Zahrada

19. června 2023 09:00

Simona Sedláčková

Nebezpeční dvojníci borůvek a lesních jahod: Na které plody si děti musí dát pozor?

Právě začíná sezona sběru lesních jahod a borůvek. Máte pocit, že tyhle plody pozná každý? Nenechte se mýlit, malé děti si lesní pochoutku mohou snadno splést s více či méně nebezpečnými dvojníky. Víte, které rostliny to jsou?

Lesní jahody neboli jahodník obecný mají svého dvojníka v jahodce indické, která naštěstí není až tak jedovatá, ale samozřejmě úplně postrádá tu skvělou chuť a vůni lesních jahod.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodník obecný známe všichni pod pojmem lesní jahoda, v zahradě je zase pěstujeme jako jahody měsíční. Je to vytrvalá rostlina, která roste v lesích, hájích ale i na loukách a lesních pasekách. Má ráda slunná místa, kde vykvétá od května po celé léto a průběžně dozrávají i nepravé plody, tedy souplodí, jahody.

Jahodka indická (Duchesnea indica)

Listem i plodem se velmi podobá jahodníku obecnému, ale jedná se o ozdobnou, půdopokryvnou rostlinu. Plody jahodky postrádají vůni i chuť typické pro jahody. Plody jahodky se označují jako téměř nejedovaté, ale dávka nad 20 plodů nebezpečná být může, umí vyvolat žaludeční potíže. Rozdíl mezi jahodou a jahodkou poznáte už v době květu. Jahoda vykvétá typickými bílými květy a jahodka květy žlutými. Jahodka, jako okrasná rostlina, bývá pěstována v zahradách, ale na mnoha místech již zplaněla a dále se šíří jako invazivní druh.

Borůvky mají mnohem zákeřnější nápodobu plodů, naštěstí ale bobule podobné borůvkám rostou na úplně odlišných rostlinách.

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.)

Pro naše lesy typické porosty borůvčí vytváří brusnice borůvka. Vyrůstá jako podrost ve smrkových i borových lesích, ale i v lesích listnatých. Vykvétá od dubna a od června se pak objevují oblíbené borůvky.

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia)

Mohlo by se zdát, že vraní oko je na první pohled od borůvky snadno rozeznatelné. Jedná se o vytrvalou bylinu se širokými listy, uspořádanými v jediném čtyřčetném přeslenu. Ovšem jejich jedovaté plody, černé bobule, se borůvkám natolik podobají, že by si je menší děti mohly snadno splést. Naštěstí mají bobule odpornou chuť a celá rostlina nepříjemně zapáchá, takže otravy jsou velmi vzácné. Vraní oko roste ve vlhčích listnatých a smíšených lesích.

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)

Mahónie je stálezelený keř, který je často pěstován jako okrasná dřevina v zahradách, ale velmi často zplaňuje do lesů, kam je zavlečen trusem ptáků. Vykvétá na jaře žlutým květenstvím a tmavomodré, stejně jako borůvky ojíněné plody na první pohled opravdu jako borůvky vypadají. Nejsou však naštěstí příliš toxické, jako nebezpečná se uvádí dávka nad 20 plodů.

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Keře či stromy, vytvářející podrost v jehličnatých lesích. Plody jalovce se nazývají jalovčinky a borůvkám jsou velmi podobné. Mají však svíravou chuť. Při požití většího množství se může dostavit bolest v ledvinách, zrychlená srdeční frekvence, zvýšený tlak i křeče. Sušené se využívají jako koření.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Ačkoli je rulík výrazně vyšší rostlinou než brusnice borůvka, děti věnují pozornost hlavně plodům, ne stonkům nebo listům. Rulík je nejjedovatější rostlinou střední Evropy a jeho plody jsou zrádné i tím, že zprvu chutnají sladce. Už tři bobule ohrozí dítě na životě!

Co dělat po požití jedovatých plodů

  • Zbytky plodů v ústech vyplivnout.
  • Ústa vypláchnout vodou.
  • Přinutit ke zvracení, podrážděním měkkého patra.
  • Podat živočišné uhlí a zapít dostatečným množstvím vody.
  • Kontaktovat Toxikologické informační středisko (tel.: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02), kde získáte pokyny k dalšímu postupu.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také