návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Aktualizováno: 10.09.2021
Jedovaté rostliny
Autor: istockphoto.com Jedovaté rostliny
Některé květiny, keře i stromy jsou sice velmi krásné, ale zároveň více či méně jedovaté. Dospělý člověk se do ochutnávání neznámého pouští jen málokdy, s dětmi a zvířaty už je to složitější. Na které rostliny si dát raději pozor?

reklama

Rostliny, které mohou být pro člověka či zvířata nebezpečné, najdete všude. V přírodě, na vlastní zahradě i mezi pokojovými květinami. Některé způsobují jen drobné nevolnosti, jiné mohou při dotyku vyvolat malé zarudnutí kůže. Pak jsou tu ale pěkně nebezpečné krasavice, kterým je lepší se při zakládání zahrady, kde se budou volně pohybovat malé děti či zvířata, vyhnout. Otravy těmito rostlinami způsobují průjem, zvracení, velkou nevolnost, případně silnou vyrážku nebo puchýře a někdy i zástavu srdce a dechu i u dospělého člověka. U dětí a malých zvířat však může mít ochutnávka tragické následky ještě daleko dříve. Nejdůležitější je vždy výchova. Naučte své děti, že se žádné neznámé plody v zahradě ani mimo ni nesmí konzumovat. S dětmi raději pěstujte jiné druhy rostlin, které jim neublíží.

Jedovaté rostliny: trvalky a cibuloviny

Těžko najdete zahradu, která by se obešla bez jedovatých trvalek a cibulovin. Opatrnost vyžadují i zdánlivě nevinné a běžně pěstované sněženky a bledule, konvalinky, orlíčky, pryskyřníky, dymnivky, všechny druhy pryšců, dokonce i pivoňky nebo vlčí bob.

Oměj (Aconitum)

Oblíbená trvalka s temně modrými květy je velmi nebezpečná. Rostlina obsahuje prudce jedovaté alkaloidy (smrtelná dávka je 2–4 mg akonitinu). Otrava se projevuje prudkou nevolností, mravenčením po celém těle a nakonec zástavou dechu.

Oměj (Aconitum)
Autor: istockphoto.com Oměj (Aconitum)

Ostrožka stračka (Delphinium)

Jedna z nejoblíbenějších zahradních trvalek způsobuje po požití také prudkou otravu.

Ostrožka stračka (Delphinium)
Autor: istockphoto.com Ostrožka stračka (Delphinium)

Jedovaté rostliny: letničky a dvouletky

Mezi letničkami a dvouletkami je prudce jedovatých rostlin daleko méně než mezi trvalkami. Ale i tam se najdou jedinci, kterým je lepší se vyhnout.

Náprstník (Digitalis)

Především květy obsahují glykosidy, které způsobují srdeční selhání.

Náprstník (Digitalis)
Autor: istockphoto.com Náprstník (Digitalis)

Skočec (Ricinus)

Jeho semena jsou velmi nebezpečná, pro děti je smrtelná dávka již 6 kusů, pro dospělé asi 20 kusů, ale pro slabší jedince i méně. Přesto je skočec úžasným doplňkem zahrady, přečtěte si, jak ho pěstovat.

Skočec (Ricinus)
Autor: istockphoto.com Skočec (Ricinus)

Jedovaté rostliny: přenosné rostliny

Snad na každé terase či u vchodových dveří najdete obří květináč s oleandrem či durmanem (andělská trumpeta). Připomínají nám báječné dovolené ve Středomoří, ale skrývají v sobě i velká nebezpečí.

Durman (Datura)

Velmi nebezpečná rostlina, jedovaté jsou květy i plody. Způsobuje poruchy centrální nervové soustavy, kóma a zástavu dechu.

Durman (Datura)
Autor: istockphoto.com Durman (Datura)

Oleandr (Oleander)

Nádherně kvetoucí oleandr je ve skutečnosti prudce jedovatý. Způsobuje zvracení, průjmy, horečku, závratě a srdeční arytmii. Nakonec dochází k zástavě srdce.

Oleandr (Oleander)
Autor: istockphoto.com Oleandr (Oleander)

Jedovaté rostliny: keře a stromy

Jedovatých je opravdu hodně stromů a keřů, například buxus je jedovatý celý, u dřišťálu je jedovatá rostlina s výjimkou plodů, které se naopak upravují na kompoty s vysokým obsahem vitaminu C. A oblíbený pámelník i ptačí zob mají jedovaté plody, které však ptáci naopak spokojeně konzumují.

Tis (Taxus)

Oblíbený jehličnan je velmi nebezpečný. Nejjedovatější jsou semínka, ale jed se skrývá v celé rostlině, kromě červených míšků kolem semen. Způsobuje poruchy oběhového a centrálního nervového systému, zástavu dýchání a srdce.

Tis (Taxus)
Autor: istockphoto.com Tis (Taxus)

Zerav západní (Thuja)

Obsahuje látky, které už při dotyku dráždí pokožku a způsobují zánět kůže. Po požití způsobuje zvracení, krvavý průjem a poškozuje ledviny. Zvláště nebezpečný je pro těhotné ženy. Túje jsme si oblíbili v živých plotech, ale zahradníci před tím varují. Není to ovšem kvůli jedu...

Zerav západní (Thuja)
Autor: istockphoto.com Zerav západní (Thuja)

Jalovec chvojka (Juniperus sabina)

Prudce jedovaté jsou všechny části rostliny, poškozují krev, ledviny a dělohu a způsobují i dotykové dermatitidy, tedy vyrážky.

Jalovec chvojka (Juniperus sabina)
Autor: istockphoto.com Jalovec chvojka (Juniperus sabina)

Jedovaté rostliny: popínavky

Ani popínavým rostlinám se jed nevyhýbá. Například nádherně kvetoucí trubač skrývá nebezpečí právě v květech, které mohou při dotyku způsobit vyrážku.

Břečťan (Hedera helix)

Celá rostlina břečťanu může způsobit alergické vyrážky a konzumace plodů je velmi nebezpečná pro děti.

Břečťan (Hedera helix)
Autor: istockphoto.com Břečťan (Hedera helix)

Vistárie (Wisteria sinensis)

Jedovaté jsou větve vistárie a semena jsou dokonce prudce jedovatá.

Vistárie (Wisteria sinensis)
Autor: istockphoto.com Vistárie (Wisteria sinensis)

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: jedovaté rostliny , jedovaté květiny , jed , stromy , keře , Oměj (Aconitum) , Ostrožka stračka (Delphinium) , Náprstník (Digitalis) , Skočec (Ricinus) , Durman (Datura) , Oleandr (Oleander) , Tis (Taxus) , Zerav západní (Thuja) , Jalovec chvojka (Juniperus sabina) , Vistárie (Wisteria sinensis) , Břečťan (Hedera helix)

reklama

Přečtěte si také