Zahrada

2. prosince 2014 11:36

Markéta Zídková

Co si teď vysadit do truhlíků? Vřesovec – kvete i v zimě

Drobné květy zimní zahrady.

Že v zimě na zahradě nic nekvete? Omyl. Jen se dobře podívejte. Máte-li na zahradě vřesovce, jejich drobná růžová, lososová nebo fialová kvítka rozzáří i tu nejsmutnější zimní zahradu.

Vřesy a vřesovce si spojujeme především s podzimem. Ale mnoho z nich, zvláště vřesovce, kvetou až v zimě a dokvétají v předjaří. Jestli si uděláte malé vřesoviště a správně seskupíte jednotlivé druhy, váš záhonek bude kvést skutečně celý rok.

Vytrvalá Erica

Vřesovec je stálezelná rostlina, která roste keříčkovitě. Dorůstá podle druhu od 10 do 30 cm výšky. Má drobné jehlicovité listy, které mohou nést nejrůznější odstíny zelené barvy. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje rod Erica, který má více než 630 nejrůznějších druhů. Většina pochází z jižní Afriky. Tady rostou mimo tropickou oblast v místech se zimními dešti. Pouze část se vyskytuje na středozemním a několik druhů na euroatlantickém pobřeží. Do Evropy byly přivezeny překrásné vřesovce na sklonku 17.století z jihoafrické oblasti Kapska. Naše podmínky jim vyhovují pro celoroční pěstování.

Zajímáte se o pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Vřesovec je ozdobou zimní zahrady

Jedním z oblíbených druhů vřesovce je vřesovec pleťový, někdy nazývaný i červený (Erica carnea). Kvete v zimě a jeho maličké květy dosahující v průměru délky 0,2 až 0,4 mm nelze přehlédnout. Samotný keřík pak dorůstá výšky okolo 25 cm. Je to nejodolnější zástupce rodu, zimy snáší bez problémů.

Nejvhodnějším místem pro pěstování je slunné stanoviště, kde je kyselá půda. Vyhovuje mu i místo pod vysokými stromy, zvláště jehličnatými. Mohou to být i rododendrony nebo neopadavé azalky. Díky svému malému vzrůstu se vřesovec pěkně vyjímá i na skalkách, ale využívá se i jako půdokryvná rostlina. Proto se doporučuje vždy vysadit alespoň několik rostlinek spolu. Optimální substrát pro vřesovce je směs rašeliny a písku.

Všechny vřesovce se seřezávají na jaře, obvykle po odkvětu. Větvičky zkrátíme na polovinu až třetinu délky. Řez musí být citlivý, protože bezlisté větve jen špatně a nepravidelně obrůstají.

Vřesovec v květináči

Vřesovec se výborně hodí i pro pěstování v nádobách včetně truhlíků. Velmi dobře snáší slunce. Truhlíky a květináče osázené těmito rostlinami budou pěkné po celý rok. Patří mezi ty nejodolnější trvalky pro balkony, okna a terasy. A pokud do jednoho truhlíku nebo větší mísy nakombinujete více druhů rostlinek, budete se těšit z květů po celý rok.

Vřes, nebo vřesovec?

Často se stává, že vřesovce bývají zaměňovány s podobnou rostlinou téhož rodu, a to s vřesem. Ten na rozdíl od nich má rád vlhká stanoviště a obvykle rozkvétá až na konci léta. Někdy nebývá snadné tyto dva druhy rozlišit. Pokud chcete mít úplnou jistotu, musíte se podívat zblízka na květenství. Kvítka vřesovců jsou čtyřčetná, zatímco vřes má květ pětičetný.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také