reklama

Hlavatka obrovská svou výškou konkuruje stromům. Medonosnou trvalku milují čmeláci

Simona Sedláčková
1. září 2021
Hlavatka obrovská na první pohled vypadá jako přerostlý hlaváč, ale ten by se do podobné výšky nikdy nevyšplhal. Hlavatka bývá v období květu běžně vyšší než dva metry a láká tak na sebe pozornost všech čmeláků, včel i motýlů z celého širokého okolí.
reklama

Hlavatka obrovská (Cephalaria gigantea)

Pokud hledáte do své zahrady skutečně nepřehlédnutelnou rostlinu, která bude svou výškou směle konkurovat i okolním stromům, pak se poohlédněte po zajímavé trvalce, jménem hlavatka obrovská, které se někdy říká i hlaváč obrovský, zčeledě zimolezovité. Před rozkvětem bývá vysoká kolem 100 cm, ale snasazením poupat vyhání své lodyhy až do výšky 250 cm a více. I přes svoji výšku se výborně hodí do všech trvalkových záhonů, protože působí křehkým dojmem. Můžete ji však pěstovat i jako solitér uprostřed trávníku.

Vykvétá od června do srpna, krémovými až světle žlutými květy, které jsou vysoce medonosné, a tak přitahují včely, čmeláky i motýly. Květy jsou polokulovité strbouly, velké vprůměru asi 5 cm.

Hlavatku můžete řezat i do kytic, protože ve váze vydrží svěží i více než týden.

Odkud hlavatka obrovská pochází

Rostlina je doma voblastech kolem Kavkazu, vjižním Rusku a severním Turecku. Byla rozšířena i do volné přírody Severní Ameriky a také Evropy, do centrální části Itálie, kde roste na vlhkých horských loukách a podél potoků a řek.

Jak pěstovat hlavatku obrovskou

Hlavatka obrovská má ráda umístění na slunečném stanovišti. Snáší i světlý polostín, ale musíte se smířit stím, že méně pokvete. Má ráda hlubokou, dobře propustnou a výživnou půdu, smíří se spůdou sušší i vlhčí. Je naprosto mrazuvzdorná až do –40 °C.

Jako solitéry můžete pěstovat i další nepřehlédnutelné květiny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květstromkyticemotýlitrávníkloukatrvalkavysokáHlavatka obrovská (Cephalaria gigantea)obrovskákrémováČmelákhlavatka obrovskásolitér
reklama