Orchidej vzpřímenou můžete pěstovat na zahradě celý rok. Odolá mrazům a elegantně kvete

Není mnoho orchidejí, které bychom v našich přírodních podmínkách mohli pěstovat celoročně na zahradě. Orchidej vzpřímená je však jednou z nich. Pochází z Asie z oblastí, kde zimní teploty klesají pod bod mrazu a léto je stejně mírné jako v našich zeměpisných šířkách.

Orchidej vzpřímená (Bletilla Striata)

Půvabná zemní nenáročná orchidej je doma v Číně, Tibetu, Japonsku a také na Tchaj-wanu. Orchidej vzpřímenou můžete i u nás pěstovat na záhonech v zahradě, klidně i celoročně. Dobře se jí bude dařit i v prostorném květináči.

Orchidej vzpřímená patří mezi trvalky. Dorůstá do výšky asi 40 cm, vytváří trsy tmavě zelených, úzkých a jemně vrásčitých listů, které na zimu odumírají a na jaře zase raší z podzemní hlízy. Vykvétá nejčastěji během června růžovými nebo bílými květy, tvarovanými jako typická orchidej.

Kam orchidej vzpřímenou vysadit

Rostlina vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, chráněné před větrem a průvanem, ale i před poledním úpalem. Ideální je místo s dopoledním, nebo naopak odpoledním slunečním svitem. Přes poledne by se měla ukrýt v lehkém stínu.

Ke své spokojenosti potřebuje velmi výživnou půdu, nejlépe lehčí směs zahradní půdy, hrabanky a písku, a půda nesmí obsahovat vápno. V přírodě roste orchidej vzpřímená na kyselých horských loukách.

Půda musí být dobře propustná, nesmí zadržovat vodu. Citlivá je především na zimní přemokření. Na druhou stranu je odolná vůči mrazu až do −18 °C, překrytá na zimu mulčem pak až do −27 °C. Pokud ji pěstujete v místech, kde mrazy klesají často ještě více, můžete ji na zimu přemístit do domu. Hlízy uskladněte v mírně vlhké rašelině ve tmě a chladu a na jaře opět vysaďte do záhonu.

Jak o orchidej vzpřímenou pečovat

Tato zemní orchidej vyžaduje na jaře přihnojit univerzálním hnojivem a přes celé léto pravidelnou mírnou zálivku.

Orchidej vzpřímenou můžete množit oddělováním větších hlízek.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Bletilla_striata; https://www.zahradnictvi-flos.cz/bletilla-striata-orchidej-vzprimena.html


Přečtěte si také