Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Teplé a vlhké počasí urychluje šíření plísní. Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu?
Vydáno: 09.08.2016
Bohužel bez chemie to nejde
Bohužel bez chemie to nejde Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ještě před pár týdny byly rostliny rajčat nádherně vzrostlé, silné a s bohatě nasazenými plody. Počasí posledních dnů neuvěřitelně změnilo jejich růst. Na listech i plodech se začínají objevovat hnědé skvrny, rostlina přestala růst a vypadá, jako by ji spálilo prudké slunce. Co se děje?

Rajčata jsou napadena plísní, což je ta nejvážnější choroba rajčat. Objevuje se znenadání a v některých letech úrodu zcela zdecimuje. Jindy ani nevíme, že nějaká plíseň existuje. Důvodem ataku plísní je právě průběh počasí v době růstu rostliny i plodů.

Jak se plíseň projevuje

I když je teplo, není úroda bez rizika
I když je teplo, není úroda bez rizika
Thinkstock

Mezi ty viditelné příznaky patří šedozelené vodnaté skvrny, které se vyskytují na listech, stoncích i plodech. Skvrny však postupně hnědnou a zasychají, poté se objevují i na řapících. Pokud si napadené plody nasbíráte a uskladníte je, stejně rozvoji choroby nezabráníte. Plísni na rajčatech nejvíce vyhovuje střídání teplých a studených dnů či nocí a samozřejmě i dostatek srážek.

Co teď

Ochrana spočívá pouze v chemickém postřiku. Bez chemie to opravdu nejde. Ideální je první postřik použít už v červnu a opakovat ho v intervalu 10 až 14 dnů, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Doporučujeme střídat přípravky, i plísně si „zvyknou“ na chemii a stanou se vůči ní odolné. Příkladem je postřik Kuprikolem, dlouhá léta používaným měďnatým přípravkem, který však letos téměř neúčinkuje.

Jaké máte nejraději

Zavařujeme zeleninu: Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Existuje mnoho různých přípravků, vhodnější je používat přípravky s kratší ochrannou lhůtou. Všechny přípravky potlačují i ostatní choroby rajčete.

Další pěstitelské tipy najdete v naší Encyklopedii.Jako účinný a spolehlivý se letos ukázal přípravek KOCIDE 2000, postřikový, kontaktně působící fungicid a baktericid ve formě ve vodě dispergovatelných mikrogranulí. Pak ORTIVA, širokospektrální fungicid k ochraně zeleniny proti houbovým chorobám. Dobré zkušenosti jsou i s přípravkem RIDOMIL GOLD s třídenní ochrannou lhůtou nebo ACROBAT MZ, ten je vhodný jen jako prevence, má totiž 21denní ochrannou lhůtu.

Doba rajčatová přichází! 2
Doba rajčatová přichází! 2

Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu? Lze, závisí na šíři postižení. Doporučujeme v těchto dnech použít kontaktní přípravek BRAVO 500, kterým ošetřujeme v dávce 25 ml na 10 l vody. Jeho ochranná lhůta je 7 dní, tzn. že po sedmi dnech po postřiku můžeme rajčata spolehlivě sklízet

Sluníčko si můžete koupit i v květináči

Krása slunečnic. Základní rady, jak se o ně starat

Prevence

Houba přezimovává v napadených částech, proto bychom měli myslet na to, že nejzákladnějším opatřením proti plísni na rajčatech je pěstovat rajčata co nejdále od míst, kde jsme je pěstovali v předchozím roce. Dále bychom měli volit spíše nezastíněné plochy s co nejdelším slunečním svitem. Tato choroba je opravdu nevypočitatelná, proto bychom měli být připraveni pro každý případ.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Užijte si druhý prázdninový měsíc

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Připravit zahradu na svatební den nemusí být jenom nervy a stres. Pokud nezapomenete na detaily a začnete se jejich přípravě věnovat včas, zažijete i spoustu hezkých chvil.

Svatba na zahradě: Tipy na jednoduché dekorace

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama