reklama

8 trvalek, které upoutají pozornost. Pěstujte je jako solitéry

Simona Sedláčková
21. srpna 2020
Většinou je nazýváme solitéry. Výrazné rostliny, kterým to nejvíce sluší o samotě nebo v malých skupinách, nejlépe uprostřed trávníku nebo naopak u plotu.
reklama

Solitéry bývají většinou vysoké rostliny, které jsou výrazné květem nebo listem. Většinou mají tu vlastnost, že nad ostatními květinami vynikají, anebo je dokonce zastiňují. Vyžadují pro sebe dostatek prostoru a pozornosti. Takové jedince najdeme i mezi trvalkami.

Nedá se nic dělat, jsou tak nepřehlédnutelné, že jim jednoduše musíme poskytnout to správné a jedinečné místo. Vyjímají se vedle schodiště, terasy a vstupu do domu, u plotu nebo uprostřed stepních partií, protože trávy je perfektně doplní a podtrhnou jejich krásu.

Trvalky jako solitéry

Zlatobýl (Solidago)

Nepřehlédnutelné květiny sbohatou latou drobných zlatožlutých květů. Často se využívají jako doplněk do kytic. Zlatobýl dorůstá do výšky až 170 cm, rychle se rozrůstá a zapleveluje zahradu, snadno se šíří i samovýsevem, daleko za plot, do volné přírody. Do záhonů strvalkami se příliš nehodí, protože brzy ovládá celý prostor a ostatní rostliny vedle zlatobýlu živoří. Je to tedy typická solitérní rostlina bez zvláštních nároků na kvalitu půdy a množství slunce.

Udatna (Aruncus)

Další mohutná rostlina, která se využívá jako doplněk do kytic. Dorůstá do výšky asi 150 cm a má ráda polostinné a vlhčí stanoviště. Velmi působivě vypadá jako bohatě kvetoucí solitér uprostřed trávníku.

Třemdava (Dictamnus)

Impozantní trvalka, které to nejvíc sluší uprostřed trávníku nebo ve společnosti travin, mezi nimiž dominuje svým zvláštním zjevem. Silně aromatická rostlina dorůstá do výšky asi 80 cm a má ráda živnou půdu a hodně slunce. Nesnáší přemokření.

Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka patří mezi nejkrásnější a nejvýraznější trvalky pozdního léta a podzimu. Je nenáročná, ale přednost dává vlhčí, humózní půdě. Mezi třapatkami najdete letničky i trvalky, tento rod má asi 25 druhů. Trvalky dorůstají do výšky 80–200 cm, snadno se rozrůstají i zplaňují.

Popelivka (Ligularia)

Vytrvalá bylina smálo výrazným žlutým květenstvím, ale o to mohutnějšími a výraznějšími listy, které ji předurčují kživotu spíše solitérně, o samotě, protože by jiné květiny příliš zastiňovala. Je nenáročná a vydrží mnoho let na stejném místě. Dorůstá do výšky 100–200 cm.

Pivoňka (Paeonia)

Další typickou solitérní květinou jsou nádherné pivoňky. Sluší jim to vsousedství dřevin, stejně jako samostatně, uprostřed trávníku. Vyhovuje jim řídká výsadba a otevřené stanoviště. Potřebují hlubokou živnou půdu, hodně slunce a občasné přihnojení.

Ostrožka stračka (Delphinium)

Jedna znejkrásnějších a nejimpozantnějších trvalek dorůstá do výšky až 180 cm. Může se využít i ke skupinové výsadbě, ale nejvíce se uplatní jako solitéra. Vyžaduje slunečné a před větrem chráněné stanoviště a hlubokou živnou půdu.

Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)

Vlhkomilná, snadno se množící trvalka, která působí na čmeláky a včely doslova jako magnet. Má ráda kyselejší půdy a slunná stanoviště a velmi snadno se množí po zahradě i do přírody samovýsevem. Časem vytváří mohutné polodřevnaté keře obsypané růžovými květy.

Trvalky tvoří vždy základ rozkvetlé zahrady...

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama