Zahrada

29. července 2019 12:00

redakce Prima Zoom

Nebezpeční dvojníci borůvek a lesních jahod: Na které plody si děti musí dát pozor?

Právě začíná sezona sběru lesních jahod a borůvek. Máte pocit, že tyhle plody pozná každý? Nenechte se mýlit, malé děti si lesní pochoutku mohou snadno splést s více či méně nebezpečnými dvojníky. Víte, kteří to jsou?

Lesní jahody neboli jahodník obecný mají svého dvojníka vjahodce indické, která naštěstí není až tak jedovatá, ale úplně postrádá tu skvělou chuť a vůni lesních jahod.

Jahodník obecný(Fragaria vesca)

Jahodník obecný známe všichni pod pojmem lesní jahoda, v zahradě je zase pěstujeme jako jahody měsíční. Je to vytrvalá rostlina, která roste vlesích, hájích ale i na loukách a lesních pasekách. Má ráda slunná místa, kde vykvétá od května po celé léto a průběžně dozrávají i nepravé plody, tedy souplodí, jahody.

Jahodka indická(Duchesnea indica)

Listem i plodem se velmi podobá jahodníku obecnému, ale jedná se o ozdobnou, půdopokryvnou rostlinu. Plody jahodky však postrádají vůni i chuť, typické pro jahody. Plody jahodky se označují jako téměř nejedovaté, ale dávka nad 20 plodů nebezpečná být může, umí vyvolat žaludeční potíže. Rozdíl mezi jahodou a jahodkou poznáte už vkvětu. Jahoda vykvétá typickými bílými květy a jahodka květy žlutými. Jahodka, jako okrasná rostlina, bývá pěstována vzahradách, ale na mnoha místech již zplaněla a dále se šíří jako invazivní druh.

Borůvky mají mnohem zákeřnější nápodobu plodů, ale naštěstí bobule, podobné borůvkám, rostou na úplně odlišných rostlinách.

Brusnice borůvka(Vaccinium myrtillusL.)

Pro naše lesy typické porosty borůvčí, vytváří brusnice borůvka. Vyrůstá jako podrost ve smrkových i borových lesích, ale i vlesích listnatých. Vykvétá od dubna a od června se pak objevují oblíbené borůvky.

Vraní oko čtyřlisté(Paris quadrifolia)

Mohlo by se zdát, že vraní oko je na první pohled od borůvky snadno rozeznatelné. Jedná se o vytrvalou bylinu se širokými listy, uspořádanými vjediném čtyřčetném přeslenu. Ovšem jejich jedovaté plody, černé bobule, se borůvkám natolik podobají, že by si je menší děti mohly snadno splést. Naštěstí mají bobule odpornou chuť a celá rostlina nepříjemně zapáchá, takže otravy jsou velmi vzácné. Vraní oko roste ve vlhčích listnatých a smíšených lesích.

Mahónie cesmínolistá(Mahonia aquifolium)

Mahónie je stálezelený keř, který je často pěstován jako okrasná dřevina vzahradách, ale velmi často zplaňuje do lesů, kam je zavlečen trusem ptáků. Vykvétá na jaře žlutým květenstvím a tmavomodré, stejně jako borůvky ojíněné plody na první pohled opravdu jako borůvky vypadají. Nejsou však naštěstí příliš toxické, jako nebezpečná se uvádí dávka nad 20 plodů.

Jalovec obecný(Juniperus communis)

Keře či stromy, vytvářející podrost vjehličnatých lesích. Plody jalovce se nazývají jalovčinky a borůvkám jsou velmi podobné. Mají však svíravou chuť. Při požití většího množství se může dostavit bolest vledvinách, zrychlená srdeční frekvence, zvýšený tlak i křeče. Sušené se využívají jako koření.

Rulík zlomocný(Atropa bella-donna)

Ačkoli je rulík výrazně vyšší rostlinou než brusnice borůvka, děti věnují pozornost hlavně plodům, ne stonkům nebo listům. Rulík je nejjedovatější rostlinou Střední Evropy a jeho plody jsou zrádné i tím, že zprvu chutnají sladce. Už tři bobule ohrozí dítě na životě!

Text: Simona Bauer

Další články, které by vám mohly pomoct:


Přečtěte si také