Zahrada

16. března 2023 14:00

Simona Sedláčková

Co dělat, když buxusy zničí housenky zavíječe? Vysaďte tyto 4 stálezelené keře

Živé ploty i nízké plůtky kolem záhonů z oblíbeného buxusu se v zahradách pěstují už odnepaměti. V posledních letech je pro ně však stále těžší bojovat se zavíječem zimostrázovým, který je často napadá. Seznamte se s keři, které mohou buxusy nahradit.

Co dělat, v případě napadení zimostrázu zavíječem

Buxus, známý také jako zimostráz nebo krušpánek, nemá na našich zahradách v poslední době zrovna ustláno na růžích. Keře přímo decimuje zavíječ zimostrázový, který u nás nemá přirozené nepřátele. Jeho housenky obsahují velké množství toxických látek, a tak se jim ptactvo vyhýbá.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je malý motýlek, šedý, s bílou skvrnou uprostřed těla. Do Evropy se dostal z východní Asie teprve nedávno, asi v roce 2007. Jeho housenky dokážou během několika týdnů zcela zničit celé porosty buxusu. Rostliny žloutnou, osychají a velmi rychle uhynou. Jedinou účinnou obranou proti zavíječům je chemický postřik. Ten se však musí nasadit včas. Housenky keře napadají od středu, je proto důležité, střed rostlin občas kontrolovat. Jakmile se dostanou až na okraj větví, je už pozdě. Pokud už k úhynu rostlin buxusu dojde, obvykle se nedoporučuje vysazovat na stejné místo opět buxusy. Naštěstí je můžete nahradit jinými keři, které zavíječ zimostrázový nenapadá.

Které keře mohou zimostráz nahradit

Rozrazilec tučnolistý (Hebe pinguifolia)

Rozrazilec, který je však mnohem známější pod latinským označením Hebe, je asi 20–40 cm vysoký stálezelený keřík, proto se hodí pouze na ohraničení záhonů, ne na živé ploty. Má modrozelené listy s šedavým nádechem a během června vykvétá bílými kvítky.

Upřednostňuje vlhkou, humózní a mírně kyselou půdu. Má rád umístění na slunci i v polostínu a je mrazuvzdorný do –23 °C. Pokud hrozí silnější mrazy, postačí mu lehký kryt z bílé netkané textilie. Tento druh můžete i lehce tvarovat střihem, nejlépe na začátku jara.

Dřišťál Juliin (Berberis julianae)

Až 3 m vysoký dřišťál roste na rozdíl od Hebe velmi rychle. Můžete ho proto výborně využít na živé ploty. Má větší listy než buxus, lemované jemnými trny. V zimě se celý keř většinou zbarví do červena. Během května až června vykvétá žlutými, příjemně vonícími květy a na podzim ho zdobí temně modré plody.

Tento druh dřišťálu je nenáročný na půdu, dobře prospívá na slunci, v polostínu, a dokonce i v plném stínu. Střih není nutný, ale na druhou stranu keři ani nijak nevadí.

Dřišťál bělolistý (Berberis candidula)

Nižší druh dřišťálu, který dorůstá jen do výšky 1 m, je dřišťál bělolistý. Má husté, stálezelené a drobné listy, vzdáleně podobné buxusu, ale na rozdíl od něj je dřišťál trnitý. V květnu vykvétá žlutými květy a na podzim je obsypán modrými plody, které vyhledávají ptáci.

Dřišťál bělolistý je pěkný i bez střihu, ale můžete ho i tvarovat stejně jako buxus. Nejlépe se mu daří v polostínu, klidně i v podrostu vyšších keřů a stromů. Na půdu je nenáročný.

Cesmína vroubkovaná (Ilex crenata)

Tato cesmína je buxusu velmi podobná, jen má na rozdíl od jeho hladkých okrajů listů, listy vroubkované. Dorůstá do výšky 2–5 m, ale dost pomalu roste. Během května až června vykvétá drobnými bílými květy a na podzim se objevují malé černé plody.

Cesmínu vroubkovanou můžete tvarovat stejně jako buxus, jen počítejte s malými ročními přírůstky. Má ráda kyprou, na humus bohatou a propustnou půdu a umístění na slunci i v polostínu. Je plně mrazuvzdorná, ale při holomrazech můžete raději chránit mladé rostliny.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/cim-nahradit-buxus-tvarovat-lze-i-nenarocne-cesminy-a-dristaly.html; https://www.floranazahrade.cz/cim-nahradit-zimostraz/

Pokud netrváte na buxusech ani na podobnosti s nimi, máme pro vás články o dalších zajímavých keřích do zahrady:


Přečtěte si také