Bílé květy ptačí orchideje se podobají volavkám. Jak nádhernou květinu pěstovat?

Patříte mezi nadšené pěstitele orchidejí, ale hledáte nějakou neobvyklou, kterou u nás hned tak někdo nepěstuje? Poohlédněte se po ptačí orchideji. Většinou ji seženete na internetu, kde se nabízejí její hlízky připravené k vysazení do květináče.

Jak pěstovat ptačí orchidej?

Kouzelná zemní orchidej, jejíž květy připomínají malé volavky nebo kolibříky, přirozeně roste vČíně, Japonsku, Koreji nebo vRusku. Pěstovat ptačí orchidej (Pecteilis radiata, syn. Habenaria radiata)však můžete i u nás, ale pouze jako sezonní rostlinu. Ptačí orchidej není mrazuvzdorná, a tak je vhodná především pro pěstování na balkonech a terasách. Rostlina může přezimovat vysazená vkvětináči ve světlé a chladné místnosti nebo ji můžete zkvětináče vyjmout, zeminu oklepat a nechat ji přezimovat jenom jako čistou hlízu, zabalenou vrašelině. Přes zimu rostlinu nebo hlízku trochu navlhčete.

Ptačí orchidej dorůstá do výšky asi 30–40 cm, má jemné, jasně zelené listy a bílé květy. Květy, které svým tvarem připomínají volavku nebo kolibříka a daly celé rostlině i jméno, seobjevují během června a července. Pro prodloužení doby květu na rostlině pravidelně odstraňujte odkvetlé květy.

Ptačí orchidej pěstujte na teplém a slunném stanovišti chráněném před větrem, nejlépe vkvětináči shumózním zahradním substrátem. Hlízku vysazujte asi 1–2 cm pod povrch substrátu. Zeminu udržujte stále mírně vlhkou, ale ne přemokřenou, aby hlíza nezačala zahnívat. Ptačí orchideji nejlépe vyhovuje krůstu teplota okolo 20–25 °C.

Vzácně rostou zemní orchideje i v naší přírodě. Znáte je?


Přečtěte si také