Orchidej vstavač kukačka je Rostlinou roku 2021. Krásná květina roste i v Česku

Česká botanická společnost založila novou tradici. Od letošního roku, kdy jako první tuto poctu získala zemní orchidej Vstavač kukačka, bude každoročně vyhlašovat Rostlinu roku. Chce tak seznámit širší veřejnost se zajímavými a méně známými druhy květeny.

Na území ČR se vyskytuje několik druhů orchidejí a všechny patří mezi orchideje zemní. Většina těchto nádherných rostlin je zákonem chráněná a vžádném případě se nepokoušejte o jejich přesazení zvolné přírody do vlastní zahrady. Orchideje by vám na záhonech stejně nerostly.

Orchideje rostou v symbióze s houbami

Většina z českých orchidejížije ve zvláštní symbióze spodhoubím některých druhů hub. Pokud se výhodné soužití naruší, dochází kúhynu obou partnerů. Na českých loukách můžete obdivovat střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), tořič včelonosný (Ophrys apifera) nebo vstavač trojzubý (Orchis tridentata). Mezi přísně chráněné zemní orchideje patří i vstavač kukačka, které se dostalo té cti, že byla jako první vyhlášena Rostlinou roku České botanickéspolečnosti.

Vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio)

Nádherná zemní orchidej zčeledi vstavačovitých patřila dříve knejhojnějším vstavačům vnaší přírodě. Vlivem zhoršování přírodních podmínek její počet přímo drasticky poklesl. Roste na slunečných stráních a loukách snízkým travním porostem, na pastvinách nebo ve starých sadech. Dnes ji můžete objevit jen na několika málo lokalitách, nejčastěji na jižní a východní Moravě, vPošumaví a vzápadních Čechách.

Vstavač kukačka potřebuje sušší stanoviště na slunci shlubší půdou, ale nevybírá si, jestli bude růst vpůdě se zásaditou nebo kyselou reakcí.

Životní koloběh vstavače kukačky

Rostlina začíná rašit brzy na podzim, vytvoří listovou růžici a tak přečká zimu. Na jaře listová růžice začne růst a většinou během měsíce května vykvétá. Po odkvětu celá rostlina odumře a přežívají pouze vzemi ukryté kořeny.

Vstavač kukačka dorůstá do výšky 10–40 cm, má podlouhlé listy a vykvétá vejčitým květenstvím. Květenství je složené z5–25 květů vnachové, výjimečně i bílé barvě.

Orchideje nás přímo fascinují svou krásou:


Přečtěte si také