reklama

Čím krmit labutě, husy a kachny: Vodní ptáci ocení kukuřici i hlávkový salát

Simona Sedláčková
11. listopadu 2019
Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že starým pečivem vodním ptákům pomáhají. Bohužel, je to přesně naopak. V malém množství by jistě nevadilo, ale pokud se u řeky za jedno odpoledne objeví několik rodin s dětmi a všichni jim podají tvrdý rohlík, je to prostě moc. Raději labutím či kachnám přineste hlávku salátu!
reklama

Co do jídelníčku vodních ptáků nepatří

Staré pečivo, tvrdé housky a rohlíky nejenže nedělají labutím, husám, kachnám, ale ani rackům dobře na zažívání, tvrdé a nerozmočené pečivo může ptákům dokonce i podráždit krk, ale nepřináší jim ani žádné živiny, vitaminy ani minerální látky, které ptáci kživotu potřebují. Vodním ptákům pečivo hodně chutná, a dokonce ho preferují před ostatním krmivem. Obsahuje však hodně sacharidů, jejichž nadměrná konzumace ptákům škodí. Mají pak klamavý pocit nasycenosti, ale jejich tělo hladoví a chybí mu důležité látky a vitaminy.

Největší nebezpečí staré pečivo představuje především pro mláďata, u kterých se nadměrná konzumace pečiva projeví vývojovými deformacemi peří a kostí. Ptáci pak nejsou schopni letu a stávají se i snadnou kořistí predátorů. Jsou tak většinou odsouzeni kživotu vzáchranných stanicích.

Jaké krmivo vodním ptákům prospěje?

Procházky krybníku či křece a krmení labutí nebo kachen patří koblíbeným zimním aktivitám a vy se jich ani nemusíte vzdávat. Stačí jen vědět, čím vodním ptákům neublížíte. Měla by to být především potrava, která se blíží jejich potravě přirozené. Na svou odpolední procházku myslete už při vaření oběda a schovejte si například odřezky od zeleniny, kousek hlávkového salátu, polníčku nebo mražený hrášek (v žádném případě ten zkonzervy!). Radost labutím i kachnám udělá i vařená rýže. Uvařte ji ale zvlášť, bez soli a koření.

Oblíbenou pochoutkou vodních ptáků bude i kukuřice, žito, pšenice nebo oves. Ve zverimexu můžete pořídit i ptačí zob, nebo dokonce speciální krmné směsi pro vodní ptactvo.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama