návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Baptísie: Seznamte se s květinou, která byla vyhlášena trvalkou sezony. Jak se vám líbí?

Simona Sedláčková , Vydáno: 25.04.2019
Baptísie
Autor: istockphoto.com Baptísie
Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezony. Letos tuto poctu získala květina, kterou zatím mnoho zahrádkářů nezná. Pro její skvělou vlastnost, velkou odolnost na sucho, bychom se s baptísií však určitě seznámit měli.

reklama

Baptísie jižní (Baptisia australis)

Nenáročná okrasná rostlina, původem z prérií východních oblastí Severní Ameriky. Pokud vám v této souvislosti připadá divné druhové jméno, tedy australis, tak odkazuje pouze na jih, nikoliv na Austrálii. V našich zahradách se začala objevovat až počátkem tohoto století, jedná se tedy docela o novinku.

Baptísie jižní má zajímavé trojčetné listy a vykvétá v druhé polovině května modrými květy. Jsou však vyšlechtěny i kultivary bílé nebo žluté. Na rostlině jsou ozdobné i plody, tmavě hnědé lusky.

Baptísie, ozdobné lusky
Autor: istockphoto.com Baptísie, ozdobné lusky

Jak pěstovat baptísii

Baptísie dorůstá do výšky kolem jednoho metru, ale za vhodných podmínek může být i vyšší. Má ráda umístění na přímém slunci nebo ve velmi mírném polostínu a vlhčí, dobře propustnou půdu, bohatou na živiny. Na druhou stranu, pokud už se dobře ujme na novém místě, pak velmi dobře snáší letní suchá období. Nemá ráda vápník a jílovité těžké půdy. Jedná se o dlouhověkou a mrazuvzdornou trvalku, ale pouze do –18 °C. Na zimu se raději doporučuje zakrytí chvojím.

Baptísie jižní (Baptisia australis)
Autor: istockphoto.com Baptísie jižní (Baptisia australis)

Jak namnožit baptísii

Botanické druhy, tedy i baptísii jižní můžete množit výsevem semen. Semena se musí vysít ihned po uzrání, pozdě na podzim a potřebují projít tzv. stratifikací, tedy obdobím chladu. Rostliny můžete také brzy na jaře, těsně před rašením nových výhonů, množit dělením, ale musíte počítat s tím, že dělení trsu baptísie špatně snáší a dlouho se z něho vzpamatovává.

Co možná nevíte o baptísii

  1. Rostlina je označována také jako nepravé divoké indigo (Wild False Indigo) a v minulosti byla využívána na barvení látek a vlny na modrou barvu.
  2. Indiáni v Severní Americe využívali šťávu z kořenů baptísie k dezinfekci ran a ke snížení horečky.
  3. Je to jedovatá rostlina, a to dokonce i pro některé druhy hmyzu.
  4. Zajímavým druhem je i baptísie bílá (Baptisia alba), s krémově bílými květy a více rozvolněnými trsy.
Baptísie bílá (Baptisia alba)
Autor: istockphoto.com Baptísie bílá (Baptisia alba)

reklama

Článek je zařazen v: Baptisia australis , Baptísie jižní , baptísie bílá , Baptisia alba , trvalka sezony , nenáročná , sucho , neznámá

reklama

Přečtěte si také