8 trvalek, které upoutají pozornost. Pěstujte je jako solitéry
Většinou je nazýváme solitéry. Výrazné rostliny, kterým to nejvíce sluší o samotě nebo v malých skupinách, nejlépe uprostřed trávníku, nebo naopak u plotu.
Solitéry bývají většinou vysoké rostliny, které jsou výrazné květem nebo listem. Většinou mají tu vlastnost, že nad ostatními květinami vynikají, anebo je dokonce zastiňují. Vyžadují pro sebe dostatek prostoru a pozornosti. Takové jedince najdeme i mezi trvalkami.
Nedá se nic dělat, jsou tak nepřehlédnutelné, že jim jednoduše musíme poskytnout to správné a jedinečné místo. Vyjímají se vedle schodiště, terasy a vstupu do domu, u plotu nebo uprostřed stepních partií, protože trávy je perfektně doplní a podtrhnou jejich krásu.
Zlatobýl (Solidago)
Nepřehlédnutelné květiny s bohatou latou drobných zlatožlutých květů. Často se využívají jako doplněk do kytic. Zlatobýl dorůstá do výšky až 170 cm, rychle se rozrůstá a zapleveluje zahradu, snadno se šíří i samovýsevem daleko za plot do volné přírody. Do záhonů s trvalkami se příliš nehodí, protože brzy ovládá celý prostor a ostatní rostliny vedle zlatobýlu živoří. Je to tedy typická solitérní rostlina bez zvláštních nároků na kvalitu půdy a množství slunce.
Zlatobýl (Solidago) Zdroj: Pixabay
Udatna (Aruncus)
Další mohutná rostlina, která se využívá jako doplněk do kytic. Dorůstá do výšky asi 150 cm a má ráda polostinné a vlhčí stanoviště. Velmi působivě vypadá jako bohatě kvetoucí solitér uprostřed trávníku.
Udatna (Aruncus) Zdroj: Pixabay
Třemdava (Dictamnus)
Impozantní trvalka, které to nejvíc sluší uprostřed trávníku nebo ve společnosti travin, mezi nimiž dominuje svým zvláštním zjevem. Silně aromatická rostlina dorůstá do výšky asi 80 cm a má ráda živnou půdu a hodně slunce. Nesnáší přemokření.
Třemdava (Dictamnus) Zdroj: Pixabay
Třapatka (Rudbeckia)
Třapatka patří mezi nejkrásnější a nejvýraznější trvalky pozdního léta a podzimu. Je nenáročná, ale přednost dává vlhčí, humózní půdě. Mezi třapatkami najdete letničky i trvalky, tento rod má asi 25 druhů. Trvalky dorůstají do výšky 80–200 cm, snadno se rozrůstají i zplaňují.
Třapatka (Rudbeckia) Zdroj: Pixabay
Popelivka (Ligularia)
Vytrvalá bylina s málo výrazným žlutým květenstvím, ale o to mohutnějšími a výraznějšími listy, které ji předurčují k životu spíše solitérně, o samotě, protože by jiné květiny příliš zastiňovala. Je nenáročná a vydrží mnoho let na stejném místě. Dorůstá do výšky 100–200 cm.
Popelivka (Ligularia) Zdroj: Pixabay
Pivoňka (Paeonia)
Další typickou solitérní květinou jsou nádherné pivoňky. Sluší jim to v sousedství dřevin, stejně jako samostatně, uprostřed trávníku. Vyhovuje jim řídká výsadba a otevřené stanoviště. Potřebují hlubokou živnou půdu, hodně slunce a občasné přihnojení.
Pivoňka (Paeonia) Zdroj: Pixabay
Ostrožka stračka (Delphinium)
Jedna z nejkrásnějších a nejimpozantnějších trvalek dorůstá do výšky až 180 cm. Může se využít i ke skupinové výsadbě, ale nejvíce se uplatní jako solitéra. Vyžaduje slunečné a před větrem chráněné stanoviště a hlubokou živnou půdu.
Ostrožka stračka (Delphinium) Zdroj: Pixabay
Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)
Vlhkomilná, snadno se množící trvalka, která působí na čmeláky a včely doslova jako magnet. Má ráda kyselejší půdy a slunná stanoviště a velmi snadno se množí po zahradě i do přírody samovýsevem. Časem vytváří mohutné polodřevnaté keře obsypané růžovými květy.
Kyprej vrbice (Lythrum salicaria) Zdroj: Pixabay
Zdroj: Trvalky (Václav Větvička)