reklama

Jak pěstovat bělotrn? Extravagantní příbuzný astry má rád přímé slunce a včely ho milují

redakce
18. června 2019
Většinou je všichni nespravedlivě považují za obyčejné bodláky, stejně jako podobné máčky. Vysoké rostliny s exotickým vzhledem jsou však ve skutečnosti příbuzné běžných květin, jako jsou kopretiny či astry. Oceníte jejich netradiční krásu?
reklama

Bělotrn(Echinops)

Statné a odolné, většinou vytrvalé rostliny, které na první pohled připomínají bodláky, ale bodláky to nejsou, podobně jako máčky. Rod Echinops však patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a čítá okolo 120 druhů. Bělotrn původně pochází ze střední Asie, Středozemí a tropické Afriky. Vyžaduje umístění na plném slunci a spíše sušší, dobře propustnou půdu. Bělotrny dorůstají do výšky 60–220 cm, tedy spíše více než méně. Vykvétají od července do září bílošedým kulovitým květenstvím.

Bělotrn se využívá i křezu, jako výborný doplněk do kytic i do suchých vazeb. Jedná se také o skvělou medonosnou rostlinu, která láká včely i čmeláky zširého okolí.

Bělotrn kulatohlavý(Echinops sphaerocephalus)

Bělotrn kulatohlavý je vČesku nepůvodní rostlina, vysoká až 200 cm, která se původně vysazovala do zahrad. Postupně u nás zdomácněla a nyní se zbělotrnu kulatohlavého stal invazivní druh. Vyskytuje se po celém našem území. Přestože je řazen mezi nepůvodní, invazivní druhy není pro svou malou konkurenceschopnost považován za rostlinu nebezpečnou pro českou krajinu. Někdy je ve volné přírodě dokonce vědomě rozšiřován pro svůj přínos pro užitečný hmyz. Jakomedonosná rostlina, jejíž květy mají schopnost vyprodukovat velké množstvínektaruapyluprovčely.

Bělotrn kulatohlavý se používá i jako léčivka, která se dá využít pro nemoci nervů, jako jsou záněty nervů, obrny a neuralgie. Vmalých dávkách podporuje činnost srdce. Velké dávky však způsobují srdeční křeče.

Bělotrn banátský(Echinops bannaticus)

Vytrvalé rostliny, vysoké asi 100 cm, skulovitým, šedavě modrým až fialovým, dekorativním květenstvím. Vysazuje se do zahrad jako solitér i jako doplňková, velmi medonosná květina.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama