Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Některé květiny, keře i stromy jsou sice velmi krásné, ale zároveň více či méně jedovaté. Dospělý člověk se do ochutnávání neznámého pouští jen málokdy, s dětmi a zvířaty už je to složitější. Na které rostliny si dát raději pozor?

Rostliny, které mohou být pro člověka či zvířata nebezpečné, najdete všude. V přírodě, na vlastní zahradě i mezi pokojovými květinami. Některé způsobují jen drobné nevolnosti, jiné mohou při dotyku vyvolat malé zarudnutí kůže. Pak jsou tu ale pěkně nebezpečné krasavice, kterým je lepší se při zakládání zahrady, kde se budou volně pohybovat malé děti či zvířata, vyhnout. Otravy těmito rostlinami způsobují průjem, zvracení, velkou nevolnost, případně silnou vyrážku nebo puchýře a někdy i zástavu srdce a dechu i u dospělého člověka. U dětí a malých zvířat však může mít ochutnávka tragické následky ještě daleko dříve. Nejdůležitější je vždy výchova. Naučte své děti, že se žádné neznámé plody v zahradě ani mimo ni nesmí konzumovat. S maličkými dětmi raději pěstujte jiné druhy rostlin, které jim neublíží.

Jedovaté rostliny: trvalky a cibuloviny

Těžko najdete zahradu, která by se obešla bez jedovatých trvalek a cibulovin. Opatrnost vyžadují i zdánlivě nevinné a běžně pěstované sněženky a bledule, konvalinky, orlíčky, pryskyřníky, dymnivky, všechny druhy pryšců, dokonce i pivoňky nebo vlčí bob.

Oměj (Aconitum)

Oblíbená trvalka s temně modrými květy je velmi nebezpečná. Rostlina obsahuje prudce jedovaté alkaloidy (smrtelná dávka je 2–4 mg akonitinu). Otrava se projevuje prudkou nevolností, mravenčením po celém těle a nakonec zástavou dechu.

Ostrožka stračka (Delphinium)

Jedna z nejoblíbenějších zahradních trvalek způsobuje po požití také prudkou otravu.

Jedovaté rostliny: letničky a dvouletky

Mezi letničkami a dvouletkami je prudce jedovatých rostlin daleko méně než mezi trvalkami. Ale i tam se najdou jedinci, kterým je lepší se vyhnout.

Náprstník (Digitalis)

Především květy obsahují glykosidy, které způsobují srdeční selhání.

Skočec (Ricinus)

Jeho semena jsou velmi nebezpečná, pro děti je smrtelná dávka již 6 kusů, pro dospělé asi 20 kusů, ale pro slabší jedince i méně. Přesto je skočec úžasným doplňkem zahrady, přečtěte si, jak ho pěstovat.

Jedovaté rostliny: přenosné rostliny

Snad na každé terase či u vchodových dveří najdete obří květináč s oleandrem či durmanem (andělská trumpeta). Připomínají nám báječné dovolené ve Středomoří, ale skrývají v sobě i velká nebezpečí.

Durman (Datura)

Velmi nebezpečná rostlina, jedovaté jsou květy i plody. Způsobuje poruchy centrální nervové soustavy, kóma a zástavu dechu.

Oleandr (Oleander)

Nádherně kvetoucí oleandr je ve skutečnosti prudce jedovatý. Způsobuje zvracení, průjmy, horečku, závratě a srdeční arytmii. Nakonec dochází k zástavě srdce.

Jedovaté rostliny: keře a stromy

Jedovatých je opravdu hodně stromů a keřů, například buxus je jedovatý celý, u dřišťálu je jedovatá rostlina s výjimkou plodů, které se naopak upravují na kompoty s vysokým obsahem vitaminu C. A oblíbený pámelník i ptačí zob mají jedovaté plody, které však ptáci naopak spokojeně konzumují.

Tis (Taxus)

Oblíbený jehličnan je velmi nebezpečný. Nejjedovatější jsou semínka, ale jed se skrývá v celé rostlině, kromě červených míšků kolem semen. Způsobuje poruchy oběhového a centrálního nervového systému, zástavu dýchání a srdce.

Zerav západní (Thuja)

Obsahuje látky, které už při dotyku dráždí pokožku a způsobují zánět kůže. Po požití způsobuje zvracení, krvavý průjem a poškozuje ledviny. Zvláště nebezpečný je pro těhotné ženy. Túje jsme si oblíbili v živých plotech, ale zahradníci před tím varují. Není to ovšem kvůli jedu...

Jalovec chvojka (Juniperus sabina)

Prudce jedovaté jsou všechny části rostliny, poškozují krev, ledviny a dělohu a způsobují i dotykové dermatitidy, tedy vyrážky.

Jedovaté rostliny: popínavky

Ani popínavým rostlinám se jed nevyhýbá. Například nádherně kvetoucí trubač skrývá nebezpečí právě v květech, které mohou při dotyku způsobit vyrážku.

Břečťan (Hedera helix)

Celá rostlina břečťanu může způsobit alergické vyrážky a konzumace plodů je velmi nebezpečná pro děti.

Vistárie (Wisteria sinensis)

Jedovaté jsou větve vistárie a semena jsou dokonce prudce jedovatá.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz; magazinzahrada.cz


Přečtěte si také