Zahrada

25. dubna 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Baptísie: Seznamte se s květinou, která byla vyhlášena trvalkou sezony. Jak se vám líbí?

Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezony. Letos tuto poctu získala květina, kterou zatím mnoho zahrádkářů nezná. Pro její skvělou vlastnost, velkou odolnost na sucho, bychom se s baptísií však určitě seznámit měli.

Baptísie jižní (Baptisia australis)

Nenáročná okrasná rostlina, původem zprérií východních oblastí Severní Ameriky. Pokud vám vtéto souvislosti připadá divné druhové jméno, tedy australis, tak odkazuje pouze na jih, nikoliv na Austrálii. Vnašich zahradách se začala objevovat až počátkem tohoto století, jedná se tedy docela o novinku.

Baptísie jižní má zajímavé trojčetné listy a vykvétá vdruhé polovině května modrými květy. Jsou však vyšlechtěny i kultivary bílé nebo žluté. Na rostlině jsou ozdobné i plody, tmavě hnědé lusky.

Jak pěstovat baptísii

Baptísie dorůstá do výšky kolem jednoho metru, ale za vhodných podmínek může být i vyšší. Má ráda umístění na přímém slunci nebo ve velmimírném polostínu a vlhčí, dobře propustnou půdu, bohatou na živiny. Na druhou stranu, pokud už se dobře ujme na novém místě, pak velmi dobře snáší letní suchá období. Nemá ráda vápník a jílovité těžké půdy. Jedná se o dlouhověkou a mrazuvzdornou trvalku, ale pouze do –18 °C. Na zimu se raději doporučuje zakrytí chvojím.

Jak namnožit baptísii

Botanické druhy, tedy i baptísii jižní můžete množit výsevem semen. Semena se musí vysít ihned po uzrání, pozdě na podzim a potřebují projít tzv. stratifikací, tedy obdobím chladu. Rostliny můžete také brzy na jaře, těsně před rašením nových výhonů, množit dělením, ale musíte počítat stím, že dělení trsu baptísie špatně snáší a dlouho se zněho vzpamatovává.

Co možná nevíte o baptísii

  1. Rostlina je označována také jako nepravé divoké indigo (Wild False Indigo) a vminulosti byla využívána na barvení látek a vlny na modrou barvu.
  2. Indiáni vSeverní Americe využívali šťávu zkořenů baptísie kdezinfekci ran a ke snížení horečky.
  3. Je to jedovatá rostlina, a to dokonce i pro některé druhy hmyzu.
  4. Zajímavým druhem je i baptísie bílá (Baptisia alba), s krémově bílými květy a více rozvolněnými trsy.

Přečtěte si také