Jak a čím krmit ptáky v zimě. Nasypejte jim semínka i ořechy a nabídněte lojové koule
Jak a čím krmit ptáky v mrazivé zimě. Nasypejte jim semínka i ořechy a nabídněte lojové koule Zdroj: iStock
Mrazivé počasí znamená těžké časy pro všechny ptáky, kteří u nás tráví zimu. Nezapomeňte na ně a nasypejte jim plná krmítka. Zásadní je krmit ptáky správně, abychom jim opravdu pomohli, protože nevhodně zvolená potrava může ptákům ublížit. Důležité je i vybrat pro krmítko vhodné místo, aby bylo pro ptáky bezpečné a dobře viditelné.
Jaké krmítko vybrat?
Krmítka pro ptáky jsou dnes běžnou součástí zahrad. Asi nejběžnější je domeček ze dřeva nebo plastu (kov může namrzat a klouzat). Krmítko by mělo mít střechu, která přesahuje přes základnu, aby byla potrava chráněná před deštěm a sněhem. Vlhká potrava se totiž rychleji kazí a může způsobit ptákům zažívací potíže. V místech, kam nechodíte každý den, je dobré pořídit krmítko se zásobníkem, kde bude dostatek potravy pro ptáky na několik dnů.
Lojové koule
Stále oblíbenější jsou tzv. tukové krmítka, nejčastěji to jsou různé lojoví koule a koláče které se dá koupit v každém obchodě pro zvířata i běžných marketech. Než je ptákům nabídnete, je vždycky nutné vybalit je z plastových sítěk. Ptáci se totiž mohou do síťky snadno zamotat a ublížit si. Lojové koule dejte do nosiče (třeba do kuchyňské metly). Výhodou je, že do nosičů (dají se koupit) můžete dát víc lojových koulí najednou.
INSPIRUJETE SE: Závěsné lojové krmítko: Vyrobte si vlastní krmení pro ptáčky
Důležité je sledovat složení tukové směsi. Vybírejte takové, které neobsahují palmový tuk. A pokud chcete ptákům opravdu dopřát, zkuste se poohlédnout po lojových koulích obohacených třeba hmyzem.
Stále oblíbenější jsou tzv. tukové krmítka, nejčastěji to jsou různé lojoví koule, či koláče které jsou v každém obchodě pro zvířata. Než je ptákům nabídnete, je vždycky nutné vybalit je z plastových sítěk. Zdroj: iStock
Stále oblíbenější jsou tzv. tukové krmítka, nejčastěji to jsou různé lojoví koule, či koláče které jsou v každém obchodě pro zvířata. Než je ptákům nabídnete, je vždycky nutné vybalit je z plastových sítěk. Zdroj: iStock
Kam s krmítkem na zahradě
Krmítko dejte na klidné a místo, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Doporučuje se umístit krmítko do vzdálenosti dva metry od keřů či stromů, ve kterých mohou kočky nebo kuny číhat. Ze stejného důvodu by krmítko mělo být nejméně 1,5 metru nad zemí.
- Chcete-li krmítko dát na strom, nepřipevňujte ho na kmen, po kterém mohou kočky a spol. do krmítka vyšplhat, ale zavěste je pomocí provazu nebo drátu na větev, opět alespoň dva metry od kmene.
- Pokud nemáte na zahradě vzrostlé stromy, krmítko upevněte na tyč.
- Tukové koule v nosičích zavěste na větve různě po zahradě.
- Nezapomeňte ani na pěnkavy nebo červenky, které potravu sbírají po zemi. Buď jim jednoduše část potravy nasypeme pod krmítko, nebo můžeme vyrobit i zásyp se stříškou.
Krmení ptáků ve městě
I když zahradu nemáte, krmítko můžete dát na balkon, terasu nebo okenní parapet. Dbejte o to, aby bylo krmítko pevně uchyceno a nespadlo. Také pozor na skleněné plochy. Ptáci sklo nevidí a v případě potřeby rychlého úniku do něj mohou narazit a vážně se zranit. Zabezpečte okna nálepkami proti nárazu ptáků.
- Ve městech se může stát, že na krmítko začnou létat holubi. Dejte proto přednost krmítku menšímu, do kterého se holub nevejde. Pomůže, když bude krmítko zavěšené a bude se houpat – to holubům ztíží přístup.
Co dávat do krmítka?
Každý ptačí druh má odlišné chutě.Do krmítka patří kvalitní a různorodá potrava. Například sýkory milují semena slunečnice, kosi sušené i čerstvé ovoce, obilná zrna (oves, proso, pšenici) vrabci a stehlíci, brhlíci ořechy, lůj strakapoudi. Směsi do krmítka můžete koupit již hotové, ty doma namíchané jsou ale většinou kvalitnější i levnější.
Ptákům v zimě nabídněte:
- slunečnicová semena
- proso
- konopná semínka
- drcené, sekaní i vyloupané ořechy
- jablka a hrušky (tvrdší, čerstvé plody, rozhodně ne plesnivé!)
- moučné červi
- neslazené sušené ovoce
- lůj
Do ptačího krmítka nepatří především:
- čerstvé pečivo
- zbytky z kuchyně
- solené, kořeněné a slazené výrobky
- potraviny zkažené, plesnivé či nahnilé
- uzeniny
- přepálené a žluklé tuky
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vytvořte zahradní dekoraci, která nasytí malé opeřence
Péče o krmítko
Pořízením krmítka na sebe berete i zodpovědnost. Ptáci si na krmítko rychle zvyknou a s potravou v něm počítají. Doplňujte krmítko pravidelně. Jednou za čas je potřeba krmítko vyčistit od slupek i trusu.
Krmítko se může stát bohužel místem přenosu nemocí kvůli větší kumulaci opeřených návštěvníků. Zpozorujete-li na krmítku a v okolí viditelně nemocné nebo dokonce uhynulé ptáky, je třeba okamžitě krmení přerušit a nechat krmítko řádně vyschnout nebo vymrznout a vydezinfikovat, popřípadě zničit.
Jak správně přikrmovat ptáky, na co si dát pozor a co jim nabízet? Podívejte se co radí Česká společnost ornitologická:
Zdroje: Česká společnost ornitologická, forestina.cz, proptaky.cz