Zahrada

5. listopadu 2022 13:00

Simona Sedláčková

Čím krmit labutě, husy a kachny: Vodním ptákům nabídněte kukuřici i hlávkový salát

Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že starým pečivem vodním ptákům pomáhají. Bohužel, je to přesně naopak. V malém množství by jistě nevadilo, ale pokud se u řeky za jedno odpoledne objeví několik rodin s dětmi a všichni jim podají tvrdý rohlík, je to prostě moc. Raději labutím či kachnám přineste hlávku salátu. Možná nad zdravou stravou nejprve jen ohrnou nos, vlastně spíš zobák, ale to se nedá nic dělat.

Co do jídelníčku vodních ptáků nepatří

Staré pečivo, tvrdé housky a rohlíky nejenže nedělají labutím, husám, kachnám, ale ani rackům dobře na zažívání, tvrdé a nerozmočené pečivo může ptákům dokonce i podráždit krk. A nepřináší jim ani žádné živiny, vitaminy ani minerální látky, které ptáci k životu potřebují. Vodním ptákům pečivo hodně chutná, a dokonce ho preferují před ostatním krmivem. Obsahuje však hodně sacharidů, jejichž nadměrná konzumace ptákům škodí. Mají pak klamavý pocit nasycenosti, ale jejich tělo hladoví a chybí mu důležité látky a vitaminy.

Největší nebezpečí staré pečivo představuje především pro mláďata, u kterých se nadměrná konzumace pečiva projeví vývojovými deformacemi peří a kostí. Ptáci pak nejsou schopni letu a stávají se i snadnou kořistí predátorů. Jsou tak většinou odsouzeni k životu v záchranných stanicích.

Jaké krmivo vodním ptákům prospěje?

Procházky k rybníku či k řece a krmení labutí nebo kachen patří k oblíbeným zimním aktivitám a vy se jich ani nemusíte vzdávat. Stačí jen vědět, čím vodním ptákům neublížíte. Měla by to být především potrava, která se blíží jejich potravě přirozené. Na svou odpolední procházku myslete už při vaření oběda a schovejte si například odřezky od zeleniny, kousek hlávkového salátu, polníčku nebo mražený hrášek (v žádném případě ne ten z konzervy!). Radost labutím i kachnám udělá i vařená rýže. Uvařte ji ale zvlášť, bez soli a koření. Stejně tak jsou vhodné bez soli vařené brambory.

Oblíbenou pochoutkou vodních ptáků bude i kukuřice, žito, pšenice nebo oves. Ve zverimexu můžete pořídit i ptačí zob, nebo dokonce speciální krmné směsi pro vodní ptactvo.

Zdroj: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/prikrmovani-vodnich-ptaku/; https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2191-krmeni-vodnich-ptaku-rohlikem-ne/


Přečtěte si také