Hlavatka obrovská svou výškou konkuruje stromům. Medonosnou trvalku milují čmeláci

Hlavatka obrovská na první pohled vypadá jako přerostlý hlaváč, ale ten by se do podobné výšky nikdy nevyšplhal. Hlavatka bývá v období květu běžně vyšší než dva metry a láká tak na sebe pozornost všech čmeláků, včel i motýlů z celého širokého okolí.

Hlavatka obrovská (Cephalaria gigantea)

Pokud hledáte do své zahrady skutečně nepřehlédnutelnou rostlinu, která bude svou výškou směle konkurovat i okolním stromům, pak se poohlédněte po zajímavé trvalce, jménem hlavatka obrovská, které se někdy říká i hlaváč obrovský, zčeledě zimolezovité. Před rozkvětem bývá vysoká kolem 100 cm, ale snasazením poupat vyhání své lodyhy až do výšky 250 cm a více. I přes svoji výšku se výborně hodí do všech trvalkových záhonů, protože působí křehkým dojmem. Můžete ji však pěstovat i jako solitér uprostřed trávníku.

Vykvétá od června do srpna, krémovými až světle žlutými květy, které jsou vysoce medonosné, a tak přitahují včely, čmeláky i motýly. Květy jsou polokulovité strbouly, velké vprůměru asi 5 cm.

Hlavatku můžete řezat i do kytic, protože ve váze vydrží svěží i více než týden.

Odkud hlavatka obrovská pochází

Rostlina je doma voblastech kolem Kavkazu, vjižním Rusku a severním Turecku. Byla rozšířena i do volné přírody Severní Ameriky a také Evropy, do centrální části Itálie, kde roste na vlhkých horských loukách a podél potoků a řek.

Jak pěstovat hlavatku obrovskou

Hlavatka obrovská má ráda umístění na slunečném stanovišti. Snáší i světlý polostín, ale musíte se smířit stím, že méně pokvete. Má ráda hlubokou, dobře propustnou a výživnou půdu, smíří se spůdou sušší i vlhčí. Je naprosto mrazuvzdorná až do –40 °C.

Jako solitéry můžete pěstovat i další nepřehlédnutelné květiny:


Přečtěte si také