce 60 cm by měl mít zásobník asi na 3-3,5 litru vody  V tom případě většinou postačí vodu doplňovat asi jednou týdně.
  • Důležitý je i odtokový otvor, aby se přebytečná voda dostala z truhlíku ven a nezpůsobovala zahnívání kořenů.

Osazování samozavlažovacího truhlíku krok za krokem

1. krok: Pokud už máte truhlíky z minulých let, dopřejte jim nejprve očistu. Truhlíky pečlivě omyjte a zbavte je zbytků hlíny. U samozavlažovacích truhlíků také zkontrolujte knoty, jestli jsou správně zastrčené.

2. krok: Připravte si sazenice - náš truhlík je určený do lehkého polostínu a obsahuje lobelku, verbenu a starček. Dbejte na to, aby měly rostliny kvalitní kořenový systém. Kořeny by měly být prorostlé celým květináčem.

3. krok: Jednotlivé rostliny rozložte do truhlíku. Převislé druhy dejte na kraj a vysoké či jinak dominující doprostřed. Rostliny obsypejte zeminou a tu mírně rukou přitlačte. Můžete použít přímo substrát pro samozavlažovací truhlíky, který obsahuje kokosové vlákno. Jinak používejte substrát hrubší a hrudkovitý, který umožní přístup vzduchu ke kořenům

4. krok: Osazený truhlík důkladně zalijte. I samozavlažovací truhlíky nejprve několik dní zalévejte vrchem, na zeminu, aby půda řádně nasákla vodou. Truhlík s čerstvě vysazenými květinami nejprve uložte do stínu, i když je později určený na plné slunce. Květiny nechte vchládku odpočinout a pořádně se napít.

Jak hnojit rostliny v samozavlažovacím truhlíku

První dávku hnojiva můžete přidat do střední vrstvy substrátu už při zakládání truhlíku, ale není to nutné. Další hnojivo dodávejte do vody, doplňované do zásobníků, ale volte trochu nižší koncentraci.

INSPIRUJTE SE: Pravidla správného zalévání aneb Jak chránit rostliny před horkem a suchem

Co dělat, když nádoba nemá knoty

Samozavlažovací truhlíky můžete koupit i bez knotů nebo se vám u starších truhlíků přes zimu prostě ztratily. Není to žádný problém. Postačí vzlínací šachty, kterými je opatřeno dno všech samozavlažovacích truhlíků. Do šachet pečlivě napěchujte substrát, a pak už nasypte další vrstvu substrátu. Těmito šachtami bude voda dostatečně vzlínat sama.

Jaké rostliny se do samozavlažovacích truhlíků nehodí

Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou vhodné pro velkou většinu rostlin. Můžete v nich pěstovat letničky i trvalky, drobné ovoce i zeleninu, a dokonce i menší typy jehličnanů a dřevin. Jediné, které si v těchto nádobách opravdu libovat nebudou, jsou suchomilné a sukulentní rostliny, ale také rostliny, které potřebují před další zálivkou nechat zcela vyschnout substrát.

Samozavlažovací truhlíky a muškáty, surfinie i fuchsie

Pelargonie neboli muškáty, surfinie a fuchsie patří mezi rostliny, které nesnáší přemokření a doporučuje se je zalévat až po vyschnutí substrátu. Přesto se mnoha pěstitelům i při pěstování těchto rostlin samozavlažovací truhlíky osvědčily. Vybírejte pouze kvalitní truhlíky, které mají mezi zásobníkem na vodu a substrátem dostatečný prostor a do substrátu přidejte ještě dávku perlitu navíc. Perlit se postará o důkladné provzdušnění. Čerstvě vysazené rostliny zalévejte pouze vrchem a přebytečnou vodu nejpozději druhý den ze zásobníku vylijte. Takto rostliny zalévejte alespoň první 3-4 týdny. Teprve pak můžete začít využívat výhody samozavlažovacího truhlíku a zalévat pouze doplňováním vody do zásobníku.

Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také